
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 814/1959/17
Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Лісовська Н. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - Потапчука В.О.
суддів - Семенюка Г.В.
- Шляхтицького О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23листопада 2017 року прийнятого в порядку письмового провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог.
У вересні 2017 року ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2) звернулася до суду із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (далі-відповідач) про визнання протиправною відмови, викладеної в листі від 01 серпня 2017 року № С-8574/6-17-СГ, зобов'язання прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею 2 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Кінецьпільської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 23листопада 2017 року адміністративний позов задоволений.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги.
Не погоджуючись з постановою суду ГУ Держгеокадастру України у Миколаївській області подало апеляційну скаргу, яка ухвалою апеляційного суду від 05 січня 2018 року була залишена без руху для усунення недоліків, а саме для надання доказів неможливості своєчасної сплати судового збору.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2018 року, після усунення апелянтом вказаних недоліків апеляційної скарги, відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23листопада 2017 року.
Обставини справи.
Позивач звернулася до управління з заявою про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Кінецьпільської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.
Листом від 01 серпня 2017 року відповідач повідомив позивачку про те, що місце розташування бажаної земельної ділянки відсутнє в переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність у ІІІ кварталі 2017 р. Відтак, відповідач не вбачає за можливе задовольнити заяву позивача, що не позбавляє останню права звертатися з відповідною заявою повторно.
Не погоджуючись з вищевказаним позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Висновок суду першої інстанції.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що постанова Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року № 413 не врегульовує порядок надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянам, а лише затверджує Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними. Будь-яких змін до самого порядку одержання дозволу на розробку проекту землеустрою, передбаченого Земельним кодексом України, у зв'язку із затвердженням вказаної Стратегії, не внесено. До того ж, даний нормативний акт не регулює питання виділення земельних ділянок, оскільки таке регулювання чітко передбачено лише Земельним кодексом України.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції не правильним та таким, що не відповідає вимогам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України та Земельному кодексу України.
Доводи апеляційної скарги.
В апеляційній скарзі Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області вказується на те, що зазначена постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим апелянтами ставиться питання про скасування постанови Миколаївського окружного адміністративного суду від 23листопада 2017 року та ухвалення нової постанови, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі. Окрім того, апелянт зазначає, що бажане місце розташування земельної ділянки не відповідає зазначеному переліку викладеному у наказах Головного управління від 27 червня 2017 року №130 та 22 вересня 2017 № 189, що є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Колегія суддів погоджується з таким доводом апелянтів з огляду на наступне.
Джерела права й акти їх застосування.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону, а згідно ч. 2 вказаної статті набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 6-7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Оцінка суду.
З аналізу зазначених положень слідує, що законодавцем передбачено вичерпні підстави для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме згідно оскаржуваного рішення викладеного в листі від 01 серпня 2017 року № С-8574/6-17-СГ позивачці відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею 2 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Кінецьпільської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, для ведення особистого селянського господарства на підставі невідповідності земельної ділянки переліку зазначеного в наказах Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 27 червня 2017 року № 130 та від 22 вересня 2017 № 189.
Так, 07 червня 2017 року для удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від № 413 (далі - Стратегія), визначено чіткий порядок дій Держгеокадастру та його територіальних органів під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації, а саме, Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації повинні:
формувати перелік земельних ділянок та визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області, за такою формулою:
Sбп = Sаук х 0,25,
де Sбп - площа земельних ділянок, яку пропонується передати безоплатно у власність на території відповідної області;
Sаук - площа земельних ділянок, право оренди та/або емфітевзису на яку було продано на території відповідної області у кварталі, що передував
поточному кварталу;
щокварталу за 10 днів до скінчення поточного кварталу оприлюднювати
перелік земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі
(розрахованих за зазначеною формулою), на офіційних веб-сайтах
територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок;
надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків, насамперед учасникам антитерористичної операції.
Ця норма є імперативною та не передбачає вчинення Держгеокадасгром та його територіальними органами іншої дії, ніж передбаченої Стратегією.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного Головним управлінням прийнято накази від 27 червня 2017 року № 130 та від 22 вересня 2017 № 189 якими затверджено перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Миколаївської області, які можуть бути передані у власність громадянам України у III та IV кварталах 2017 року.
Затверджений перелік розміщений на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області.
З урахуванням того, що акти Кабінету Міністрів України є обов'язковими до виконання на всій території України усіма суб'єктами суспільних відносин, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності мають звернутися до Головного управління з клопотанням та графічними матеріалами, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки відповідно до зазначених переліків.
Дослідивши наявні в матеріалах справи накази Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 27 червня 2017 року № 130 та від 22 вересня 2017 № 189 колегією суддів встановлено, що бажане місце розташування земельної ділянки, яку має намір одержати безоплатно у власність ОСОБА_2, не відповідає вказаному переліку.
Згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, згідно якої, підставою відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Тобто, при прийнятті рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_2, Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області керувалося постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року №413, якою фактично обмежено повноваження територіальних органів Держгеокадастру розпоряджатися земельними ділянками невключеними до переліку земельних ділянок, які можливо передати у власність у межах норм безоплатної приватизації.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що позивачці правомірно відмовлено листом Головного управління від 01 серпня 2017 року № С-8574/6-17-СГ у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Окрім того, колегія суддів погоджується з доводом Головного управління про те, що оскаржувана відмова не позбавляє позивача права на отримання бажаної земельної ділянки у власність за умови формування за результатами аукціонів достатнього ліміту площі земельних ділянок для безоплатної приватизації на території Первомайського району.
Така вимога не звужує прав позивача, оскільки не забороняє отримання земельних ділянок безоплатно у власність, а лише пов'язує їх отримання із проведенням земельних торгів, що має забезпечити паритет інтересів суспільства, територіальних громад та держави під час здійснення повноважень з розпорядження землями, відкритість, прозорість, прогнозованість, передбачуваність, послідовність діяльності Мінагрополітики та Держгеокадастру під час формування та реалізації державної політики у сфері земельних відносин.
З системного аналізу вказаних норм законодавства та обставин справи колегія суддів вважає, що судом попередньої інстанції при винесенні вказаної постанови порушені норми матеріального права та висновки суду попередньої інстанції не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, таким чином керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 317 КАС України колегія суддів вважає за необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 317, 322, 325 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області - задовольнити.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23листопада 2017 року прийнятого в порядку письмового провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до скаргою Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
Прийняти у справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовити повністю.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений та підписаний 20 березня 2018 року.
Головуючий суддя Потапчук В.О.Судді Семенюк Г.В. Шляхтицький О.І.