
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
іменем України
"27" березня 2018 р. м. Житомир Справа № 569/8269/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря Шведюк М.М.,
представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Рівненській області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "09" жовтня 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Ковальов І.М. в м.Рівне), у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 09.10.2017р. адміністративний позов ОСОБА_2 до головного управління національної поліції в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано неправомірними дії ГУНП в Рівненській області, що виразились у поверненні без складання та затвердження висновку про призначення та виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з визначенням поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункту п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію». Зобов'язано ГУНП в Рівненській області скласти, затвердити висновок про призначення та здійснити виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з визначенням поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію». Стягнуто з головного управління національної поліції в Рівненській області на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати по справі, а саме сплачений судовий збір в розмірі 1280,00 грн.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління Національної поліції в Рівненській області звернулось до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач по справі ОСОБА_2 з 1991 року перебував на службі в МВС. У зв'язку з встановленням Рівненською МСЕК №1 ОСОБА_2 ІІІ групи інвалідності з 21 червня 2016 року захворювання пов"язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (довідка до акту МСЕК серії АВ №0696061, виписка з акту МСЕК до довідки серії АВ №0696061), а також визначення втрати працездатності в розмірі 50% з 06 травня 2016 року (довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ №0000245), 18 липня 2016 року позивач звернувся з рапортом на ім»я начальника ГУНП в Рівненській області про проведення виплати йому одноразової грошової допомоги в разі визначення втрати працездатності поліцейського.
Вказаний рапорт був перевірений кадровим підрозділом ГУНП в Рівненській області та визначено підставу для виплати грошової допомоги з посиланням на відповідні пункти ст.ст.97, 100 Закону України «Про національну поліцію», а саме підпункт 4 п.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію». Крім того, кадровим підрозділом визначено час проходження служби в поліції з 01 серпня 1991 року по 06 листопада 2015 року та з 07 листопада 2015 року по 16 травня 2016 року.
Відповідно до листа за підписом т.в.о. начальника ГУ НП в Рівненській області від 15 травня 2017 року №11/Р-708 вбачається, що «Головним управлінням НП в Рівненській області повертаються копії матеріалів про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Повідомлено, що перелік підстав, за яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога поліцейському, її розміри, категорія осіб, які мають право на одноразову грошову допомогу, підстави, за яких призначення і виплата допомоги не здійснюється, визначені положеннями статей 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» (далі Закону) та реалізуються в Порядку та на умовах, визначених наказом Міністерства внутрішніх справ від 11 січня 2016 року №4 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за №163/28293) (далі Порядок та умови).
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Порядку та умов, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках (стаття 97) та розмірах (стаття 99), визначених Законом особам, які мають право на її отримання відповідно до цього Закону.
При розгляді документів ОСОБА_2 встановлено, що згідно виписки МСЕК від 14 липня 2016 року серії АВ №0696061 було встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Відповідно до п.5 р.ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (який набрав чинності 07.11.2015р.) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".
У відповідності до п.15 р.ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
До набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію" порядок виплати одноразової грошової допомоги регулювався нормами ст.23 Закону України "Про міліцію" та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015р. № 850.
Згідно зі ст.23 Закону України "Про міліцію" у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання зазначеної норми Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015р. №850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850).
У відповідності до п.3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності IІI групи.
Згідно з п.2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги є, у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до пунктів 7-9 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України (ч.2 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію").
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97-101 Закону України "Про Національну поліцію", наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, (далі - Порядок №4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
У відповідності до п.1 р.ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (п.3 Розділу ІІІ Порядку № 4).
Згідно з п.5 розділу III Порядку № 4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський (п.1 Розділу IV Порядку №4 ).
Пунктом 2 Розділу IV Порядку №4 передбачено, що рішення про призначення виплати ОГД приймає керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції), у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
Положеннями Порядку №850 та Порядку №4 передбачено, що одноразова грошова допомога у разі встановлення інвалідності проводиться за останнім місцем служби. Таким чином, заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності має бути подана працівником за останнім місцем служби.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України №916 від 12.09.2016р. "Про внесення зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського стосовно випадків, за яких призначається ОГД, пункт 5 розділу I доповнено підпунктом 4 змісту щодо пов'язаності інвалідності поліцейського з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що є обставиною, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
З матеріалів справи вбачається, що 07.11.2016р. позивача прийнято на службу до поліції та призначено на посаду першого заступника начальника Рівненського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області, тобто, з цієї дати на нього, як на поліцейського, поширюються норми Закону України «Про Національну поліцію», а порядок та умови призначення одноразової грошової допомоги урегульовано Порядком № 4 .
Отже, органом, до якого позивач мав звернутися з заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги, є Головне управління Національної поліції в Рівненській області
Однак, задовольняючи позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача скласти, затвердити висновок про призначення та здійснити виплату одноразової грошової допомоги, судом не враховано, що дане питання відноситься до дискреційних повноважень Головного управління Національної поліції в Рівненській області.
Таким чином, оскільки суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції відповідача, колегія суддів вважає, що для належного захисту порушеного права позивача в наведеній частині слід зобов'язати Головне управління Національної поліції в Рівненській області розглянути заяву ОСОБА_2 про виплату одноразової грошової допомоги згідно вимог Порядку №4 .
Суд першої інстанції на вказані обставини не зважив, апеляційна скарга Головного управління Національної поліції в Рівненській області підлягає частковому задоволенню.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Рівненській області задовольнити частково, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "09" жовтня 2017 р. скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ГУПН в Рівненській області щодо повернення заяви ОСОБА_2 без розгляду по суті.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Рівненській області розглянути заяву ОСОБА_2 про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4.
Стягнути з Головного управління національної поліції в Рівненській області на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати по справі в сумі 1280,00 грн.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Повне судове рішення складено "28" березня 2018 р.