
Справа № 752/4094/17
Провадження № 2/752/853/18
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
05.03.2018 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді Шевченко Т.М.
з участю секретаря Павлюк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, треті особи - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), ОСОБА_2 та ОСОБА_3, про визнання незаконним проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визнання незаконним та скасування рішення про надання дозволу на виготовлення проету землеустрою та про затвердження проекту землеустрою, скасування свідоцтва про визнання права власності
та за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, -
в с т а н о в и в:
у лютому 2017 року ОСОБА_1 звернулася у суд з позовом до Київської міської ради про визнання незаконним та скасування рішень Київської міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та про затвердження проекту землеустрою, скасування свідоцтва про право власності.
В обгрунтування своїх вимог позивач зазначала, що земельна ділянка, площею 0,31 га на АДРЕСА_1 в Голосіївському районі м. Києва, Чапаєвською сільською радою у 1947 році була виділена її батьку ОСОБА_4, після смерті якого все майно, у тому числі будинок, побудований у 1920 році, який знаходився на земельній ділянці, площею 0,31 га, на АДРЕСА_1 у Голосіївському районі м. Києва, успадкувала позивач. У подальшому, із загальної площі земельної ділянки 0,31 га - 0,10 га було приватизовано позивачем, а решта земельної ділянки залишилася у її користуванні.
У 2012 році позивач надала дозвіл (погодила) чоловіку своєї племінниці - ОСОБА_3 на те, щоб він звернувся до Київської міської ради із заявою про передачу йому у власність земельної ділянки, площею 0,10 га на АДРЕСА_1 у Голосіївському районі м. Києва із земельної ділянки, яка на законних підставах знаходиться у її користуванні.
У червні 2012 року ОСОБА_3 звернувся із заявою до Київського міського голови, у якій просив передати йому у власність земельну ділянку, площею 0,10 га по АДРЕСА_1 в м. Києві, але відповіді не отримав.
Натомість, 18.09.2014 р. Київська міська рада ухвалила рішення № 205/205 про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2) у Голосіївському районі м. Києва, орієнтовною площею 0,10 га (земельна ділянка комунальної власності територіальної громади м. Києва), у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд згідно із план - схемою. Згідно до зазначеної план - схеми та проекту землеустрою передбачалося відведення ОСОБА_2. частини земельної ділянки на АДРЕСА_2, яка фактично перебувала у користуванні ОСОБА_1 та мала адресу: АДРЕСА_1
Не дивлячись на те, що відповідачу було відомо про те, що рішення Київської міської ради № 205/205 від 18.09.2014 р. про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою оскаржується у судовому порядку, рішенням Київської міської ради від 08.10.2015 р. № 155/2058 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на АДРЕСА_2 у Голосіївському районі м. Києва. Передано ОСОБА_2, за умови виконання п. 3 цього рішення, у приватну власність земельну ділянку, площею 0,0832 га (кадастровий номер НОМЕР_1) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на АДРЕСА_2 у Голосіївському районі м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади м. Києва.
Позивач вважає, що рішення Київської міської ради від 08.10.2015 р. № 155/2058 прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України, яке регулює питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і одночасно цим рішенням порушено охоронювані законом права та інтереси позивача. Вказана земельна ділянка на законних підставах знаходилась у постійному користуванні ОСОБА_1 з 1989 р., обнесена парканом, що неможливо не помітити, на ній було збудовано фундамент для будинку, проте Київська міська рада неправомірно позбавила позивача права користування частиною її земельної ділянки та передала її у приватну власність ОСОБА_2
У листопаді 2017 року ОСОБА_1 збільшила свої позовні вимоги, у зв"язку з чим звернулася у суд з позовною заявою про визнання незаконним та скасування рішення КМР № 205/205 від 18.09.2014 р. про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та № 155/2058 від 08.10.2015 р. про затвердження проекту землеустрою, визнання незаконним проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку. (а.с. 55 т. 2)
В судовому засіданні представник позивача підтримав збільшені позовні вимоги та просив суд задовольнити позов з вищевказаних підстав.
Представник відповідача КМР в судовому засіданні не визнала позовні вимоги та заперечувала проти їх задоволення, зазначивши, що оскаржувані рішення КМР прийняті в порядку та відповідно до вимог, встановлених чинним законодавством України, оскільки постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.10.2012 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2013 р., КМР зобов"язано розглянути на пленарному засіданні заяву ОСОБА_2 від 30.05.2012 р. вх.П-1052/14.
Третя особа - ОСОБА_2 заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, зазначивши про їх необгрунтованість. У вересні 2017 року ОСОБА_2 звернувся у суд із позовом до ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою. (а.с. 2 т. 2) В обгрунтування своїх вимог зазначає, що він є власником земельної ділянки, загальною площею 0,0832 га з кадастровим номером НОМЕР_1 на АДРЕСА_2 у Голосіївському районі м. Києва на підставі рішення КМР від 08.10.2015 р. № 155/2058 про передачу йому у власність земельної ділянки, свідоцтва про право власності на нерухоме майно (ідексний номер 47952987 від 19.11.2015 СТВ 195900. Рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 06.10.2016 р. зобов"язано ОСОБА_5 звільнити земельні ділянки за адресою: м. Київ, АДРЕСА_1, площею 0,021 га, 0,0013 га, 0,0273 та повернути їх КМР, привівши у придатний до використання стан шляхом звільнення їх від будівель та споруд у місячний термін з дня набрання рішенням законної сили. Проте, ОСОБА_1 свідомо та протиправно створила перешкоди в користуванні належною позивачу земельною ділянкою. Тому позивач просить визнати протиправними дії ОСОБА_1 щодо створення йому перешкод в користуванні земельною ділянкою з кадастровим номером НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 Голосіївському районі м. Києва, а також зобов"язати ОСОБА_1 протягом одного місяця після набрання чинності рішення суду усунути перешкоди в користуванні вказаною земельною ділянкою шляхом знесення самочинно збудованого паркану (інших будівель і споруд) та приведення до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.
Третя особа - ОСОБА_3 в судовому засіданні зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Представник третьої особи - Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в судове засідання надав письмові пояснення, в яких заперечує проти задоволення позову ОСОБА_1 (а.с. 87 т. 1)
Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, свідків, а також дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно рішення Київської міської ради від 15.03.2007 р. № 345-5/1006 ОСОБА_1 отримала державний акт від 01.06.2012 р. (НОМЕР_3), що посвідчує її право власності на ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2, площею 0,1 га.
Згідно статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до змісту цієї норми закону право власності або право користування земельною ділянкою із земель державної або комунальної власності виникає лише за наявності рішення зазначених органів і тільки в межах, вказаних в цих рішеннях.
Тобто такі повноваження на території м. Києва є виключною компетенцією Київської міської ради.
Згідно статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клпотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно змісту статті 118 Земельного коедексу України одночасно випливає, що у клопотанні про надання земельної ділянки має бути чітко визначено місце розташування бажаної земельної ділянки, і до клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
26.06.2013 р. ОСОБА_2 звернувся до Київської міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,10 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_2 у Голосіївському районі м. Києва.
Рішенням Київської міської ради від 18.09.2014 р. № 205/205 ОСОБА_2 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,10 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_2 у Голосіївському районі м. Києва.
28 липня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до Київської міської ради з заявою про передачу у приватну власність земельної ділянки площею 0,0832 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_2 у Голосіївському районі м. Києва.
Київська міська рада, розглянувши клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щоо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 на АДРЕСА_2 у Голосіївському районі м. Києва та додані документи, керуючись рішенням від 18.09.2014 р. № 205/205 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 на АДРЕСА_2") у Голосіївському районі м. Києва для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 на АДРЕСА_2") у Голосіївському районі м. Києва, орієнтовною площею 0,10 га (земельна ділянка комунальної власності територіальної громади м. Києва) у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд згідно з планом - схемою (додаток до рішення) (К-21253). (а.с. 11 т.1)
Встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.10.2012 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2013 р., Київську міську раду зобов"язано розглянути на пленарному засіданні заяву ОСОБА_2 від 30.05.2012 вх. П-1052/14.
Як зазначено вище, згідно ст. 118 Земельного кодексу України підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щоо відведення земельної ділянки може бути лише невідовідність місця розташування об"єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що земельна ділянка, на яку надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення та надано у власність ОСОБА_2, перебуває у її користуванні, проте будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження вказаних обставин не надано.
Згідно довідки КО "Інститут генерального поану м. Києва" від 20.06.2012 № 03-663 ділянка відноситься до міських земель, не наданих у власність чи користування. (а.с. 92 т.1)
Згідно довідки Головного управління Держземагенства у м. Києві від 21.04.2015 р. № 31-26-0.22-5862/2-15 документи, що посвідчують право власності/користування на вказану земельну ділянку юридичним та фізичним особам у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 р. № 1021 Головним управлінням Держземагенства у м. Києві до 01.01.2013 р. не реєструвалися. (а.с. 91 т.1)
Розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, Київська міська рада прийняла рішення від 08.10.2015 № 155/2058 "Про передачу ОСОБА_2 у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_2 у Голосіївському районі м. Києва, яким затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_2 у Голосіївському районі м. Києва (категорія земель - землі житлової та громадської забудови, справа № А- 21625) та передала ОСОБА_2 у приватну власність земельну ділянку, площею 0,0832 га (кадастровий номер НОМЕР_1) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_2,50 у Голосіївському районі м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва. (а.с. 12 т.1)
Також встановлено, що рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 06.10.2016 р. задоволено позов Київської міської ради до ОСОБА_5 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки. Вказаним рішенням зобов"язано ОСОБА_5 звільнити земельні ділянки за адресою: м. Київ, АДРЕСА_1, площею 0,021 га 0,0013 га та 0,02736 га та повернути їх Київській міській раді, привівши у придатний для використання стан, шляхом звільнення їх від будівель і споруд у місячний термін з дня набрання рішенням законної сили.
Під час розгляду вказаної справи встановлено, що на підставі звернення ОСОБА_2 від 26.11.2015 р., який є власником земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) проведено перевірку земельних ділянок на АДРЕСА_1-А, за результатами якої складено акти від 24.12.2015 р. №№70/01, 71/01 та 72/01.
Під час перевірок встановлено що ОСОБА_5 використовує земельні ділянки за адресою: м. Київ, АДРЕСА_1, а саме площею 0,021 га для влаштування твердого покриття, розміщення частини навісу та обслуговування на суміжній земельній ділянці житлового будинку, що належить їй на праві власності на підставі свідоцтва про право власності від 19.09.2008 р. (акт від 24.12.2015 р. № 70/01); площею 0,0013 га для обслуговування на суміжній земельній ділянці житлового будинку (акт від 24.12.2015 р. № 71/01); площею 0,0273 га для розміщення частини навісу та обслуговування на суміжній земельній ділянці житлового будинку (акт від 24.12.2015 р. № 72/01).
Формування земельних ділянок здійснюється відповідно до статті 79-1 Земельного коедексу України.
Відповідно до зазначеної вище статті земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно з статтею 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Підстави для присвоєння земельній ділянці кадастрового номера передбачені статтею 21 зазначеного закону.
З огляду на наведені норми чинного законодавства, єдиною підставою набуття права власності чи права користування земельними ділянками комунальної власності в м. Києві для громадян та юридичних осіб є відповідне рішення Київської міської ради.
Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 30.01.2015 р. № 3/07, складеного Департаментом земельних ресурсів виконавчого орагну Київської міської ради (КМДА) проведено перевірку земельної ділянки по АДРЕСА_1, у Голосіївському районі м. Києва (код ділянки 90:040::028, 90:040::027), яка використовується ОСОБА_6
Під час проведення перевірки встановлено, що земельна ділянка на АДРЕСА_1 у Голосіївському районі м. Києва огороджена металевим парканом, на ділянці розміщені будівлі та споруди, які використовуються ОСОБА_6
Згідно міського земельного кадастру частина огородженої земельної ділянки, площею 1661,06 кв.м обліковується за ОСОБА_1
Рішень Київська міська рада за поданням Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) щодо передачі зазначеної земельної ділянки у власність (користування) не приймала, документи, що посвідчують право власності (користування) земельною ділянкою, не зареєстровані, в чому вбачається самовільне зайняття земельної ділянки.
Частина огородженої земельної ділянки, площею 341,54 кв.м, обліковується як землі, не надані у власність чи користування, та земельна ділянка, орієнтовною площею 0,07 га, згідно міського земельного кадастру не обліковується та не зареєстрована, в чому вбачається самовільне зайняття земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1 га.
В матеріалах справи містяться витяги з ДЗК з додатками з кадастровими номерами земельних ділянок у маштабі 1:500, де опис меж, відстані між межовими знаками тощо. Вбачається, що належна ОСОБА_2 земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 знаходиться поряд з північною стороною земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_4, опис меж якої встановлює, зокрема, що відтинок від пункту Г до пункту А межує з міськими землями, не наданими у власність чи користування. У витягу з ДЗК про земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 так само опис меж встановлює, що відтинок від пункту В до пункту Г межує з міськими землями, не наданими у власність чи користування. Таким чином, перетин земельних ділянок ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 неможливий,тому відповідне погодження не потрібно.
Додані документи доводять, що ОСОБА_1 володіє земельнюділянкою площею 0,1 га (приватна власність), тобто використала своє право у повному обсязі. Вона фактично використовує (разом з іншими особами, які отримали її згоду щодо приватизації землі) більше ніж 0,31 га землі (що обнесені зовнішньою огорожею). Документально підтверджено, що позивач розпорядилася більше ніж 0,31 га емлі (приватизувала 0,1 га + 0,2555 га - надала згоду щодо приватизації). Отже, права позивача не порушені.
Згідно доданих до справи документів, ОСОБА_2. отримав у власність земельеу ділянку з числа земель комунальної власності територіальної громади м. Києва (вільну від забудови). Надана йому земельна ділянка межує з землями, що не надані у власність чи користування, та землями загального користування. Перетин вказаних земельних ділянок неможливий.
За таких підстав, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Позовні вимоги ОСОБА_2 також не підлягають задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлено, що саме ОСОБА_3 та ОСОБА_3 здійснили самовільне зайняття міських земель, у зв"язку з чим протиправно використовують частину належної ОСОБА_2 земельної ділянки.
Керуючись ст.ст. 319 та 391 ЦК України, ст.ст. 9, 84, 92, 103, 116, 118,123, 125, 126, 152 та 158 ЗК України,ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Київської міської ради, треті особи - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), ОСОБА_2 та ОСОБА_3, про визнання незаконним проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визнання незаконним та скасування рішення про надання дозволу на виготовлення проету землеустрою та про затвердження проекту землеустрою, скасування свідоцтва про визнання права власності - відмовити.
В задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду міста Києва через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя: