Рішення № 73035006, 28.03.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
П/811/264/18
Номер документу
73035006
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/264/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати висновок відповідача від 18.11.2017 р. про відмову внести зміни до актового запису цивільного стану про смерть №6 від 26.07.2016 р.;

- зобов’язати відповідача внести до актового запису про смерть ОСОБА_2 №6 від 26.07.2016 р. зміни у графі ім’я, а саме: змінити ім’я з "Констянтин" на "Костянтин" та видати нове свідоцтво про смерть.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є спадкоємцем за заповітом, після смерті ОСОБА_3 Позивач вказує, що ним було виявлено помилку у свідоцтві про смерть ОСОБА_3, а саме: в графі “Ім’я” зазначено – ОСОБА_2, хоча справжнє ім’я померлого ОСОБА_3. Виявивши помилку у свідоцтві про смерть, він як спадкоємець за заповітом звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису. Однак, 18.11.2017 року отримав висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану. Підставою відмови є відсутність актових записів про народження та шлюб та зазначено про можливість оскарження висновку у судовому порядку. У зв’язку з цим позивач просить суд визнати протиправним та скасувати даний висновок, а також зобов’язати відповідача внести до актового запису відповідні зміни.

Згідно наданого до суду відзиву на позов (а.с.36-39), відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на те що, за наслідками перевірки та на підставі наявних в справі матеріалів 18.11.2017 року ним складено висновок про відмову у внесенні змін в актовий запис, оскільки в матеріалах справи наявний лише один актовий запис, а саме актовий запис про смерть №6 від 26.07.2016 року, складений Новомиргородським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області в якому зазначено ім’я померлого українською мовою “Констянтин” та через відсутність в матеріалах справи копії актового запису про народження та шлюб померлого – оскільки підставами для внесення змін до актового запису про смерть можуть бути відомості зазначені в актових записах про народження та шлюб. Крім того, відповідно до п.1.7 Правил внесення змін “Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених п.2.28 розділу ІІ цих Правил”.

Представником позивача подано клопотання погоджене представником відповідача про розгляд справи в письмовому провадженні.

У відповідності до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, з таких підстав.

Відповідно до заповіту від 07.08.2013 р. ОСОБА_1 являється спадкоємцем земельної ділянки площею 7,66 га, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Рубаномостівської сільської ради, Новомиргородського району Кіровоградської області, після смерті ОСОБА_3 (а.с.14).

Згідно з повторним свідоцтвом про смерть, виданим 02.11.2016 року серія І-ОЛ №228644, ОСОБА_2 помер 26.07.2016 року, про що складено відповідний актовий запис №6 (а.с.9).

В травні 2017 року позивач звернувся до Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області із заявою про внесення змін до актового запису про смерть №6 від 26.07.2016 року, складеного Новомиргородським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, а саме: в відомостях про померлого виправити ім’я з “Констянтин” на “Костянтин”.

Розглянувши вказану заяву, Фортечний районний у місті Кропивницькому відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області надав позивачу висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 18.11.2017 року, у якому повідомив, проте що підставою відмови є відсутність актових записів про народження та шлюб та зазначено, що відповідно до п.2.12 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. №96/5 (зі змінами), заявник має право оскаржити висновок у судовому порядку (а.с.11-12).

У зв’язку з цим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Так, відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 р. №2398-VI (далі – Закон №2398-VI)

Відповідно до ст.4 Закону №2398-VI органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Згідно зі ст.6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону №2398-VI передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно зі ст.22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Частиною 5 статті 9 Закону №2398-VI передбачено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.

Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793 (надалі - Правила).

Пунктом 1.1 Правил встановлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до пункту 1.5 Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Згідно з пунктом 1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Порядок внесення змін до актів цивільного стану врегульовано розділом ІІ Правил.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Відповідно до пункту 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Згідно з пунктами 2.7, 2.11 Правил на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Судом встановлено, що на виконання п.2.7 Правил, відповідачем направлено запит до відділу ЗАГС м. Кеушень Республіки Молдова про витребування копій актових записів цивільного стану про народження ОСОБА_3 та шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.41).

Пунктом 1.10 Правил передбачено, що питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

За наявності поважних причин цей строк продовжується з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (за місцем їх подання), але не більше ніж на три місяці.

Судом встановлено, що у зв’язку з тривалою відсутністю відповіді з відділу ЗАГС м. Кеушень Республіки Молдова 17.08.2017 року відповідачем на імЙ’я заступника начальника управління державної реєстрації – начальнику відділу ДРАЦС управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області подано клопотання про продовження терміну розгляду справи (а.с.46).

28.08.2017 року заступником начальника Управління ОСОБА_5 надано дозвіл на продовження терміну розгляду справи на три місяці (а.с.47)

17.08.2017 року направлено повторний запит про витребування копій актових записів цивільного стану про народження ОСОБА_3 та шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.44)

Відповідно до п.2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Судом встановлено, що 18 листопада 2017 року відповідачем по справі складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, в якому вказано, що підставою відмови є відсутність актових записів про народження та шлюб, а також зазначено про право заявника на оскарження висновку у судовому порядку (а.с.11-12).

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану складено відповідно до норм чинного законодавства, а тому суд вважає, що позовна вимога про визнання протиправним та скасування висновку відповідача від 18.11.2017 р. про відмову внести зміни до актового запису цивільного стану про смерть №6 від 26.07.2016 р. не підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов’язання відповідача внести до актового запису про смерть ОСОБА_2 №6 від 26.07.2016 р. зміни у графі ім’я, а саме: змінити ім’я з "Констянтин" на "Костянтин" та видати нове свідоцтво про смерть, суд дійшов до таких висновків.

Підпунктами 2.13.1, 2.13.2 пункту 2.13 Правил передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є зокрема: рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду.

Згідно з підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії.

Згідно з ч.1, 2 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Вищий адміністративний суд України в Довідці про результати вивчення та узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану (постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України №12 від 29.09.2016 року "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану") вказав, що предметом спору щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи є власне рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу, а не спір про наявність в особи особистого немайнового права. Як випливає з вимоги частини третьої статті 2 КАС України, при цьому суд перевіряє, чи відповідні рішення прийняті, дії чи бездіяльність вчинені, зокрема, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії. Для встановлення останньої характеристики (обґрунтованості) прийняття рішення та вчинення дій органом державної реєстрації актів цивільного стану щодо відмови внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи адміністративний суд вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення та/або вчинення відповідних дій, передбачених частиною першою статті 22 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Таким чином, подані заявником документи, що були предметом розгляду органом державної реєстрації актів цивільного стану, досліджуються судом як докази у справі, а не як предмет спору. Водночас суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених цими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти, що засвідчують зміну актів цивільного стану особи; такі справи належать до цивільної юрисдикції.

Також суд відзначає, що порядок розгляду заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану передбачає наявність у відділу державної реєстрації актів цивільного стану права вибору одного з рішень – внести зміни до актового запису або відмовити у внесенні змін. Ці повноваження за своєю правовою природою є дискреційними, оскільки є виключною компетенцією відповідного відділу державної реєстрації актів цивільного стану і здійснюються ним за наслідками перевірки наданих та зібраних документів та за наявності достатніх підстав, передбачених Правилами. Тому, суд не приймає до уваги докази, подані позивачем, а саме договір про встановлення права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб від 07.08.2013 та лист Рубаномостівської сільської ради від 16.03.2018 №341, оскільки не були подані до відповідача, не перевірені останнім при прийнятті оскаржуваного висновку.

Відтак, суд вважає, що вимога про зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису №6 від 26.07.2016 року про смерть, виправивши ім’я з “Констянтин” на “Костянтин”, не підтверджені повними витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копіями актових записів цивільного стану, є втручанням в дискреційні повноваження відповідача, що не відповідає завданням адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 245, 246, 255, 257-258, 262, 293, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (25000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Космонавта Попова, 26, код ЄДРПОУ 24145418) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_6