Рішення № 73033642, 26.03.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2018
Номер справи
804/6793/17
Номер документу
73033642
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2018 року Справа № 804/6793/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 20.10.2017 року надійшов позов ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату про скасування рішення відповідача від 25.04.2017 року № 4 про відмову у наданні йому статусу учасника бойових дій як колишньому військовослужбовцю та зобов'язати комісію з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій, переглянути питання щодо надання статусу учасника бойових дій та зобов'язати визнати ОСОБА_1 учасником бойових дій.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем безпідставно відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, оскільки в нього наявні всі документи, необхідні для підтвердження участі у проведенні антитерористичної операції у складі Збройних Сил України на території Донецької та Луганської областей для отримання статусу учасника бойових дій.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2017 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

У зв’язку з усуненням недоліків позовної заяви, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Разом із позовом надійшло клопотання про розгляд справи в режимі відеоконференції, проте враховуючи, що визначено порядок справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, заявлене клопотання позивача не задоволено, про що зазначено в ухвалі Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 року.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначено, що позов звернено до неналежного відповідача, оскільки рішення винесене Комісією Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних Силах України, а тому саме комісія має бути відповідачем у справі. Також посилається на передчасність звернення до суду з цим позовом з огляду на можливість оскарження рішення комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій до комісії вищого рівня.

Разом з відзивом відповідачем заявлено клопотання про заміну неналежного відповідача у справі.

Проте, суд не знаходить підстав для задоволення такого клопотання та з цього приводу зазначає, що згідно ч. 1 п. 1 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженим Наказом Міністерства оборони України від 17.05.2015 року № 200 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14.05.2015 року № 531/26976), комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Комісія) створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині А0515, військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.

Пунктом 4 Положення № 200 визначено, що до складу Комісій військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів входять:

голова Комісії - заступник військового комісара;

члени Комісії - начальники відділів кадрового, фінансового та соціального забезпечення, юрисконсульт, посадові особи інших відділів та представники громадськості;

секретар Комісії - працівник кадрового підрозділу відповідного військового комісаріату.

Склад Комісії затверджується наказом відповідного військового комісара.

Таким чином, до складу комісії при відповідному військовому комісаріаті входять посадові особи цього військового комісаріату, у зв’язку з чим посилання відповідача на те, що Дніпропетровський обласний військовий комісаріат не є належним відповідачем у справі є безпідставними та такими, що спростовуються вищенаведеними правовими нормами.

Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у лавах Збройних Сил України у період з 11.07.2016 року по 23.03.2017 року, що підтверджено копією контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сил України від 11.07.2016 року та витягом з наказу командира В/Ч пп В 3675 (по стройовій частині) про звільнення позивача у запас від 23.03.2017 року № 100 відповідно.

На підставі витягу з наказу Першого заступника керівника АТЦ при СБУ (по стройовій частині) від 08.10.2016 року № 282дск та від 11.12.2016 року №347дск; витягу з наказу командира В/Ч пп В 3675 (по стройовій частині) від 20.09.2016 р. № 315 та від 02.12.2016 року № 405 у період з 20.09.2016 року по 02.12.2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Зазначені обставини підтверджуються довідкою про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України.

З метою реалізації свої прав позивач 20.04.2017 року звернувся із заявою про визнання його учасником бойових дій до комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

На вказану заяву головою комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Дніпропетровського обласного військового комісаріату був наданий витяг з протоколу від 25.04.2017 року № 4 та супровідний лист від 12.05.2017 року № 3821-1, у якому останній відмовив позивачу у наданні статусу учасника бойових дій з причини голосування більшості членів комісії за таку відмову.

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини суд виходить з того, що спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них є Закон України № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII ).

Відповідно до статті 4 Закону № 3551-XII, ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Статтею 5 цього Закону передбачено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Пунктом 19 частини 1 статті 6 Закону № 3551-XII передбачено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі – Порядок № 413).

Пунктом 2 зазначеного Порядку передбачено, що статус учасника бойових дій надається, зокрема: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

У відповідності до абз.1 п.4 Порядку № 413, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 413 визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається, зокрема: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мінюсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзвязку, ДСНС, ДФС.

Таким чином, комісія Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій є належним суб’єктом розгляду питання про надання позивачу статусу учасника бойових дій.

Частиною першою пункту 8 Порядку № 413 встановлено, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Тобто, наведені положення Порядку передбачають процедуру отримання статусу учасника бойових дій, у тому числі за самостійним зверненням особи до комісії для реалізації свого права.

Порядок розгляду матеріалів та надання статусу учасника бойових дій встановлений Положенням про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженим Наказом Міністерства оборони України від 17.05.2015 року № 200 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14.05.2015 року № 531/26976).

Згідно ч. 1 п. 1 вказаного Положення № 200, комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Комісія) створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині А0515, військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.

Пунктом 4 Положення № 200 визначено, що до складу Комісій військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів входять:

голова Комісії - заступник військового комісара;

члени Комісії - начальники відділів кадрового, фінансового та соціального забезпечення, юрисконсульт, посадові особи інших відділів та представники громадськості;

секретар Комісії - працівник кадрового підрозділу відповідного військового комісаріату.

Склад Комісії затверджується наказом відповідного військового комісара.

Таким чином, до складу комісії при відповідному військовому комісаріаті входять посадові особи цього військового комісаріату, у зв’язку з чим посилання відповідача на те, що Дніпропетровський обласний військовий комісаріат не є належним відповідачем у справі є безпідставними та такими, що спростовуються вищенаведеними правовими нормами.

Відповідно до ч. 1 п. 11 Положення комісії приймають рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій на підставі таких документів: заяв громадян або клопотань командирів (начальників); довідок відповідного періоду, підписаних і завірених печаткою; партизанського квитка; посвідчення учасника підпілля; посвідчення до знака За розмінування; грамот, фотографій (оригіналів); газетних матеріалів того періоду, який потребує підтвердження; історичних довідок, документів та інших архівних матеріалів; документів потрібного періоду, де зазначені прізвище, ім’я та по батькові заявника; документів, які підтверджують службу чи роботу заявника у відповідний період; інших документів, на підставі яких можливо зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).

Згідно пп. 4 ч. 2 п. 11 Положення, крім того, підставою для надання статусу учасника бойових дій є такі документи для військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції:

довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;

витяги із наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги із наказів командира військової частини (по стройовій частині) про вибуття для виконання завдань антитерористичної операції та прибуття після їх виконання, витяги із наказів керівників секторів про залучення (прибуття (вибуття) до (з) району проведення антитерористичної операції) до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, журналів бойових дій, оперативних завдань, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень;

посвідчення про відрядження;

матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень та інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Пунктом 12 Положення визначено, що за відсутності в заявника через незалежні від нього причини необхідних документів, які підтверджують його право на отримання статусу учасника бойових дій, дозволяється брати до уваги показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, проходили військову службу чи працювали разом із заявником.

З огляду на вищенаведені правові норми суд дійшов висновку, що прийняття рішення про надання статусу учасника бойових дій здійснюється відповідними комісіями на підставі сукупності усіх наданих особою документів та наведених обставин після їх всебічного розгляду.

Разом з тим, із оскаржуваного рішення комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, оформленого протоколом № 4 від 25.04.2017 року не вбачається підстав, з яких прийнято рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Комісія, приймаючи таке рішення жодним чином не визначила конкретних обставин, які викликали у неї сумніви щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій більш того, не визначила причин неможливості у наданні такого статуту.

З огляду на вищевикладене, комісією не доведено та не надано жодних аргументів та доказів того, що подані позивачем документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у їх достовірності.

Таким чином, оскаржене рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій прийнято відповідачем неправомірно та без врахування усіх обставин, які можуть вплинути на прийняття рішення щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Посилання відповідача на передчасність звернення позивача до суду з цим позовом на увагу не заслуговують, оскільки норми Порядку № 413 обов’язок щодо подання на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання, покладають саме на комісії з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій, а не на осіб, які за цим статусом звернулися.

При цьому суд також враховує, що статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішення, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Щодо позовних вимог про зобов’язання Комісію переглянути питання щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій суд зазначає таке.

У разі невиконання обов'язку державним органом за наявності визначених законом умов у суду виникають підстави для ефективного захисту порушеного права позивача, у тому числі шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії, спрямовані на відновлення порушеного права, зокрема: повторно розглянути питання щодо надання позивачеві статусу учасника бойових дій, за результатами розгляду якого прийняти відповідне рішення.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відтак, належним способом захисту порушених прав позивача є рішення про зобов’язання відповідного органу повторно розглянути питання щодо надання позивачеві статусу учасника бойових дій.

При цьому, позовна вимога про зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій, з огляду на зобов'язання комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій повторно розглянути заяву позивача про надання статусу учасника бойових дій, наразі є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій (49006, місто Дніпро, вулиця Шмідта, 16, код 08353525), оформлене протоколом від 25.04.2017 року № 4, щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій.

Зобов’язати Дніпропетровський обласний військовий комісаріат в особі Комісії з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій, повторно розглянути питання щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складання.

Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складений 26.03.2018 року.

Суддя ОСОБА_2