
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
29 березня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/787/18 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (92703, м. Старобільськ, кв. ОСОБА_2АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9), Головного управління Національної поліції України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Партизанська, буд. 16), Головного управління МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Партизанська, буд. 16) про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
26 березня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – І-ий Відповідач), Головного управління Національної поліції України в Луганській області (далі – ІІ-ий Відповідач), Головного управління МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (далі – ІІІ-ий Відповідач), в якому позивач просить:
1) визнати протиправними дії ІІІ-го Відповідача, в частині не надання відповідної форми довідки з інформацією про виплачені Позивачу суми грошового забезпечення, які не увійшли в розрахунок пенсії, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та винагороди за участь в антитерористичній операції, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.05.2014 року по 30.05.2016 ІІ-му Відповідачу з подальшим направленням І-му Відповідачу для здійсненні перерахунку призначеної пенсії;
2) зобов'язати ІІІ-го Відповідача надіслати відповідну форму довідки з інформацією про виплачені Позивачу суми грошового забезпечення, які не увійшли в розрахунок пенсії, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та винагороди за участь в антитерористичній операції, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.05.2014 по 30.05.2016 ІІ-му Відповідачу з подальшим направленням І-му Відповідачу для здійсненні перерахунку призначеної пенсії для здійсненні перерахунку призначеної пенсії;
3) визнати протиправними дії ІІ-го Відповідача, в частині не надання відповідної форми довідки з інформацією про виплачені Позивачу сум грошового забезпечення, які не увійшли в розрахунок пенсії, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, інших премій АТ, надбавок та винагороди за участь в антитерористичній операції, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.05.2014 року по 30.05.2016 І-му Відповідачу для здійсненні перерахунку призначеної пенсії;
4) зобов'язати ІІ-го Відповідача надіслати відповідну форму довідки з інформацією про виплачені Позивачу сум грошового забезпечення, які не увійшли в розрахунок пенсії, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, інших премій АТ (одноразових премій) та винагороди за участь в антитерористичній операції, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.05.2014 по 30.05.2016 І-му Відповідачу для здійсненні перерахунку призначеної пенсії;
5) визнати протиправними дії І-го Відповідача щодо неприйняття рішення в проведенні перерахунку призначеної Позивачу пенсії з 31.05.2016;
6) зобов'язати І-го Відповідача провести перерахунок та виплату Позивачу з 31.05.2016 пенсії згідно з додатково наданими документами для перерахунку пенсії - довідки ГУНП в Луганській області від 01.09.2016 № 698/111/22-2016, довідки ліквідаційної комісії Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 03.11.2017 № 13900, якими підтверджуються проведення виплат з 01.05.2014 по 30.05.2016, які не увійшли в розрахунок пенсії, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, інших премій АТ (одноразових премій) , винагороди за участь в АТО на загальну суму - 114618,13 грн, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та виплатити різницю з урахуванням сплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 70% грошового забезпечення на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 31.05.2016. Не погодившись з розміром призначених пенсійних виплат, з метою захисту порушених прав на пенсійні виплати Позивач звернулась до І-го Відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням нарахованих та фактично отриманих сум, які не увійшли в розрахунок пенсії, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально – побутових питань, одноразових премій, надбавок та винагороди за участь в антитерористичній операції, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2014 по 30.05.2016 включно, що стало причиною зменшення розміру та порушення пенсійних справ.
Також позивач звернулась до ІІ-го та ІІІ-го відповідача із заявами про надання довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням, на що отримала відмови.
Вважає дії відповідачів такими, що суперечать положенням закону.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв’язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Оглядом позовної заяви встановлено, що позивачем одночасно заявлені такі клопотання: про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, про поновлення та продовження процесуальних строків.
Щодо клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої – третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частинами четвертою, п’ятою статті 12 КАС України, виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Так, статтею 257 КАС України передбачений порядок, згідно якого при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує, зокрема, категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків; кількість сторін та інших учасників справи, тощо.
Виходячи з наведених критеріїв, суд вважає, що справа може бути розглянута в порядку загального позовного провадження, тому клопотання позивача належить задоволенню.
Щодо поновлення строку звернення, суд зазначає наступне.
Строк звернення до адміністративного суду визначається статтею 122 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
У будь-якому випадку, строки давності звернення до суду слугують забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними. При цьому, інститут строку давності, необхідно використовувати з урахуванням конкретних обставин справи, так щоб він не перешкоджав наявним у позивача засобами захисту своїх прав. Обмеження права на звернення до суду повинно бути пропорційно меті правової визначеності, у іншому випадку це буде порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини в частині права на справедливий судовий розгляд (рішення Європейського суду з прав людини в по справі «ОСОБА_3 проти України» (заява № 21722/11).
В даному випадку, докази сторін не втратили визначеності, та спірне питання може бути досліджено судом досить повно.
Аналізуючи обставини, викладені позивачем в обґрунтування клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду, зважаючи, що позивач не втратив інтерес до цього позову, на підставі вищевказаних законодавчих норм, суд вважає за необхідне визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити позивачеві строк звернення до адміністративного суду.
Згідно з частинами першою, другою статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з’ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно зі статтею 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, що розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Керуючись статтями 12, 162-163, 168, 171, 173, 179, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Національної поліції України в Луганській області, Головного управління МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії.
Справа розглядатиметься за правилами загального позовного провадження.
Задовольнити клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Визнати поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Національної поліції України в Луганській області, Головного управління МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії.
Призначити підготовче засідання на 25 квітня 2018 року о 09 год. 20 хв., у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.
Позивачу надати для огляду у судовому засіданні оригінали всіх документів, доданих до адміністративного позову.
Відповідачам - протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву, який повинен відповідати статті 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Запропонувати позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом трьох днів з дня отримання відзиву на позовну заяву.
Справа розглядатиметься суддею Чиркін С.М. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов’язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяОСОБА_4