Постанова № 73032319, 04.12.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2017
Номер справи
804/5941/17
Номер документу
73032319
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2017 р. Справа № 804/5941/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н. В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до «Телерадіокомпанія «Скіфія» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення звернулась до суду з адміністративним позовом до "Телерадіокомпанія "Скіфія" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю з позовними вимогами про стягнення з ТОВ «ТРК «Скіфія» штраф у розмірі 33 600, 00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, відповідачем в порушення вимог Закону України "Про телебачення і радіомовлення" не було виконано ліцензійні умови, а саме телерадіоорганізації при здійсненні радіомовлення повинні забезпечувати частку пісень (словесно-музичних творів) державною мовою в обсязі не менше 35% загального обсягу пісень, поширених протягом доби а також не менше 35 % загального обсягу пісень, поширених у кожному проміжку часу між 07.00 та 14.00 і між 15.00 та 22.00, проте вказані вимоги законодавства відповідачем не дотриманні, тому на "Телерадіокомпанію "Скіфія" у формі ТОВ, було накладено штраф, який у встановлений строк не було сплачено, з огляду на що, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач правом на надання письмових заперечень по суті спору не скористався.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

За змістом частини 4 статті 128 названого Кодексу неявка відповідача до суду не є перешкодою для розгляду справи по суті.

Відповідно до частини 6 статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на зазначене та на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також враховуючи достатність наявних у справі доказів, суд визнав за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши обставини справи та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Згідно безкоштовного запиту з сайта Міністерства юстиції України ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, "Телерадіокомпанія "Скіфія" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, зареєстрована в якості юридичної особи в ЄДР 21.08.1995, дата запису 05.10.2005, номер запису : 1 229 120 0000 000294.

Згідно Акту № 02(ІУ)/ПП/Дп/П/16 позапланової перевірки дотримання телерадіоорганізацією законодавства України від 16.12.2016р., за участю уповноваженої особи "Телерадіокомпанія "Скіфія" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю Чухрія С.І., за результатами моніторінгу ефірного добового радіомовлення "Телерадіокомпанія "Скіфія" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, м. Новомосковськ Дніпропетровської області, від 15.11.2016 р. зафіксовано порушення ліцензіатом (НР № 00863-м від 25.04.2016 р.) вимог ч. 2 ст. 9 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

Зауважень з боку «ТРК «Скіфія» у формі ТОВ щодо проведення перевірки згідно інструкції немає.

З вказаним актом представник відповідача, Чухрій С.І. ознайомлений, про що свідчить завірений печаткою ТОВ "ТРК "СКІФІЯ" підпис вказаної особи. До акту додані крім іншого, пояснення уповноваженої особи «ТРК «Скіфія» у формі ТОВ.

Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 09.02.2017 р. № 95 "Про результати позапланової перевірки «ТРК «Скіфія» у формі ТОВ, м.Новомосковськ, Дніпропетровської області (НР №00863-м від 25.04.2016р., ефірне радіомовлення, позивні: «Європа плюс Дніпро»), визнано порушення відповідачем ч.2 ст.9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», та застосовано до відповідача санкцію у вигляді штрафу в розмірі 5 % (33 600,00 грн.) за вчинення порушень, передбачених ч.11 ст.72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки частка пісень державною мовою протягом доби склала менше 25%.

Також зобов'язано ліцензіата ТРК «Скіфія» у формі ТОВ, протягом місяця привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства.

Згідно з рішенням № 1427 від 17.08.2017 р. "Про звернення до суду про стягнення штрафу" Національна рада вирішила звернутись до суду про стягнення штрафу з відповідача.

У зв'язку із наведеним позивач зазначає про необхідність стягнення застосованого штрафу в судовому порядку.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.

Згідно з частиною четвертою статті 7 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення.

Ч. 1, 2, 3 ст.9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» N 3759-XII, 21.12.1993, (в редакції станом на час спірних правовідносин) передбачено, що у загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації не менше 50 відсотків має становити національний аудіовізуальний продукт. ( З дня набрання чинності Законом N 1421-VIII від 16.06.2016 частка пісень державною мовою, передбачена частиною другою статті 9, становить: протягом першого року - 25 відсотків, протягом другого року - 30 відсотків, протягом третього року - 35 відсотків згідно із Законом N 1421-VIII від 16.06.2016 ).

Телерадіоорганізації при здійсненні радіомовлення (крім випадку, передбаченого частиною третьою цієї статті) повинні забезпечувати частку пісень (словесно-музичних творів) державною мовою в обсязі не менше 35 відсотків загального обсягу пісень, поширених протягом доби, а також не менше 35 відсотків загального обсягу пісень, поширених у кожному проміжку часу між 07.00 та 14.00 і між 15.00 та 22.00.

При здійсненні радіомовлення телерадіоорганізації, які поширюють музичні твори, серед яких частка пісень офіційними мовами Європейського Союзу відповідно до умов ліцензії становить не менше 60 відсотків загального обсягу пісень, поширених протягом доби, а також не менше 60 відсотків загального обсягу пісень, поширених у кожному проміжку часу між 07.00 та 14.00 і між 15.00 та 22.00, повинні забезпечувати частку пісень державною мовою не менше 25 відсотків загального обсягу пісень, поширених протягом доби, а також не менше 25 відсотків загального обсягу пісень, поширених у кожному проміжку часу між 07.00 та 14.00 і між 15.00 та 22.00.

Стаття 70 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" передбачає, що Національна рада здійснює контроль зокрема за дотриманням та забезпечує виконання вимог законодавства України у сфері телебачення і радіомовлення.

Відповідно до статті 71 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" відповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення несуть телерадіоорганізації, провайдери програмної послуги, їх керівники та працівники, інші суб'єкти господарської діяльності, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Винні в порушеннях несуть цивільно-правову, адміністративну і кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.

Міру відповідальності та відповідні санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення встановлює суд. У визначених цим Законом випадках санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення встановлюються Національною радою.

Рішення Національної ради щодо застосування штрафних санкцій можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення встановлюється на підставі документальних свідчень, актів перевірки телерадіоорганізацій, звернень визначених цим Законом органів державної влади.

Згідно з положеннями частин другої, третьої та п'ятої статті 72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", Національна рада застосовує санкції до телерадіоорганізацій у разі порушення ними вимог цього Закону або ліцензійних умов.

Національна рада застосовує санкції до провайдерів програмної послуги у разі порушення ними вимог цього Закону.

Національна рада приймає рішення про застосування санкцій на підставі наданих документальних свідчень, актів перевірки чи подання визначених цим Законом органів державної влади.

Частина шоста статті 72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" встановлює, що Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; подання до суду справи про анулювання ліцензії на мовлення.

Відповідно до частини десятої статті 72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" розміри штрафів встановлюються Національною радою за погодженням з Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог законодавства.

Як встановлено частиною одинадцятою статті 72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", рішення про стягнення штрафу може бути оскаржене в судовому порядку.

Згідно з частинами першою та третьою статті 75 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) з метою виконання рішення про застосування санкції Національна рада повідомляє ліцензіата про прийняте щодо нього рішення шляхом оприлюднення відповідного повідомлення про прийняте рішення на офіційному веб-сайті Національної ради та надсилає ліцензіату копію відповідного рішення протягом трьох робочих днів з дня його прийняття. Ліцензіат вважається належно повідомленим Національною радою про прийняте рішення через п'ять днів з моменту надсилання йому копії такого рішення рекомендованим листом.

У разі застосування санкції у вигляді штрафу ліцензіат зобов'язаний сплатити штраф у тридцятиденний термін з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення. За кожен день прострочення сплати нараховується пеня у розмірі одного відсотка суми штрафу. У разі несплати ліцензіатом штрафу штраф стягується за рішенням суду.

Приймаючи рішення по суті спору суд звертає увагу, на Акт № 02(ІУ)/ПП/Дп/П/16 позапланової перевірки дотримання телерадіоорганізацією законодавства України від 16.12.2016р., який складений за участю уповноваженої особи "Телерадіокомпанія "Скіфія" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю Чухрія С.І., за результатами моніторінгу ефірного добового радіомовлення "Телерадіокомпанія "Скіфія" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, м. Новомосковськ Дніпропетровської області, від 15.11.2016 р. яким зафіксовано порушення ліцензіатом (НР № 00863-м від 25.04.2016 р.) вимог ч. 2 ст. 9 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

Також у вказаному акті зазначено, що зауважень з боку «ТРК «Скіфія» у формі ТОВ щодо проведення перевірки згідно інструкції немає.

З вказаним актом представник відповідача, Чухрій С.І. ознайомлений, про що свідчить завірений печаткою ТОВ "ТРК "СКІФІЯ" підпис вказаної особи. До акту додані крім іншого, пояснення уповноваженої особи «ТРК «Скіфія» у формі ТОВ.

Таким чином, у разі не оскарження рішення Національної ради щодо застосування штрафних санкцій, ліцензіат зобов'язаний сплатити штраф у тридцятиденний термін з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення, а за несвоєчасну сплату нараховується пеня.

Доказів, які могли б свідчити про сплату штрафу у повному обсязі на час розгляду справи, або доказів оскарження рішення про застосування штрафу відповідачем до суду не надано, що є підставою для задоволення позову та стягнення штрафу в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, проте відповідач правом на надання пояснень по суті спору не скористався.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до "Телерадіокомпанія "Скіфія" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення штрафу, задовольнити.

Стягнути з "Телерадіокомпанія "Скіфія" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю (51200, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область, вул. Шевченка, 3, код ЄДРПОУ 23364394) на користь Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення штраф, у розмірі 33 600,00 грн. (тридцять три тисячі шістсот гривень) за реквізитами: УДКСУ в Шевченківському районі м.Києва, код ЗКПО 37995466, р/р 31115056700011 в ГУ ДКСУ в м.Києва, МФО 820019. Поле призначення платежу: +;2659;101; ; ; ; ; ; сплата штрафу згідно з рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 09.02.2017 р. № 95 без ПДВ.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Н.В. Турлакова