
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/1007/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Обрізка І.М., Онишкевича Т.В.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 11 січня 2018 року, ухвалене суддею Калиній Г.В., смт. Рожнятів, дата складання повного тексту рішення 11 січня 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
10.08.2017 року позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому, із урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні їй перерахунку пенсії, як державному службовцю відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» згідно довідки Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 27.09.2016 №4675/09-2509, з проведенням коригувань відповідно до п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» з урахуванням посадового окладу 2800,00 грн., згідно довідки Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 27.09.2016 №4675/09-2509, з урахуванням надбавки за 13 ранг державного службовця та надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці у відсотках, які були мені встановлені на дату призначення пенсії, з проведенням коригувань відповідно до п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з 01.05.2016 року.
Рішенням Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 11 січня 2018 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», згідно довідки Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 27 вересня 2016 року № 4675/09-2509, з проведенням коригувань відповідно до п.2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державного службовця у розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», з урахуванням посадового окладу 2800 грн., згідно довідки Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 27 вересня 2016 року № 4675/09-2509, надбавки за 13 ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці у відсотках, які були встановлені на дату призначення пенсії, з проведенням коригувань відповідно до п.2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» заробітну плату державним службовцям підвищено. Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ із наступними змінами, крім статті 37. Відповідно до п.10 та 12. Розділу XI «Прикінцеві иа Перехідні Положення» Закону України, від 10.12.2015, № 889-VІІІ «Про державну службу» за особами, які на день набрання чинності цим Законом займали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та які на день набрання чинності цим Законом мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».
Суд першої інстанції зазначає, що з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» в новій редакції пенсії державним службовцям нараховуються на загальних підставах (крім осіб вказаних у п.10 та 12. Розділу XI «Прикінцеві та Перехідні положення» цього Закону. Тобто, за вказаними особами зберігається право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції Закону № 3723-ХІІ. Закон України «Про державну службу» № 889-VIII немає зворотної дії в часі і не може застосовуватися до спірних правовідносин.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з застосуванням норми закону, що діяла на час призначення пенсії і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, вважаючи його винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 11 січня 2018 року та ухвалити нове рішення про відмову в з0адоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що Законом України від 28.12.2014р. № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з 01.01.2015р. було внесено зміни до статті 37-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме: виключено пункт 4 зазначеної постанови щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу», у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, з 1 грудня 2015 року - поч.атку застосування постанови КМУ № 1013, якою пункт 4 постанови КМУ № 865 виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом № 889-VIII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
У зв'язку із цим, правових підстав в управління Пенсійного фонду для здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723 немає.
Також, апелянт звертає увагу, що при винесенні рішення судом першої інстанції в постановляючій її частині взагалі не зазначено час з якого зобов'язано провести такий перерахунок.
Учасники справи в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від учасників справи, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.311 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 29.06.2005 року перебуває на обліку та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».
У грудні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з письмовою заявою про перерахунок її пенсії, із загального стажу роботи 27 років 11 місяців 4 дні та стажу державної служби 27 років 11 місяців 4 дні.
Листом 18.12.2017р. № 652/І-15 Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», який передбачав порядок перерахунку пенсії державних службовців, було виключено постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, а постанова № 865 втратила чинність взагалі, а також зазначено що форми довідок про заробітну плату, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 були вилучені Постановою правління ПФУ від 04.07.2016 року № 15-2. Також повідомлено, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ положеннями ст.90 якого передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким проведення перерахунку пенсії державним службовцям не передбачено.
В силу ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в чинній редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28.12.2014 р. №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 р. №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 р. встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15.12.2015 р., а застосовується з 01.12.2015 р., було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу".
Суд апеляційної інстанції зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, з 15.12.2015 р. чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Крім того, Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР). У рішенні від 02.03.1999 р. №2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що підстави для перерахунку пенсії позивача згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» і постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 (в чинних редакціях на момент призначення позивачу пенсії), у зв'язку зі збільшенням заробітної плати, - відсутні, а тому в задоволенні таких необхідно відмовити.
Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.317 КАС України, є підставою для скасування та прийняття нової постанови.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити.
Рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 11 січня 2018 року у справі №350/1990/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Я. С. Попко судді І. М. Обрізко Т. В. Онишкевич Повне судове рішення складено 27.03.2018 р.