
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2018 року справа № 823/834/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (18001, АДРЕСА_1; далі – позивач) з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57; далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не врахування окремих додаткових видів грошового забезпечення при нарахуванні пенсії, не виготовлення для перерахунку позивачу пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393”, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, та не направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для подальшого перерахунку пенсії;
- зобов’язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною, реальною інформацією за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393”, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, а також змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 2900,00 грн.; оклад за спеціальним званням підполковник міліції – 2200,00 грн.; надбавка за вислугу років (35%) – 1785,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 67% - 4612,95 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% - 1450 грн.; надбавка за роботу в спецпідрозділах (УБОЗ) 50% - 1450 грн.; премія у розмірі 74,09% (від усіх позицій нарахування) – 10667,44 грн.; одноразова грошова допомога при звільненні – 1104,95 грн., а всього 26170,34 грн.
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду в цій справі, шляхом зобов’язання Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області подати у встановлений судом термін звіт про виконання рішення суду.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що на його думку відповідач в супереч вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” та внесення змін постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393”, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 - протиправно не виготовив та не направив до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області для перерахунку позивачу пенсії нової довідки про розмір його грошового забезпечення.
Ухвалою від 26.02.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов у якому зазначив, що ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області у відповідності до вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” та внесення змін постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393” та з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, а тому відсутні підстави для виготовлення нової довідки із зазначенням в ній інших розмірів грошового забезпечення позивача.
Третя особа надала письмові пояснення та доповнення до них, вважає позов необґрунтованим з підстав, аналогічних тим, що зазначив відповідач. На думку третьої особи, зі змісту частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» належить зробити висновок, що при перерахунку пенсії позивача враховуються лише ті види грошового забезпечення, які встановлені законодавством для поліцейських.
Розгляд справи по суті відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розпочато через п’ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), що підтверджується копією пенсійного посвідчення від 30.09.2011 №2509111711.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області до Головного управління ПФУ в Черкаській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 16.05.2017 №2303002117.
Відповідно до вищезгаданої довідки від 16.05.2017 №2303002117 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача становить: посадовий оклад - 2900 грн., оклад за спеціальним званням підполковника міліції - 2200 грн., надбавка за вислугу років 35% - 1785 грн., премія 74,09% - 5101,10 грн., однак на думку позивача відповідачем не було враховано у вищевказану довідку надбавку за виконання особливо важливих завдань (67%) – 4612,95 грн., надбавку за оперативно-розшукову діяльність (50%) – 1450 грн. та надбавку за роботу в спецпідрозділах (УБОЗ) (50%) 1450 грн.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ визначено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.
11.11.2015 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), якою встановлено види грошового забезпечення поліцейських.
Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтю 63 Закону № 2262-ХІІ було доповнено новою частиною та вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
У зв'язку із вище наведеними змінами в законодавстві, виникли підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції), в тому числі позивачу, з грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», визначений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Згідно заперечення відповідача, надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність з моменту втрати чинності ЗУ «Про міліцію», тобто з 07.11.2015 року не виплачуються. При цьому, вказані надбавки також не передбачені і Постановою КМУ від 11.11.2015 року №988.
Відповідно до абзацу 7 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України N 393 від 17.07.1992 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Що узгоджується із правовою позицією викладеною у зразковому рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 року встановленому у типовій справі Пз/9901/1/18.
Суд приймає до уваги ті обставини, що рішення Верховного Суду у типовій справі Пз/9901/1/18 від 12.03.2018 року прийняте, але не набуло чинності в порядку визначеному Законом.
Висновки Верховного Суду у вказаній вище зразковій справі належить застосовувати зокрема в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Підстави встановити судовий контроль за виконанням рішення відсутні, оскільки у позові відмовлено.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький