Рішення № 73019196, 28.03.2018, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
554/9874/17
Номер документу
73019196
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 28.03.2018 Справа № 554/9874/17

Провадження № 2-а/554/74/2018

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

23 лютого 2018 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Савченко А. Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов’язання перерахувати пенсію,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі – ОСОБА_3), Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області (далі – Відповідач) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов’язання перерахувати пенсію.

В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що він перебуває на обліку в ОСОБА_3 та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закону). Конституцією України та цим Законом йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон № 900-VII, яким внесені доповнення до статті Закону № 2262-ХІІ, а саме ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавство для поліцейських».

28 березня 2017 року за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив територіальні органи (Головні ОСОБА_3 ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.

На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області підготувала та направила до ОСОБА_2 ОСОБА_3 ПФУ в Полтавській області довідку позивача № 4/11981 від 28 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року начальника відділення КМСН Октябрського РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області становить 7407,15 грн., до складової заробітної плати входить: посадовий оклад – 2950 грн.. оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції – 2000 грн., надбавка за вислугу років 40% - 1980 грн., премія 0,47% - 34,65 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 155 – 442,50 грн. (а.с.10). При виході на пенсію, позивачу в залежності від навантаження, характеру виконуваної роботи, складності було встановлено надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 48%, премію в розмірі 47,3% відповідно до довідки №4/11981 від 8 червня 2012 року (а.с.9).

Зважаючи на те, що ОСОБА_3 після отримання вказаної довідки не здійснило перерахунку його пенсії, він 19 вересня 2017 року офіційно звернувся з заявою до відповідача з вимогою провести перерахунок його пенсії.

ОСОБА_3 № 640/Б-03 від 20 вересня 2017 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», розпорядження про перерахунок пенсії не приймалось, зважаючи на те, що наразі сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для перерахунку пенсії та направлено до Міністерства соціальної політики України.

Вказану відмову позивач вважає протиправною, оскільки порушує його право на належний рівень пенсійного забезпечення, що і стало підставою звернення його до суду з цим адміністративним позовом.

В установлений законом строк представник відповідача - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому позовних вимог позивача не визнав, посилаючись на те, що довідка про розмір його грошового забезпечення видана в повній відповідності до вимог закону, а тому підстав для збільшення складових грошового забезпечення, про які просить позивач немає, в зв’язку з чим в задоволенні позову слід відмовити (а.с.30-32).

Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на їх передчасність, оскільки ОСОБА_3 не приймалося будь-яких рішень про відмову позивачу у перерахунку пенсії (а.с.21-24).

Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносин.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 2 липня 2015 року № 580-УШ (далі - Закон № 580-VШ), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХП (далі – Закон № 2262-ХІІ), в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIIІ, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі – Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок № 45).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Зокрема, Порядком № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п’ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі – Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності – його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетам Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по справі №21-484а13.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання, премія мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення.

Виходячи із часткового задоволення позовних вимог, суд знаходить необгрунтованими позовні вимоги в частині зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, оскільки відповідної довідки відповідач не отримував, будь-яких рішень не приймав, а тому зобов'язання його вчинити ці дії є передчасними. Також, відповідач в поданному ним відзиві на адміністративний позов не спростував правомірності вимог позивача щодо протиправності дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області та бездіяльності в питаннях, що стосуються необхідності видачі йому довідки про грошове забезпечення.

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Виходячи з вимог ст. 77 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи також те, що позивачем заявлена вимога про перерахунок пенсії, а п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачено негайне виконання рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, а тому в цій частині позов задоволенню не підлягає.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Суд зазначає, що оскільки постанова суду вимагає вчинення певних дій, рішення суду ухвалене не на користь суб’єкта владних повноважень – відповідача у справі, тому приходить до висновку про необхідність встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання рішення.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а тому суд вважає за необхідне судові витрати, понесені позивачем, відшкодувати частково за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області.

Керуючись ст. ст. 242-246, 257-263, 382 КАС України, суд, –

в и р і ш и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927), Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 08592276) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов’язання перерахувати пенсію задовольнити частково.

Визнати дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області протиправними в частині зменшення розміру премії з 47,3% до 0,47% та не включення надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 48% в довідці №4/274 від 14 червня 2017 року, надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 28% врахованих позивачу при перерахунку пенсії 1 квітня 2012 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «1294 від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та зобов’язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області виготовити ОСОБА_1 довідку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про розмір грошового забезпечення працівників поліції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 1294 від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року в складі: посадового окладу – 2950 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням майор міліції – 2000 грн., надбавка за вислугу років 40% - 1980 грн., премія 47/3% - 3277,89 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (специфічні умови служби) в розмірі 48% - 3326,40 грн., надбавки за оперативно-розшукову діяльність 28% - 1940,40 грн., надбавку в умовах режимних обмежень 15% - 442,50 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 320 грн.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Ліквідаційної комісії ОСОБА_3 Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня отримання.

Суддя А. Г. Савченко