
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/946/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов"язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Житомирської області щодо відмови йому у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 та виплату пенсії (з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу управлінь Державної пенітенціарної служби України, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294» від 28.12.2016 №1036 згідно довідки Центрально - Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції (вих. № 4/8043 від 08.09.2017) виходячи із складових грошового забезпечення, встановлених у грошовому атестаті №28 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області, у порядку і розмірі відповідно до чинного законодавства на час призначення пенсії (70% грошового забезпечення), починаючи з 01 січня 2017 року.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Наголошує, що приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист. У зв"язку з чим звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України. Однак Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом повідомило, що порядок перерахунку пенсій для осіб, які звільненні з органів Державного департаменту України з питань виконання покарань, не затверджено. На даний час інформація з Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсій не надходило. Вважає бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною та такою, що суперечить положенням чинного законодавства
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.02.2018 відкрито провадження по адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.. Відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Копію ухвали суду від 26 лютого 2018 року відповідач отримав 01 березня 2018 року, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
06 березня 2018 року представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_2 отримав позовну заяву з додатками.
Правом подання відзиву на позов відповідач не скористався, про наявність поважних причин пропуску строку для подання відзиву суд не повідомив.
Згідно з частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Клопотань про розгляд справи з викликом сторін в судове засідання до суду не надходило.
Як визначено частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 29.12.2010 №148 о/с позивача було звільнено з посади першого заступника начальника управління департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області за п. 65 «а» (за віком).
ОСОБА_1, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Пенсія призначена виходячи із складових грошового забезпечення, встановлених у грошовому атестаті №28 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області, у порядку і розмірі відповідно до чинного законодавства на час призначення пенсії (70% грошового забезпечення). Вислуга років у календарному обчисленні складає 18 років 08 місяців 20 днів, у пільговому обчисленні 25 років 03 місяці 02 дні.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України. До заяви було додано відповідні документи.
10.01.2018 за вих.№Н-114 відповідачем надано відповідь, якою ОСОБА_1 було відмовлено у здійсненні перерахунку з мотивів відсутності умов, порядку та розміру перерахунку пенсії у зв"язку з підвищенням грошового забезпечення осіб, звільнених з органів Державної пенітенціарної служби України.
Не погоджуючись із відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
Досліджуючи правомірність заявлених вимог, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії Відповідачем грубо порушено Конституцію України та пенсійне законодавство, що регламентує пенсійне забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" № 393 від 17.07.1992 №1087 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу згідно додатків (пункт 3 цієї постанови).
Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294" №1036 від 28.12.2016 внесено зміни до постанови КМУ №1294, якою з 01.01.2017 змінено схеми посадових окладів начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області (додаток №21 до постанови КМУ № 1294).
Згідно додатку №21 до Постанови КМУ № 1294 (із змінами) посадовий оклад першого заступника начальника управління складає 2900 грн., про що Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції (вих. № 4/8043 від 08.09.2017) надано відповідну довідку.
Згідно ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі-Порядок).
Відповідно до п.1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв"язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Згідно з п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі №21-484а13.
Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонерами додаткових документів.
Відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії відповідач посилається виключно на те, що Постановою КМУ №1036 від 28.12.2016 "не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення". При цьому відповідачем неправомірно ігноруються вимоги Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008, який був чинним на дату набуття права на перерахунок пенсії та є чинним на час звернення до суду.
Згідно ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії у зв’язку із зміною розміру посадового окладу позивач отримав з 01.01.2017, але не проведення перерахунку допущено з вини відповідача, перерахунок підлягає здійсненню за весь період, тобто з 01.01.2017.
Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи, а також з метою повного захисту прав позивача, суд визнає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України та зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 та виплату пенсії (з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу управлінь Державної пенітенціарної служби України, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294» від 28.12.2016 №1036 згідно довідки Центрально - Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції (вих. № 4/8043 від 08.09.2017) виходячи із складових грошового забезпечення, встановлених у грошовому атестаті №28 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області, у порядку і розмірі відповідно до чинного законодавства на час призначення пенсії (70% грошового забезпечення), починаючи з 01 січня 2017 року.
В силу приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір у сумі 704,80 грн підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови ОСОБА_1 (вул.Коцюбинського, 48, м.Бердичів, Житомирська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок ОСОБА_1 (вул.Коцюбинського, 48, м.Бердичів, Житомирська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та виплату пенсії (з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу управлінь Державної пенітенціарної служби України, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294" від 28.12.2016 №1036 та згідно довідки Центрально - Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції (вих. № 4/8043 від 08.09.2017) виходячи із складових грошового забезпечення, встановлених у грошовому атестаті №28 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області, у порядку і розмірі відповідно до чинного законодавства на час призначення пенсії (70% грошового забезпечення), починаючи з 01 січня 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О.Ольжича, 7, ідентифікаційний код 13559341) на користь ОСОБА_1 (вул.Коцюбинського, 48, м.Бердичів, Житомирська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 704,80 грн сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя І.Е.Черняхович