
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/287/18
26 березня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцької І.І.
прокурора Осядач Н.А.
представник позивача Калашник Н.Я.
представника відповідача Олійник Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом Заступника керівника Тернопільської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області до Комунального підприємства "Тернопільелектротранс" про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Тернопільської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства "Тернопільелектротранс" (надалі КП "Тернопільелектротранс", відповідач) про стягнення заборгованості по фактичних витратах на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період грудень 2017 року -січень 2018 року на суму 132 681,89 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у КП "Тернопільелектротранс" працювали громадяни, яким призначена пенсія на пільгових умовах, а тому згідно з пунктом 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач зобов'язаний проводити відшкодовування Пенсійному фонду України сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пунктів "б"-"з" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". В порушення пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідачем не відшкодовано фактичні витрати на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за період з грудня 2017 року - січень 2018 року на суму 132 681,89 гривень, яку відповідач добровільно не сплатив.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 14 березня 2018 року о 12:00 год. Даною ухвалою відповідачу у справі встановлено 15-денний термін для подання відзиву з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
В судовому засіданні 14 березня 2018 року судом оголошено перерву та надано представнику відповідача час для написання відзиву на позов.
У встановлений судом строк сторони подали відзив на адміністративний позов, відповідь на відзив та заперечення на відповідь на відзив.
Прокурор Осядач Н.А. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві та відповіді на відзив, просила їх задовольнити.
Представник позивача Калашник Н.Я. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві, просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Олійник Т.М. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив та зазначив, що спір, щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій стосується виключно осіб, яким призначена така пенсія за п. "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (водії тролейбуса). Також зазначив, що пенсія, яка призначена на підставі п. "з" ст..13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" немає ознак пенсії, що призначається за вислугу років, згідно ст.52 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Також, чинним законодавством не передбачено вимоги щодо проведення атестації робочого місця водія тролейбуса. Тому у відповідача відсутні законні підстави для звернення до позивача позовних вимог про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за п. "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (водії тролейбуса). Представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення прокурора, представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.
Відповідно до п.3 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Частиною 1 статті 23 Закону передбачено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Отже, звернення прокурора до суду зумовлюється необхідністю захистити інтереси держави, однак ст.53 КАС України не визначає, коли настають такі обставини, а надає право прокуророві, як окремому учаснику адміністративного процесу, визначити їх у кожному конкретному випадку самостійно у будь-якій справі, що підвідомча суду.
Судом встановлено, що на обліку в Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області перебуває КП «Тернопільелектротранс», яке всупереч вимог п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» станом на 25.01.2018 не сплатило 132 681,89 грн. витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з грудня 2017 по січень 2018 року.
Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - Позивач) листом від 30.01.2018 №1528/07 надало матеріали для пред'явлення позову на захист інтересів держави про погашення комунальним підприємством «Тернопільелектротранс» (надалі - Відповідач) заборгованості по відшкодуванню витрат по виплаті та доставці пенсій. Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з комунального підприємства «Тернопільелектротранс» зазначеної заборгованості самостійно не зверталося у зв'язку з недостатнім фінансуванням на сплату судового збору.
Таким чином, у прокурора є обґрунтовані підстави для пред'явлення адміністративного позову в інтересах держави в особі Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що сума заборгованості Комунального підприємства «Тернопільелектротранс» з фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період грудень 2017 року по січень 2018 року становить 132 681,89 гривень. Однак, Відповідач не виконує покладені на нього обов'язки в частині своєчасності та повноти відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Так, сума заборгованості Відповідача з фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період грудня 2017 року складає по Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області (місто Тернопіль) - 58192,52 грн. та (Тернопільський район) - 3141,71 грн.; по Чортківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області (Заліщицький район) - 2789,69 грн.; Лановецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області - 2026,03 грн.; по Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя - 202,81 грн., всього за грудень 2017 року - 66352,76 грн.
За період січня 2018 року підприємство не сплатило по Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області (місто Тернопіль) - 58138,51 грн. та (Тернопільський район) - 3141,71 грн.; по Чортківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області (Заліщицький район) - 2789,69 грн.; Лановецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області - 2026,03 грн.; по Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя - 202,81 грн., всього за січень 2018 року - 66298,75 грн. та 30,38 грн. остаточний розрахунок за 2017 рік, відтак всього за січень 2018 року - 66 329,13 грн.
Всього, за період з 01.04.2016 по 25.08.2016 за списком №2 не відшкодовано витрати на виплату і доставку пільгових пенсій по Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області (місто Тернопіль) - 116 331,03 грн. та (Тернопільський район) - 6283,42 грн.; по Чортківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області (Заліщицький район) - 5579,38 грн.; Лановецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області - 4052,06 грн.; по Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя - 405,62 грн., та 30,38 грн. остаточний розрахунок за 2017 рік, відтак всього - 132 681,89 грн.
Отже, судом встановлено, що загальна сума заборгованості становить 132 681,89 грн. Станом на 30.01.2018 року Відповідачем вказана заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій добровільно не погашено.
Позовні вимоги підтверджуються розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Вказані розрахунки направлялися комунальному підприємству «Тернопільелектротранс» відповідно до п.п. 6.4 Інструкції та ним не оскаржувались.
Відповідно до п.11 ч.5 ст.160 КАС України, судом встановлено, що Тернопільською місцевою прокуратурою не подано іншого позову до цього самого відповідача - комунального підприємства «Тернопільелектротранс» з тим самим предметом та з тих самих підстав.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі - Закон) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону.
У відповідності до вимог ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» Відповідач є платником збору на державне пенсійне страхування і зобов'язаний сплачувати цей збір на рахунок Пенсійного фонду у розмірі та строки, визначені чинним законодавством. Об'єктом оподаткування, згідно ст. 2 вказаного Закону, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Підприємства та організації, на яких працівники вийшли на пенсію призначену відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах, зобов'язані згідно з ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (надалі - Інструкція), відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно п. 6.7 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідач є платником збору на державне пенсійне страхування і в силу вимог статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" зобов'язаний сплачувати такий збір на рахунок Пенсійного фонду у розмірі та строки, визначені чинним законодавством.
Борг з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах визначено на підставі розрахунків, що направлялись відповідачу, відповідно до п.п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою управління Пенсійного фонду України №21-1.
Судом не приймаються до уваги твердження представника відповідача викладені у відзиві на адміністративний позов, оскільки відповідачем у судовому порядку не оскаржено рішення чи дії органу Пенсійного фонду, які стали підставою для направлення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а отже суми вказані в розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими та підлягають до сплати.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи та наведенні положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що органом Пенсійного фонду правомірно та обгрунтовано визначено суми для відшкодування КП "Тернопільелектротранс" фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Враховуючи, що сума заборгованості відповідача з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, згідно з поданими розрахунками за період з грудня 2017 року по січень 2018 року становить 132681,89 гривень, а докази про її сплату відсутні, суд приходить до переконання, що позовні вимоги є обгрунтованими і таким, що підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов Заступника керівника Тернопільської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області до Комунального підприємства "Тернопільелектротранс" про стягнення заборгованості - задовольнити.
2.Стягнути з Комунального підприємства "Тернопільелектротранс" (код ЄДРПОУ 05447987, м.Тернопіль, вул.Тролейбусна,7) на користь Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (код ЄДРПОУ 40377598, м.Тернопіль, вул.Руська,17) заборгованість по фактичних витратах на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період грудень 2017 року - січень 2018 року у розмірі 132681 (сто тридцять дві тисячі шістсот вісімдесят одна) грн. 89 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копію рішення надіслати сторонам у справі.
Повне судове рішення складено 28 березня 2018 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.