
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2018 року справа №243/10713/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., при секретарі судового засідання Борисові А.А., за участю представника відповідача Винник О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області на рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2017 року (повний текст складено 28 грудня 2017 року в м. Слов'янськ) у справі № 243/10713/17 (суддя І інстанції - Хаустова Т.А.) за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
29 листопада 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області із адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Просила суд визнати протиправним та неконституційним рішення та дії Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області щодо відміни нарахування субсидії з 01 травня 2017 року та зобов'язати Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради поновити нарахування субсидії їй - ОСОБА_2 з 01 травня 2017 року.
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2017 року у справі № 243/10713/17 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області щодо відміни нарахування субсидії з 01 травня 2017 року. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області поновити нарахування субсидії ОСОБА_2, з 01 травня 2017 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду, у зв'язку з порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не враховано, що Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, що розрахунок субсидії проводиться після отримання інформації від ДФС про доходи.
На підставі викладеного, призначити субсидію, якщо Управління не має можливості отримати доходи Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 не передбачено.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з травня 2015 року та 2016 року було автоматично призначено субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період, як такій що, отримувала субсидію у попередньому періоді.
04 жовтня 2017 року на адресу позивача ОСОБА_2 Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської ради було направлено листа в якому Управлінням було роз'яснено, що їй необхідно оновити персональні дані у Державній фіскальній службі, оскільки Управління не може отримати інформацію про її доходи, відповідно до вимог п. 14 Положення «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу твердого та рідкого пічного побутового палива» (а.с.7).
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 20 квітня 2004 року об'єднану державну податкову інспекцію в м. Слов'янську було зобов'язано провести в паспорті ОСОБА_2 відмітку про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру. Рішення набуло законної сили 04 травня 2004 року (а.с.6).
Як вбачається із копії Паспорта серії НОМЕР_1, виданого Словянським МВ УМВС України в Донецькій області 26 червня 2002 року, громадянці України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на сторінці 7 Слов'янською податковою інспекцією було зроблено наступний запис: «ОСОБА_2 відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів» має право здійснювати будь-які виплати без ідентифікаційного номера» (а.с.5 зворот).
Відповідно до п. 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (зі змінами) якщо отримати інформацію про доходи, необхідну для проведення автоматичного розрахунку субсидії, неможливо внаслідок помилки, виявленої в персональних даних особи під час обміну інформацією, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє особу про необхідність виправлення помилки і проводить розрахунок субсидії протягом десяти днів після подання особою оновлених даних та отримання інформації про доходи.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 20 квітня 2004 року було встановлено, що ОСОБА_2 сповідує християнську релігію. Виходячи зі своїх релігійних переконань вона не може мати та користуватися присвоєним їй ідентифікаційним номером (а.с.6).
Відповідний запис про наявність у ОСОБА_2 права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру було зроблено на підставі Рішення Словянського міськрайонного суду від 20 квітня 2004 року в її Паспорті серії НОМЕР_1, виданого Словянським МВ УМВС України в Донецькій області 26 червня 2002 року (а.с. 5) .
Спірним питанням в даній справі є законність дій відповідача щодо не призначення субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг позивачці через неможливість отримання даних про доходи позивача у зв'язку з не проведенням оновлення даних про відсутність у неї ідентифікаційного коду через релігійні переконання. Позивач ОСОБА_2 вважає, що при внесенні змін до чинних законів відповідачем було допущено звуження змісту та обсягу її існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 19 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (1966 року) кожна людина має право безперешкодно дотримуватися своїх поглядів.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», який втратив чинності 01 січня 2011 року, для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Згідно із ст. 70 Податкового кодексу України, Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 17 грудня 2010 року №954 (далі Положення №954) облік фізичних осіб платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Фізична особа, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, подає повідомлення за формою №1П (далі Повідомлення) до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою.
Для заповнення Повідомлення використовуються дані паспорта громадянина України та інших документів, які подаються у разі зміни паспортних даних.
Прийняття Повідомлень, їх перевірка на дотримання вимог щодо оформлення документів, які подаються для обліку фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру, здійснюється працівниками структурних підрозділів органів державної податкової служби, до функцій яких належить реєстрація фізичних осіб у Державному реєстрі.
Взяття на облік фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру здійснюється протягом десяти робочих днів від дня подання до органу державної податкової служби Повідомлення.
Відповідно до п. 8 р. VIII Положення № 954 за зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення для обліку її в окремому реєстрі Державного реєстру, орган державної податкової служби після отримання інформації з Державного реєстру про взяття такої особи на облік за прізвищем, ім'ям, по батькові, серією і номером паспорта вносить до паспорта громадянина України такої особи (сьома, восьма або дев'ята сторінка) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Згідно Конвенції про захист прав і основоположних свобод кожен має право на свободу думки, совісті та релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання, а також свободу сповідувати свою релігію або переконання під час богослужіння, навчання, виконання та дотримання релігійної практики і ритуальних обрядів як одноособово, так і спільно з іншими, як прилюдно, так і приватно.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 20 квітня 2004 року було встановлено, що ОСОБА_2 сповідує християнську релігію. Виходячи зі своїх релігійних переконань вона не може мати та користуватися присвоєним їй ідентифікаційним номером (а.с.6).
Відповідний запис про наявність у позивачки права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру було зроблено в її Паспорті на підставі Рішення Словянського міськрайонного суду від 20 квітня 2004 року відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів», який діяв на момент виникнення такого права у ОСОБА_2, та яке на даний час, відповідно до ст. 22 Конституції України, не може бути звужено шляхом скасування призначеної раніше субсидії з тих підстав, що Закон України «Про державний реєстр фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів» втратив чинність.
Відповідно до п. 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (зі змінами) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня. Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян.
Як вбачається із довідки Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України № 1212/04 про доходи ОСОБА_2, остання отримує пенсію за віком при повному стажі у розмірі: за період з листопада 2016 року по квітень 2017 року включно у розмірі 1462,00 грн. щомісяця; за період з травня 2017 року по вересень 2017 року у розмірі 1527,00 грн. щомісячно; за жовтень 2017 року у розмірі 1664,24 грн. (а.с.8).
Пунктом 13 Положення зазначено, що забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням. Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Позивачкою при подачі документів на оформлення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива було надано копію паспорту громадянина України, в якій зазначено, що «ОСОБА_2 відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів» має право здійснювати будь-які плати без ідентифікаційного номера». Посилання представника відповідача на те, що позивач з 2011 року вже не має права здійснювати платежі без ідентифікаційного номера за даними паспорту, оскільки втратила таке право через те, що не звернулася із повідомленням за формою №1П до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою, судом першої інстанції не прийнято до уваги, оскільки в даному випадку звужуються обсяг прав і свобод позивачки.
Крім того, приймаючи рішення 13 жовтня 2017 року відповідач фактично скасував призначення субсидії за попередній період травень - вересень, зазначивши підставу «неповні дані про доходи».
Що стосується вимог позивача ОСОБА_2 щодо визнання рішення Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області неконституційним, слід зазначити, що вирішення даного питання відноситься до компетенції Конституційного Суду України, у зв'язку з чим судом першої інстанції розглянуті та задоволені бути не можуть.
Тому, враховуючи обставини справи, суд першої інстанції дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в частині визнання протиправними дії Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області щодо відміни нарахування субсидії з 01 травня 2017 року та зобов'язання Управління поновити нарахування субсидії ОСОБА_2 з 01 травня 2017 року.
При викладених обставинах, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Словянської міської ради Донецької області на рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2017 року у справі № 243/10713/17 - залишити без задоволення.
Рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2017 року у справі № 243/10713/17 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 29 березня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
М.Г. Сухарьок