Постанова № 73040818, 27.03.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2018
Номер справи
234/17225/17
Номер документу
73040818
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2018 року справа №234/17225/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Компанієць І.Д., Ястребової Л.В., секретаря судового засідання Терзі Д.А., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Майстренко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_1 на ухвалу Краматорського міського суду Донецької області від 10 січня 2018 року та рішення Краматорського міського суду Донецької області від 10 січня 2018 року у справі № 234/17225/17 (головуючий І інстанції Чернобай А.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Краматорського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 12843/03-1 від 10.11.2017 року про відому перерахунку пенсії за вислугу років; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262), чинного станом на 09.11.2009 року, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2970 від 17.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016 року; стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору у сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Донецькій області (а.с.2-7).

Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 10 січня 2018 року залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії за період 01 січня 2016 року до 13 травня 2017 року включно (а.с.34).

Рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 10 січня 2018 року позовні вимоги задоволено частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 12843/03-1 від 10.11.2017 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII),ст. 63 Закону № 2262, Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268» (далі - Постанова № 947), починаючи з 14 травня 2017 року; стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 640 гривень. В задоволенні решти позовних вимог відмовив (а.с.35-36).

Позивач, з рішенням суду першої інстанції не погодився, подав апеляційні скарги, в яких посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просив скасувати ухвалу та рішення суду першої інстанції, ухвалити нове рішення яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Апеляційні скарги обґрунтована тим, що відповідно до вимог законодавства, відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року (а.с.84-87).

Позивач в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, вважає, апеляційну скаргу обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував, вважає, що рішення суду першої інстанції винесено з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню

Суд, заслухавши суддю-доповідача, сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.

ОСОБА_1 з 29.12.2009 року перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262, як колишній працівник органів внутрішніх справ. (а.с.11)

Головою ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2970 від 17.05.2017 року (а.с.15)

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області про перерахунок пенсії згідно статті 63 Закону № 2262-XII, Порядку № 45 на підставі довідки ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області № 2970 від 17.05.2017 року.

ГУПФУ в Донецькій області листом від 10.11.2017 року № 12843/03-1 повідомило, що перерахунок буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 6).

Залишаючи позовні вимоги без розгляду в частині зобов'язання вчинити певні дії з 01 січня 2016 року до 13 травня 2017 року включно, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позовну заяву подано з пропущенням встановленого ч. 2 статті 122 КАС України строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення поліцейських, починаючи з 14 травня 2017 року.

Спірним питанням в даній справі є правомірність бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку позивачу пенсії за вислугою років з 01.01.2016 року відповідно до Закону № 2262-XII за довідкою про розмір грошового забезпечення поліцейських.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII внесено зміни до статті 63 Закону № 2262-XII, а саме після частини 2 доповнено новими частинами такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.».

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Наведені положення законодавства набрали законної сили з 1 січня 2016 року.

За приписами абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (стаття 102 Закону №580).

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишньому працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

За приписами п.1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За приписами п.3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Як вбачається з матеріалів справи, на адресу пенсійного органу надійшла від ліквідаційної комісії УМВС України довідка про грошове забезпечення позивача № 2970 від 17.05.2017 року.

Зазначена довідка видана позивачу на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та з урахуванням вимог Постанови № 45.

Таким чином, суд вказує, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Суд не приймає посилання представника відповідача на те, що довідка була відкликана, оскільки на час звернення позивача до відповідача та розгляду справи в суді першої інстанції, ця довідка була дійсна та не була відкликана. Також, відповідачем не надано документального підтвердження, що данні зазначені в довідці на час її надання, не відповідали дійсності. Крім того, лист на який посилається відповідач фактично не відкликав довідку, а повідомив про зміну розміру премії за січень 2016 року на підставі Постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та необхідність отримання нових довідок, які будуть підставами для нового перерахунку.

Посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії порушує право мирно володіти своїм майном, гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України" зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Отже, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.

Стосовно строків перерахунку та звернення до суду з позовною заявою, суд зазначає наступне.

Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 10 січня 2018 року залишено без розгляду позовні вимоги за період з 01 січня 2016 року по 13 травня 2017 року включно (а.с.34).

За частиною 1,2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції на час прийняття ухвали, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави дійти до висновку, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав. Зокрема, практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

Отже, вказаними нормами встановлений шестимісячний строк звернення до суду з позовом у справах щодо звільнення з публічної служби.

Згідно зі статтею 51 Закону № 2262-XII, позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Суд зазначає, що відповідно до положень законодавства позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. При цьому, перерахунок пенсії може бути здійснено без участі пенсіонерів та надання заяв, на підставі документів, що дають підстави для перерахунку пенсії.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484а13 від 22.04.2014 року.

Системний аналіз вищевказаних положень Законів України і підзаконних нормативно - правових актів дає підстави для висновку, що починаючи з 1 січня 2016 року за позивачем на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії за Законом № 2262-ХІІ з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, зокрема, визначених відповідно до Постанови КМУ № 988.

Вищезазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у рішенні від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи №Пз9901/8/18, правові висновки якої, відповідно до ч.4 ст.291 КАС України, мають враховуватись судом.

Таким чином, право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини 3 статті 51 Закону № 2262.

Крім того, довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка є підставою для перерахунку пенсії, датована 17.05.2017 року. Лист відповідача яким позивачу за результатами досудового врегулювання відмовлено в перерахунку пенсії, датований 10.11.2017 року. До суду позивач звернувся 14.11.2017 року.

Отже, у даному випадку позивачем не порушено строк звернення до суду з позовними вимогами.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов до необґрунтованого висновку щодо наявності підстав для залишення без розгляду позовних вимог в частині періоду з 01 січня 2016 року до 13 травня 2017 року включно, що зумовлює необхідність скасування ухвали про залишення позовних вимог без розгляду та зміни рішення суду першої інстанції в частині дати перерахунку пенсії.

Відповідно до п.4 ч.1 та 2 статті 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до викладеного, у зв'язку з неправильним застосуванням судом першої інстанції норм процесуального права в частині залишення частини позовних вимог без розгляду, суд дійшла до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги та зміну рішення суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 1, 6 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Керуючись ст. 139, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 на ухвалу Краматорського міського суду Донецької області від 10 січня 2018 року та рішення Краматорського міського суду Донецької області від 10 січня 2018 року у справі № 234/17225/17 - задовольнити частково.

Ухвалу Краматорського міського суду Донецької області від 10 січня 2018 року у справі № 234/17225/17 - скасувати.

Рішення Краматорського міського суду Донецької області від 10 січня 2018 року у справі № 234/17225/17 - змінити.

Змінити в абзаці 4 резолютивної частини рішення Краматорського міського суду Донецької області від 10 січня 2018 року у справі № 234/17225/17 - вислів «з 14 травня 2017 року» висловом «з 01 січня 2016 року».

В іншій частині рішення Краматорського міського суду Донецької області від 10 січня 2018 року у справі № 234/17225/17 - залишити без змін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 2722 (дві тисячі сімсот двадцять дві) гривні.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 27 березня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Е.Г. Казначеєв

Судді І.Д. Компанієць

Л.В. Ястребова