
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
іменем України
"27" березня 2018 р. м. Житомир Справа № 569/9375/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "16" листопада 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Кучиною Н.Г. в м.Рівне, у справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, третя особа Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 16.11.2017р. позов ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, третя особа на стороні позивача Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнано протиправними дії та рішення Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 пенсії на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов"язано Рівненське об"єднане управління Пенсійного фонду України в місті Рівне призначити та виплачувати ОСОБА_2 з 12 травня 2017 року пенсію на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Вважаючи вказане рішення таким, що винесено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального права, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги послався на те, що підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 10 років згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-ХІІ) відсутні.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, серії НОМЕР_1, виданим Рівненською обласною державною адміністрацією, та має право на пільги, встановлені Законом № 796-ХІІ.
12 травня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Рівненського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про призначення йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії із зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог статті 55 Закону № 796-ХІІ.
Для підтвердження періоду участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивачем надано до Рівненського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області пакет документів.
Листом від 25 травня 2017 року № 405/10 відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії зі зменшення пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІз посиланням на те, що надані ним документи однозначно не підтверджують факт його роботи в зоні відчуження як в період з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову. Суд виходив з того, що позивача надав достатньо документів для підтвердження факту того, що він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у період з 01.07.1986р. по 31.12.1986р. працював у зоні відчуження не менше 5 календарних днів, а тому має право на призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно д ст. 55 Законом № 796-ХІІ, тобто, із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимогами статті 15 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення" визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У відповідності до абзацу 1 статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Згідно із статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження до 1 липня 1986 р. незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів - 10 років.
Відповідно до ст.15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
У відповідності до ч.1 ст.58 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058- IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року.
Відповідно до п.п.5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком, в тому числі, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно з п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком, в тому числі, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Частиною 3 статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до пунктів 2 Постанов Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51, та № 501 від 25.08.1992р."Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення є основним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Верховний Суд України у постановах від 21.11.2006р., 04.09.2015р. (справи № 21-1048во06, № 690/23/15-а) висловлював правовий висновок щодо застосування положень статті 55 Закону № 796-XII. Зокрема, вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказу по підприємству АТП-17012 №562 від 04.10.1986р. (про відрядження водіїв АТП-17012 в розпорядження дирекції Чорнобильської АЕС терміном на 1 місяць з 05 жовтня по 05 листопада 1986 року) ОСОБА_2 був відряджений на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС(а.с.14).
Відповідно до довідки від 11.11.1992р. №01-10/997, виданою Рівненським автотранспортним підприємством 15607, в якій зазначено, що ОСОБА_2 був відряджений в 30-ти кілометрову зону Чорнобильської АЕС (зону відчуження) в населені пункти м. Чорнобиль, м.Припять для ліквідації наслідків аварії з 05 жовтня по 05 листопада 1986 року на 32 дні і одержував підвищену заробітну плату в двохкратному розмірі за участь ліквідації (а.с.13).
Відомістю про заробітну плату за листопад 1986 року з урахуванням кратності, підтверджується той факт, що ОСОБА_2 працював у зоні відчуження з 05.10.1987р. по 31.10.1987р. (а.с.21-2)
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що вказана архівна довідка, поряд з іншими документами (посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії А №075741, військовим квитком), підтверджують факт роботи позивача у зоні відчуження у період з 05.10.1987р. по 31.10.1987р. не менше 5 календарних днів.
Відповідно до з ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
У відповідності до рішення Рівненського міського суду від 19.10.2017р., яке набрало законної сили встановлено факт належності ОСОБА_2 наказу начальника Рівненського АТП-170012 № 562 від 04.10.1986 року, де зазначено про відрядження водія ОСОБА_4 автобус РАФ № 29-63 замість ОСОБА_2 в розпорядження дирекції Чорнобильської АЕС строком на 1 місяць з 5 жовтня по 5 листопада 1986 року та встановити факт перебування ОСОБА_2 в зоні відчуження при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 05 жовтня по 31 жовтня 1986 року.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1, категорія 2, виданого Рівненською облдержадміністрацією, ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року та має право на пільги і компенсації встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р.
В свою чергу, єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС, та надає право на користування пільгами встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсій зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51 визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Крім того, відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи при наявності страхового стажу не менше 15 років.
У відповідності до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленому КМУ.
Згідно ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача призначити та виплачувати йому пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Згідно ч.1 ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому відсутні підстави для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "16" листопада 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Повне судове рішення складено "27" березня 2018 р.