
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2018 р. Справа№805/1022/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 с. Новолуганське
до відповідача: Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про: визнання неправомірною бездіяльність Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2017 року, зобов’язання Бахмутського об’єднане управління пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2017 року.
В С Т А Н ОВ И В:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірною бездіяльність Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2017 року, зобов’язання Бахмутського об’єднане управління пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 2015 року він знаходиться на обліку у Бахмутському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію як інвалід ІІ групи з дитинства. Позивач зазначає, що протягом 2015 – 2016 року йому не одноразово було припинено виплату пенсії. У зв’язку з тим, що його права, які гарантовані ст. 46 Конституції України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщеної особи» порушувалися посадовими особами Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, тим самим позивач зазначає, що він позбавлявся своєї пенсії, ним було прийнято рішення про зміну місця реєстрації. Позивач вказує на те, що 17 листопада 2016 року реалізуючи своє право, яке гарантовано ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» ОСОБА_1 звернувся до виконкому Новолуганської сільської ради з вимогою зареєструвати нове місце проживання, а саме за адресою: Донецька область, Бахмутський район, с. Новолуганське, вул. Сергієнко, буд. 22. Також, позивач звернув увагу суду на те, що після реєстрації нового місця проживання він звернувся до відповідного УПСЗН де був зареєстрований як внутрішньо переміщена особа, із заявою про відмову від статусу ВПО та відмови від довідки. Позивач посилається на те, що у зв’язку зі зміною місця реєстрації останні й звернувся до відповідача з заявою про поновлення виплати пенсії по новому місцю реєстрації відповідно до вимог «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії». На виконання вимог порядку позивачем надані паспорт з відміткою про нове місце реєстрації, пенсійне посвідчення та довідку про зняття з реєстрації внутрішньо переміщеної особи. Після обробки цих документів виплата пенсії була поновлена. Однак, у листопаді 2017 року виплата пенсії знов була призупинена, позивачу надано відповідь відповідно до якої позивач посилається на те, що позивачу необхідно зареєструвати своє місце проживання та отримати довідку внутрішньо переміщеної особи. Позивач вважає, дії відповідача у призупиненні виплати пенсії протиправними та такими, що порушують його Конституційні права. Також, позивач зазначає, що приймаючи рішення про зупинення виплати пенсії відповідач не врахував той факт, що позивач здійснив перереєстрацію за новою адресою, та те, що він відмовився від довідки ВПО та був виключений з реєстру ВПО, а також той факт, що відповідачем вже була поновлена виплата пенсії за відсутності відповідно довідки.
Позивач у судове засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача надав до суду заперечення на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заперечення на позовну заяву відповідач посилається на те, що позивач перебуває на обліку в Бахмутському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. Відповідач зазначає, що виплата пенсій особам, переміщеним з тимчасово окупованих територій, регулюються постановою КМУ № 595 від 07 листопада 2014 року «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам, організаціям Донецької та Луганської областей», Постанови КМУ № 509 від 01 жовтня 2014 року «Про тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ», постанови КМУ № 363 від 08 червня 2016 року «Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», постановою КМУ № 136 від 18.02.2016 року «Порядок здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації». Відповідач зазначає, що виплата пенсії позивачу з 01 листопада 2017 року була призупинена, згідно звірки з даними управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради та управління праці та соціального захисту населення Бахмутського району. Також, відповідач зазначив, що позивачу було роз’яснено, що для подальшого поновлення виплати пенсії останній необхідно звернутися до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області. Відповідач звертав увагу суд на те, що позивачем у визначеному законом порядку не здійснені заходи, спрямовані на отримання належних їй сум пенсійних виплат та у зв’язку з чим не зміг отримати вказані виплати, тобто реалізувати гарантоване Конституцією право. Крім того, відповідач зазначає, що позивачем не було надано доказів того, що він був позбавлений права і можливості реалізувати своє право на пенсійне забезпечення, гарантоване Конституцією України, в порядку визначеному нормами Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», тобто не встановлено порушення його прав. Також, відповідач зазначав, що посилання позивача на той факт, що управління в супереч нормам Конституції України грубо порушує його пенсійні права та рівень її соціального захисту є такими, що не ґрунтуються на Законі, а тому не можуть бути взяті до уваги судом при прийнятті даного рішення.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у наданих до суду запереченнях просив суд розглядати справу без участі представника управління.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання на 15 березня 2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 26 березня 2018 року.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на те, що позивач та представник відповідача у судове засідання не з’явились, позивача та представник відповідача просили суд розглядати справи без їх участі, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію по інвалідності, як інвалід ІІ групи з дитинства, що підтверджується пенсійним посвідченням Серія ААЖ № 433360 (а.с. 10).
Відповідно до копії паспорту громадянина України серії ВТ № 176310 вбачається, що ОСОБА_1 з 17 листопада 2016 року перереєструвався за адресою: Донецька область, Бахмутський район, вул. Сергієнко, буд. 22 (а.с. 7-8).
В листопаді 2017 року позивачу була призупинена виплати пенсії, в звязку з чим ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м. Бахмуті з заявою від 14 листопада 2017 року, відповідно до якої просив надати інформацію стосовно підстав зупинення нарахування та виплати пенсії у листопада 2017 року, а також просив надати копію рішення про зупинення виплати пенсії (а.с. 11).
Листом від 27 листопада 2017 року № 572/Н-08-01-08 Бахмутським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області на звернення ОСОБА_1 повідомлено, що виплату пенсії позивачу не проведено після встановлення факту безпідставної виплати пенсії за відсутності реєстрації в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Також зазначено, що всі особи, яки прописалися на території, підконтрольній українській владі після початку антитерористичної операції, вважаються внутрішньо переміщеними особами. Крім того, роз’яснено, що для відновлення виплати пенсії позивачу необхідно звернутись до управління за місцем реєстрації з заявою про поновлення виплати пенсії та надати наступні документи: паспорт, ідентифікаційний код, довідку внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов’язковим зазначенням підстав для відмови (а.с. 12).
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 27 лютого 2018 року № 12/872 про перебування (не перебування) на обліку в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб в Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради з 12 вересня 2016 року, на підставі особистої заяви від 23 листопада 2016 року знятий з обліку (а.с. 25).
Спірним питанням цієї справи є правомірність дій відповідача щодо призупинення виплати пенсії позивачеві з причини відсутності реєстрації в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі по тексту – Закон № 1058), Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706 (далі по тексту – Закон № 1706), Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженою Постановою Кабінетом Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року (далі по тексту – Порядок № 509), Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 05.11.2014 року «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» (далі по тексту – Порядок № 637), Тимчасовим порядком фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595 (далі по тексту – Тимчасовий порядок № 595).
Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров’я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов’язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право відповідно до ч. 2 ст. 46 Конституції України гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел, і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв’язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту.
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058 передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.
Стаття 4 Закону № 1058 визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення;організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за/днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Приписами статті 47 Закону № 1058 визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Закон № 1058 або інший закон з питань пенсійного забезпечення не передбачає будь-яких підстав зупинення або непоновлення виплати вже призначеної пенсії, є тільки підстави припинення виплати пенсії, які визначені статтею 49 цього Закону.
Згідно ст. 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Отже, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як відсутність довідки про реєстрацію тимчасово переміщеної особи. Відповідач, при роз’ясненні причини призупинення виплати пенсії не послався на Закон та його норму, що передбачає припинення виплати пенсії.
Крім того, відповідач не вказав, яка з обставин, визначених наведеною нормою Закону, стала підставою для невиплати позивачу пенсії. Також відповідачем не вказано будь-якої іншої норми закону, яка б визначала таку підставу невиплати вже призначеної пенсії, як ненадання особою, місце проживання якої зареєстроване на території, яка підвідомча відповідачу, довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Суд звертає увагу, що вищезазначеною статтею передбачено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду. Однак відповідачем не надано доказів того, що було прийнято рішення територіальних органів Пенсійного фонду або відповідне судове рішення про припинення виплати пенсії.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1709 внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Згідно ст. 3 Закону № 1709 громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, за обставин, визначених у статті 1 цього Закону, має право на захист від примусового внутрішнього переміщення або примусового повернення на покинуте місце проживання.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 7 Закону № 1706, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв’язання проблем, пов’язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно відновлення всіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які зареєстровані як внутрішньо переміщені особи, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження.
Пунктом 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, передбачено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.
Приписами статті 12 Закону № 1706 визначено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: подала заяву про відмову від довідки; скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; повернулася до покинутого місця постійного проживання; виїхала на постійне місце проживання за кордон; подала завідомо недостовірні відомості.
Відповідач у листі від 27 листопада 2017 року № 572/Н-08-01-08 посилається на те, що виплата пенсії були призупинення після встановлення факту безпідставної виплати пенсії за відсутності реєстрації в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а також зазначив, що особа, яка прописалась на території, підконтрольній українській владі після початку антитерористичної операції вважається внутрішньо переміщеною особою.
Так, з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 з 17 листопада 2016 року зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується паспортом громадянина України у якому зроблений відповідний запис про реєстрацію (а.с. 8).
В зв’язку з чим, позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради з заявою про відмову від довідки внутрішньо переміщеної особи, оскільки позивач перереєструвався на території де українська влада здійснює свої повноваження.
Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1058-р, відповідно до якого селище Новолуганське Бахмітський район Донецької області не віднесено до населених пунктів, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
З огляду на вищезазначене, суд зазначає про відсутність у відповідача правових підстав для припинення виплати пенсії позивачу, а посилання є відповідача на відсутність в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб інформації стосовно реєстрації позивача як внутрішньо переміщеної особи є безпідставним, оскільки фактично позивач не є внутрішньо переміщеною особою та зареєстрований на території де органи державної влади здійснюють свої повноваження.
Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що за положеннями ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 1 Додаткового протоколу до Конвенції, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Положеннями ст. 14 Конвенції регламентовано, що користування правами та свободами, визнаними Конвенцією, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Таким чином, право позивача на отримання пенсії є беззаперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов’язань.
До такого висновку суд дійшов і з врахуванням правової позиції Європейського Суду з прав людини, викладеній у справі “Ілашку та інші проти Молдови та Росії”, в якій встановлений обов’язок держави, навіть за відсутності належного ефективного контролю над частиною власної території, вжити заходів у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.
Суд зауважує, що в даному випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створює для неї на відміну від інших громадян України певні перешкоди в отриманні пенсії, та потребує від пенсіонера здійснення додаткових дій, не передбачених Законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема, ідентифікацію особи, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка була припинена органом Пенсійного фонду. З огляду на викладене, суд вбачає в діях відповідача ознаки дискримінації по відношенню до позивача як внутрішньо переміщеної особи та відсутність єдиного підходу до виплати пенсій громадянам України згідно з діючим законодавством.
Відповідач у запереченнях на позовну заяву посилається на те, що пенсія позивачу була призупинена, у зв’язку з проведенням звірки з даними управліннями праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради та управління праці та соціального захисту населення Бахмутського району.
Однак, суд не погоджується з даною позицією відповідача, оскільки, реалізація позивачем права на вільний вибір місця проживання в України, гарантованого Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ніхто не може позбавляти її права на отримання призначеної їй пенсії по втраті годувальника.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. Відповідачем у справі не надано відомостей, що позивач отримує пенсію в іншому територіальному органі Пенсійного Фонду України на території України, зокрема, за місцем свого поточного фактичного проживання.
Суд зазначає, що відсутність позивача за місцем проживання не може позбавляти її права на отримання пенсії за віком через впроваджений механізм реєстрації внутрішньо переміщених осіб та отримання відповідної довідки.
Суд також звертає увагу на те, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов’язки повинні визначатися виключно законами, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта.
Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не наведено жодного порушення з боку позивача, яке б відповідно до чинного законодавства було б підставою для припинення виплати її пенсії. Діючи поза законом, відповідач тим самим свавільно втрутився у право позивача на отримання пенсії, що призвело до його порушення, а тому воно підлягає захисту шляхом задоволення вимог позивача в частині зобов’язання відповідача поновити виплату їй пенсії з часу припинення.
З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку, що відповідач протиправно призупинив позивачу виплати пенсії з листопада 2017 року.
Відповідно, задоволенню підлягає і вимога про зобов’язання Бахмутське об’єднане управління пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2017 року.
На підставі вищевикладеного суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 с. Новолуганське до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірною бездіяльність Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2017 року, зобов’язання Бахмутського об’єднане управління пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2017 року.
Приписами частини 1 стаття 371 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Суд зазначає, що відповідно до положень Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, з огляду не це судовий збір в межах даної справи не стягується.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
В И РІ Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 с. Новолуганське до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірною бездіяльність Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2017 року, зобов’язання Бахмутського об’єднане управління пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2017 року – задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2017 року.
Зобов’язати Бахмутське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) з 01 листопада 2017 року.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць
Повний текст рішення складено та підписано 29 лютого 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Олішевська B.В.