
Справа 263/16389/17
Провадження 2-а/263/132/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2018 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Кияна Д.В.,
при секретарі судового засідання Коростовцевій Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Маріупольської міської ради про зобов’язання надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення,
ВСТАНОВИВ:
13 грудня 2017 року до суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Маріупольської міської ради про зобов’язання надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення у квартирі АДРЕСА_1. На обґрунтування позову посилається на те, що отримує послуги централізоване теплопостачання неналежної якості, у зв’язку з цим має право відмовитись від їх отримання.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 14 грудня 2017 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі та призначено до розгляду.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до ч.3 ст.30 КАС України, справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, що діє після 15 грудня 2017 року.
Позивач у судове засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи за її відсутності, заперечував проти задоволення позовних вимог, надавши суду заперечення, в яких зазначив, що Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом №4 від 22 листопада 2005 року Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, не передбачено відключення окремих квартир від мереж центрального опалення, проте передбачає відключення лише окремих будинків. Відповідно до ДБН В.2.5.-67:2013 та ДБН В.2.5.-39:2008 система теплопостачання, встановлена в будинку є гідравлічною, відповідно до будівельних та технічних норм, тому відключення опалювальних засобів призведе до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньо будинкової системи опалення та призведе до порушення прав власності інших власників квартир в будинку. Такі дії суперечать ст.41 Конституції України, відповідно до якої використання власності не може завдати шкоди правам, свободам та гідності громадянам, інтересам суспільства. Згідно зі ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ст.319 ЦК України співвласники зобов’язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території протипожежної безпеки, санітарних норм та власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, не порушуючи права інших громадян.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України, у зв’язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири, загальною площею 74,8 кв.м, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, на підставі свідоцтва про право власності на житло за №2137 від 16 січня 1997 року (а.с.).
Відповідно до листа департаменту розвитку житлово-комунальної інфраструктури Маріупольської міської ради від 13 листопада 2017 року № Б-18024-131.12 на письмове звернення позивача 20 жовтня 2017 року, проінформовано про неможливість відключення його квартири від центрального опалення та рекомендовано звернутися до міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про теплопостачання" до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері теплопостачання належать розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання.
Відповідно до п. 24 та п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ № 630 від 21 липня 2005 року (надалі - Правила), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Згідно з пунктом 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення визначає, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Процедура відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюється Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року із змінами і доповненнями, внесеними Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169 від 06 листопада 2007 року (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до п. 2.1. Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України закріпляє, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Багатоквартирний будинок не належить позивачу на праві власності, він є власником квартири у будинку. Будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців.
Частиною другою статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Таким чином, здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогам і правилам експлуатації будинку.
Отже, враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що за відсутністю ініціативи всіх споживачів багатоквартирного будинку щодо відключення від централізованого опалення багатоквартирного будинку, чинним законодавством України виключена можливість відключення квартири позивача від централізованого опалення.
Аналізуючи доводи позивача щодо отримання ним послуг теплопостачання неналежної якості, суд виходить з наступного.
Частиною 1,4 ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом. За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).
Відповідно до п. 39 Правил акт-претензія реєструється уповноваженими особами виконавця у журналі реєстрації актів-претензій згідно з додатком 3. Виконавець зобов'язаний розглянути такий акт-претензію і повідомити протягом трьох робочих днів споживача про її задоволення або про відмову у задоволенні з обґрунтуванням причини такої відмови. У разі ненадання протягом установленого строку виконавцем відповіді вважається, що він визнав викладені в акті-претензії факти неналежного надання або ненадання послуг. Спори щодо задоволення претензій споживачів розв'язуються у суді. Споживач має право на досудове розв'язання спору шляхом задоволення пред'явленої претензії.
Твердження позивача про те, що відсутність законодавчого врегулювання можливості власника квартири відмовитись від централізованого теплопостачання у зв’язку із наданням виконавцем неналежної якості таких послуг суд не приймає до уваги, оскільки позивачем не надано суду доказів щодо отримання неякісної послуги з опалення власної квартири та звернення до виконавця послуги для складання акту-претензії відповідно до встановленого законом порядку.
Враховуючи зазначене та керуючись ст.319 ЦК України, ст. 10 Закону України "Про теплопостачання", Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 р. із змінами і доповненнями, внесеними Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169 від 06.11.2007 року, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ № 630 від 21.07.2005 р., .ст. ст.139, 241-246, 371 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Маріупольської міської ради про зобов’язання надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення – відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду або через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Відомості про учасників справи:
ОСОБА_1 ЯнАнатолійович, ,ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, адреса реєстрації: вул. Пашковського,22/5, м. Маріуполь, Донецька область, 87500, паспорт серія ВВ № 201275.
Виконавчий комітет Маріупольської міської ради, ЄДРПОУ 04052784, адреса реєстрації: пр.. Миру, 70 м. Маріуполь, Донецька область, 87555.
Суддя Д.В.Киян