Постанова № 73040802, 27.03.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2018
Номер справи
805/4059/17-а
Номер документу
73040802
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2018 року справа №805/4059/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів: Компанієць І.Д., Ястребової Л.В., за участю секретаря судового засідання Терзі Д.А., представника позивача Ієговської Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 р. у справі № 805/4059/17-а (головуючий І інстанції Голуб В.А.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружківський фарфоровий завод" до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, третя особа Дружківська міська рада про визнання протиправним та скасування припис №303-ДК/01781Пр/03/01/-17 від 18.10.2017 року, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» (далі - позивач, ТОВ «Дружківський фарфоровий завод») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, третя особа Дружківська міська рада, в якому просило: визнати протиправним та скасувати припис №303-ДК/0178Пр/03/01/-17 від 18.10.2017 року, виданого державним інспектором, провідним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Добропільському, Олександрівському районах та м. Краматорську і м. Дружківці Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області ОСОБА_9 (а.с.4-5).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2018року відмовлено в задоволенні позовних вимог (а.с.210-214).

Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив судове рішення скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову. Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що відповідачем помилково зроблено висновок щодо порушення позивачем вимог земельного законодавства при поверненні земельної ділянки, а припис не ґрунтується на вимогах законодавства. Договір про надання в оренду земельної ділянки не містить умов щодо обов'язку позивача провести рекультивацію орендованої земельної ділянки. Обов'язок позивача провести рекультивацію земельної ділянки не передбачений вимогами законодавства, а саме, статті на які посилався суд не поширюються на умови оренди земельної ділянки. Позивач стверджує, що не використовував орендовану земельну ділянку, тим більш як смітниковий полігон. Земельна ділянка, яка надана в оренду, була смітниковим полігоном у користуванні у попереднього орендаря. Позивач отримав земельну ділянку - смітниковий полігон, а тому зобов'язаний повернути смітниковий полігон. В матеріалах справи відсутні докази, що земельна ділянка знаходиться в гіршому стані у порівнянні з отриманим позивачем. Також, апелянт зазначає, що строк договору закінчився 01.11.2010 року, а тому земельна ділянка вважається повернутою. Тобто, відсутні підстави вважати договір діючим (а.с.221-222).

Представник позивача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав.

Представник відповідача у судове засідання не з'явися, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що дає суду право провести апеляційний перегляд справи у його відсутність.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» зареєстрований, як юридична особа 19.11.2003 року.

30 березня 2005 року генеральний директор ТОВ "ДФЗ" ОСОБА_10 звернувся до міського голови м. Дружківка ОСОБА_11. з проханням про надання в оренду земельної ділянки, яка знаходиться в районі фарфорового заводу для переробки та вивезення відходів (а.с.104).

Згідно рішення голови Дружківської міської ради від 20.04.2005 року №4/23-6 надано дозвіл ТОВ "ДФЗ" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розробки смітникового полігону відходів фарфорового виробництва у зв'язку з необхідністю в вивезенні, зберіганні й переробці відходів парцелярного виробництва для забезпечення стабільної роботи підприємства мкр. Донський ( а.с.105).

Приватною виробничо-комерційною фірмою "Земля" було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "ДФЗ" на підставі договору №31 від 14.05.2005 року який затверджений Дружківським міським відділом земельних ресурсів. ( а.с.95-115).

Відповідно до п. 12 Умов №198 надання земельної ділянки, обов'язковою умовою є проведення рекультивації ( а.с.106).

07 липня 2005 року Торецькою державною регіональною екологічною інспекцією було надано висновок № 32/64, яким погоджено відведення земельної ділянки для смітникового полігону відходів парцелярного виробництва в мкр. Донський, м.Дружківка ( а.с.168-169).

Донецьким державним проектно-вишукувальним інститутом залізничного транспорту "Донзалізничпроект" в 2005 році розроблено робочий проект "Розробка та рекультивація полігону з відходів фарфорового виробництва ТОВ "ДФЗ" в м. Дружківка на підставі рішення Дружківської міської ради. Проект розроблено відносно земельної ділянки загальною площею 3,0049 га для смітникового полігону відходів парцелярного виробництва для ТОВ "ДФЗ". Пунктом 3.2 визначено рекультивацію перероблених відходів, а відповідно до пп. 3 п. 1.1 при закінченні робіт необхідно виконати рекультивацію ділянки робіт ( а.с.117-128).

Вищевказаний робочий проект погоджено: висновком від 08.07.2005 року №31-05 відділу містобудування та архітектури Дружківського комунального архітектурного-планового підприємства ( а.с.162-163); висновком від 26.08.2005 року №44 відділу культури виконавчого комітету Дружківської міської ради ( а.с.172); висновком від 26.09.2005 року №с-05.09.249 Державного управління екології та природних ресурсів в Донецькій області ( а.с.159-161).

Рішенням Дружківської міської ради від 19.10.2005 року № 4/25-61, вилучено з користування (оренди) земельну ділянку для розміщення смітникового полігону мкр. Донський та зараховано до земель промисловості Дружківської міської ради. Затверджено проект землеустрою по відводу земельної ділянки ТОВ «Дружківський фарфоровий завод» для смітникового полігону відходів парцелярного виробництва на мкр. Донський. Передано ТОВ «Дружківський фарфоровий завод» земельну ділянку в оренду строком на 5 років для смітникового полігону відходів парцелярного виробництва із земель промисловості Дружківської міської ради, у тому числі земель технічної інфраструктури. Зобов'язано ТОВ «Дружківський фарфоровий завод», зокрема, виконати обов'язки землекористувача відповідно до ст.. 96 Земельного кодексу України (а.с.38).

01 листопада 2005 року між Дружківською міською радою, в особі міського голови ОСОБА_11, та ТОВ "ДФЗ" в особі генерального директора ОСОБА_10, укладено договір оренди землі. Предметом вказаного договору є земельна ділянка несільськогосподарського призначення, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого( технічна інфраструктура), що знаходиться у м. Дружківка мкр. Донський, кадастровий номер 1411700000:00:006:0299 загальною площею 3,0049 га у тому числі 3,049 га - для видалення відходів. Договір укладений на 5 (п'ять) років. Вищевказаним договором у п. 30 передбачено, що після припинення дії договору орендар повертає земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав у оренду. У разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних зі зміною її стану , орендодавець має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Також, у договорі зазначено, що обов'язком орендаря є повернення земельної ділянки після закінчення строку оренди (а.с.32-33).

Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 25.09.2017 року по справі №229/3468/17 від 25 вересня 2017 року задоволено клопотання прокурора Дружківського відділу Краматорської місцевої прокуратури Александрова В.В. про надання дозволу на проведення співробітниками Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області позапланової виїзної перевірки земельної ділянки, з питань дотримання законодавства про охорону земель. Надано дозвіл працівникам Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області на проведення позапланової виїзної перевірки з метою встановлення дотримання вимог Закону України "Про охорону земель", Земельного кодексу України в частині відповідності дотримання вимог охорони земельних ресурсів щодо поводження з виробничими відходами суб'єкта господарської діяльності ТОВ "ДФЗ" на земельній ділянці з кадастровим номером 1411700000:00:006:0299 загальною площею 3,0049 га, що розташована на території Дружківської міської ради з питань дотримання законодавства про охорону земель України (а.с.89-90).

Підставою для подання вказаного клопотання стало кримінальне провадження №42017051390000131 від 06.09.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення,передбаченого ч.1 ст.239 Кримінального кодексу України за фактом забруднення та псування земель (а.с.157).

Краматорська місцева прокуратура листом від 05.10.2017 року №94-8521вих-17 спрямувала до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області зазначену ухвалу (а.с.87)

Дружківська міська рада листом від 09.10.2017 року №12-2623-01 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області з проханням вжити передбачені законодавством заходи, щодо проведення перевірки з дотримання вимог земельного законодавства України на земельну ділянку кадастровий номер 1411700000:00:006:0299, яке вмотивоване тим, що невід'ємною частиною проекту землеустрою для полігону відходів є робочий проект розробки та рекультивації полігону у даному випадку "Робочий проект "Розробка та рекультивація полігону з відходів фарфорового виробництва ТОВ "ДФЗ" в м. Дружківка". Після закінчення терміну дії договору оренди землі, земельну ділянку необхідно було здати у стані відповідному умовам рекультивації. Міською радою до керівництва ТОВ "ДФЗ" неодноразово направлялись листи щодо необхідності повернення земельної ділянки, проте на час звернення вищезазначену земельну ділянку до міської ради не повернуто (а.с.91).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 12.10.2017 року № 303-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" доручено державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог земельного законодавства України про охорону земель на території Донецької області - провідному спеціалісту відділу контролю за використанням та охороною земель у Добропільському, Олександрівському районах та м.м. Краматорську і Дружківці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області ОСОБА_9 ( а.с.73) здійснити державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, родючості грунтів шляхом проведення перевірки земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості комунальної форми власності з кадастровим номером 1411700000:00:006:0299 загальною площею 3,0049 га (а.с.74-75).

18.10.2017 року державним інспектором ОСОБА_9 за участю начальника відділу земельних ресурсів Дружківської міської ради ОСОБА_8 у присутності юрисконсульта ТОВ "ДФЗ" ОСОБА_7 проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства на вище зазначеній земельній ділянці.

Згідно акту обстеження земельної ділянки від 18.10.2017 року №303-ДК-398/АО/10/01/-17 та акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом земельної ділянки від 18.10.2017 року №303-ДК/483/АП/09/01/-17 земельна ділянка на підставі договору оренди землі була передана Дружківською міською радою строком на 5 років ТОВ "ДФЗ" за умов проведення рекультивації земельної ділянки по закінченню строку оренди чи у разі дострокового припинення договору оренди земельної ділянки. Факт наявності на земельній ділянці відходів парцелярного виробництва свідчить про недотримання умов договору оренди та не своєчасне повернення земельної ділянки, що є порушенням вимог ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України " Про охорону земель", ст.34 Закону України " Про оренду землі", п.30 Договору оренди землі №040517200050 від 01.11.2005 року ( а.с.76-84).

Юристконсультом ТОВ "ДФЗ" ОСОБА_7 надано письмові пояснення, але від підписання вищезазначених актів та припису вона відмовилась

Відповідачем за наслідками проведення перевірки складено припис від 18.10.2017 року № 303-ДК/0178Пр/03/01/-17, яким приписано ТОВ "ДФЗ" припинити порушення земельного законодавства у строк до 20.11.2017 року, а саме провести рекультивацію земельної ділянки та повернути рекультивовану земельну ділянку за актом прийому-передачі ( а.с.85-86).

Позивач листом № 463 від 18.10.2017 року повідомив, що позивач не погоджується з тим, що за умовами договору оренди землі від 01.11.2005 року товариство повинно провести рекультивацію земельної ділянки, тому вважає договір оренди закінченим 01.11.2010 року, а земельну ділянку повернутою Дружківській міській раді у зв'язку із закінченням строку оренди ( а.с.94).

Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області листом від 27.10.2017 року повідомило Краматорську місцеву прокуратуру про вказані порушення ТОВ "ДФЗ" земельного законодавства ( а.с.92-93).

Суд першої інстанції, відмовляючи в задовільнені позову дійшов до висновку, що обов'язок приведення земельної ділянки у стан, не гірший у порівнянні з тим, у якому позивач одержав її в оренду, має бути забезпечений відповідно до чинного законодавства та проектної документації, а саме відповідно до робочого проекту розробки та рекультивації полігону з відходами фарфорового виробництва.

На підставі статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Також згідно абзацу 3 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель мають право давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.

З викладеного вбачається, що державний інспектор має право складати припис про усунення порушень вимог земельного законодавства виключно за умови фіксації в акті перевірки відповідних порушень земельного законодавства, допущених суб'єктом господарювання.

Відповідно до 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані: а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; в) своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; г) не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; ґ) підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; д) своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; е) дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; є) зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.

Законом можуть бути встановлені інші обов'язки землекористувачів.

Згідно п.1 Договору оренди землі від 01.11.2005 року № 040517200050, орендар згідно рішення Дружківської міської ради № 4/25-61 від 19.10.2005 року надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого (технічна інфраструктура), що знаходиться у м. Дружківка мкр. Донський. За пунктом 5 Договору, договір укладено на 5 років.

Згідно п. 14 - 16 Договору, земельна ділянка передається в оренду для смітникового полігона відходів парцелярного виробництва. Цільове призначення земельної ділянки землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого (технічна інфраструктура). Умови збереження стану об'єкта оренди - забороняється самовільна забудова земельної ділянки, будівництва здійснювати тільки при наявності дозволу органів Державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до п.17 Договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення.

За пунктом 20 Договору, після припинення дії договору оренд повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її у оренду.

Відповідно до п.30 Договору, обов'язок орендаря, зокрема, у разі припинення або розірвання договору оренди орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду. За п.31 Договору, ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

Отже, відповідно до умов договору та ст. 96 ЗК України, позивач був зобов'язаний після припинення дії договору повернути орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Відповідно до статті 166 ЗК України, рекультивація порушених земель - це комплекс організаційних, технічних і біотехнологічних заходів, спрямованих на відновлення ґрунтового покриву, поліпшення стану та продуктивності порушених земель.

Землі, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані ґрунтів і материнських порід та у гідрологічному режимі внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, підлягають рекультивації.

Для рекультивації порушених земель, відновлення деградованих земельних угідь використовується ґрунт, знятий при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, шляхом його нанесення на малопродуктивні ділянки або на ділянки без ґрунтового покриву.

Отже, рекультивація порушених земель є заходи спрямованих зокрема на відновлення ґрунтового покриву земель, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані у наслідок проведення робіт. Тобто, ці заходи спрямовані на відновлення стану земельної ділянки до стану не гіршому порівняно з тим, у якому одержано земельну ділянку.

Як зазначалось, відповідно до п. 12 Умов надання земельної ділянки №198, обов'язковою умовою є проведення рекультивації (а.с.106).

Згідно робочого проекту «Розробка та рекультивація полігону відходів парцелярного виробництва ТОВ «Дружківський фарфоровий завод» в м. Дружківка», який був розроблений та погоджений у встановленому законодавством порядку, було передбачено обов'язковість для ТОВ "ДФЗ", після закінчення робіт, проведення рекультивації земельної ділянки (а.с.120).

Відповідно до ч.1 та п. «з» ч.2 ст. 25 Закону України «Про землеустрій» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. Види документації із землеустрою є зокрема: робочі проекти землеустрою щодо рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, зсувів, ущільнення, закислення, забруднення промисловими та іншими відходами, радіоактивними та хімічними речовинами, покращання сільськогосподарських земель, підвищення родючості ґрунтів (далі - робочі проекти землеустрою).

Отже, робочим проектом землеустрою щодо рекультивації відповідно до цієї норми Закону України «Про землеустрій», було передбачено проведення рекультивації земельної ділянки після закінчення робіт.

Згідно ст. 46 Закону України «Про охорону земель» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні господарської діяльності, пов'язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються: виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об'єктів поводження з відходами; зняття родючого шару ґрунту, його складування, збереження та використання при рекультивації земель, покращенні малопродуктивних земель і благоустрої населених пунктів; запобігання негативному впливу об'єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій; рекультивація земельних ділянок після ліквідації об'єктів поводження з відходами.

Відповідно до ст. 52 Закону України «Про охорону земель», рекультивації підлягають землі, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані ґрунтів і материнських порід та в гідрологічному режимі внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт.

При проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, відокремлена ґрунтова маса підлягає зняттю, складуванню, збереженню та перенесенню на порушені або малопродуктивні земельні ділянки відповідно до робочих проектів з рекультивації порушених земель та підвищення родючості ґрунтів.

Тобто, якщо при виконанні робіт землі зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані ґрунтів і материнських порід та в гідрологічному режимі, вони підлягають рекультивації. При здійсненні господарської діяльності пов'язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів забезпечуються зокрема рекультивація земельних ділянок.

Відповідно до ч.1 статті 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Суд зазначає, що господарська діяльність це будь-яка діяльність, в тому числі підприємницька, пов'язана з виробництвом та обміном та переробкою матеріальних і нематеріальних благ.

ТОВ "ДФЗ" отримало земельну ділянку комунальної форми власності з цільовим призначенням: для смітникового полігону відходів парцелярного виробництва.

Відповідно до ст. 1 Закону України " Про відходи" від 05.03.1998 року № 187/98-ВР ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення. Розміщення відходів допускається у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Позивач, під час здійснення своєї господарської діяльності здійснював зберігання відходів парцелярного виробництва, які відносяться до 4 класу небезпеки, що не є побутовими відходами.

Таким чином, з урахуванням обов'язків визначених договором та законодавством, позивач зобов'язаний був провести рекультивацію з метою повернення земельної ділянки у стан, не гірший у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду.

Не здійснення позивачем заходів щодо рекультивації земельної ділянки останнім не заперечується.

Таким чином, суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності припису відповідача яким приписано позивачу провести рекультивацію земельної ділянки та повернути рекультивовану земельну ділянку за актом прийому-передачі.

Щодо посилання апелянта на те, що рекультивація проводиться щодо родючих земель, суд зазначає, що вказане не відповідає вимогам законодавства, оскільки рекультивація за своєю суттю є комплекс робіт та заходів по відновленню ландшафтів і земель, порушених господарською діяльністю.

Стосовно посилання апелянта на відсутність доказів, що земельна ділянка знаходиться в гіршому стані у порівнянні з отриманим позивачем, суд зазначає, що позивачем не заперечується використання земельної ділянки для смітникового полігону відходів парцелярного виробництва, доказів що до передачі земельної ділянки вона знаходилась у гіршому стані, ніж після використання її позивачем в якості смітника, позивачем не надано та матеріали справи не містять.

Щодо посилання апелянта на те, що позивач отримав земельну ділянку - смітниковий полігон, а тому зобов'язаний повернути смітниковий полігон, суд зазначає, що матеріали справи свідчать про надання позивачу земельної ділянки з земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого (технічна інфраструктура) для цільового призначенням - смітникового полігону відходів парцелярного виробництва. Надання земельної ділянки з цільовим призначенням для смітникового полігону, не позбавляє обов'язку позивача привести земельну ділянку до стану, в якому вона перебувала до надання в оренду, що передбачено договором та законодавством.

Стосовно посилання апелянта на те, що строк договору закінчився 01.11.2010 року, а тому земельна ділянка вважається повернутою, суд зазначає, що договором зобов'язано позивача повернути земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду. Тобто, позивач зобов'язаний після закінчення договору вчинити заходи з приведення земельної ділянки до попереднього стану у разі змін у структурі рельєфу, екологічному стані ділянки. Крім того, матеріали справи не містять доказів повернення цієї земельної ділянки орендодавцю, суду не надано документального підтвердження такого повернення.

За приписами пункту 1 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружківський фарфоровий завод" на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 р. у справі № 805/4059/17-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 р. у справі № 805/4059/17-а - залишити без змін.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 27 березня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Головуючий суддя Е.Г. Казначеєв

Судді І.Д. Компанієць

Л.В. Ястребова