
13.10.2015 Справа № 756/8472/15-а
№756/8472/15-а
2-а/756/232/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 жовтня 2015 року Оболонський районний суд м. Києва у складі: головуючого судді - Тітова М.Ю.
при секретарі - Івановій І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Свої вимоги обґрунтовує наступним, а саме вона перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». При розрахунку розміру пенсії відповідачем не включено матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути. Вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Проте в перерахунку було відмовлено.
Просить суд визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з 18 червня 2015 відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 85% від суми заробітної плати, яка включає в себе: посадовий оклад, премії, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг та інші надбавки, а також матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію, згідно довідки Київського міського центру зайнятості від 18.06.15 №225.
У судове засідання позивач не з'явився, подано заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач про місце та час судового розгляду повідомлявся належним чином.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
З листа відповідача від 26.06.15 вбачається, що для включення в обрахунок заробітної плати для обчислення пенсії: сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації згідно довідки від 18.06.15 №225 немає підстав, оскільки ці доплати не передбачені ст.. 33 Закону України «Про державну службу».
За змістом статті 37 Закону «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як вбачається з довідки Київського міського центру зайнятості від 18.06.15 №225 позивачу нараховувалася матеріальна допомога та грошова винагорода державним службовцям, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, на думку положення законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» до даних спірних правовідносин є загальними, а перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, тобто ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому в цій частині дії відповідача підлягають визнанню протиправними та його необхідно зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Крім того, проведення перерахунку з урахуванням сум індексації не передбачено чинним законодавством, а тому в цій частині у задоволенні позову слід відмовити.
З викладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 4 - 12, 86, 158 - 163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов - задовольнити частково
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсію з урахуванням матеріальної допомоги та грошової винагороди державним службовцям згідно довідки Київського міського центру зайнятості від 18.06.15 №225 з урахуваннях проведених виплат з 18.06.15.
У задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: М.Ю. Тітов