Рішення № 73017186, 05.03.2018, Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
05.03.2018
Номер справи
589/1326/17
Номер документу
73017186
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 589/1326/17

Провадження № 2/589/96/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2018 року Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі: у складі головуючого судді Євдокімової О.П. ,

за участю секретаря судового засіданні ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Шосткинсьеого міськрайонного суду в Сумській області цивільну справу за позовом УПСЗН Шосткинської міськради до ОСОБА_4 про стягнення суми надмірно виплачених коштів

ВСТАНОВИВ:

Позивач управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міськради звернулося до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до ОСОБА_4 про стягнення коштів, надміру виплачених за субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що з 1.09.2015 року до 31.08.2016 року ОСОБА_4 було призначено щомісячну субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Як зазначив позивач, у подальшому управлінням праці та соціального захисту населення Шосткинської міськради було проведено перевірку правильності і повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій, якою встановлено, що ОСОБА_4, звертаючись з заявою про призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, не повідомив про всіх зареєстрованих осіб у житловому приміщенні. Вказане призвело до неправильного нарахування відповідачеві субсидії.

Таким чином, за період з 1.09.2015 року до 31.08.2016 року ОСОБА_4 надміру сплачено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 24603,29 грн.

З цих підстав позивач просив суд стягнути з відповідача кошти, надміру виплачені за субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 24603,29 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав мотивуючи його тими ж підставами.

Відповідач позов не визнав та пояснив, що його син фактично не проживає за зазначеною адресою, а тому він не став його зазначати в декларації.

Представник відповідача позов не визнала і вважає, що син відповідача фактично не проживає за вказаною адресою, жодних коштів на утримання будинку не надає, а тому нема підстав вважати , що має місце переплата коштів, тому просить в задоволенні позову відмовити.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Забезпечення соціального захисту малозабезпечених сімей в Україні в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги здійснюється шляхом надання таким родинам державної соціальної допомоги у вигляді щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (субсидія).

Порядок надання населенню субсидій регулюється відповідно до Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення).

П. 2 Положення встановлено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (п. 3 Положення).

17. вересня 2015 року ОСОБА_4 завернувся до позивача з заявою про призначення йому субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг(а.с.4). Та заповнив декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.(а.с.5)

За результатами розгляду звернення відповідачеві було призначено та виплачено зазначену субсидію з 1.09.2015 року до 31.08.2016 року (а. с. 6-11).

Разом з цим позивачем проведено перевірку щодо надання відповідачем відомостей в зазначеній декларації якою встановлено, що відповідач не повідомив про всіх зареєстрованих осіб в будинку що субсидується про що складено відповідний акт (а.с.12-13)

Так встановлено, що ОСОБА_4 є власником будинку № 5 розташованого по вул.. Івана Мазепи (Пролетарській) в м. Шостка, у якій він мешкає разом з дружиною ОСОБА_5, онукою ОСОБА_6, яких зазначив в декларації.

Разом з цим за зазначеною адресою зареєстровані син – ОСОБА_7, онуки – ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та невістка – ОСОБА_10 однак їх в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії відповідач не вказав, хоч і попереджався позивачем під підпис про наслідки надання недостовірної інформації щодо зареєстрованих осіб.

П. 7, п. 12 Положення передбачено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, зазначених у п. 7 цього Положення.

Згідно з п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики, або індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), видані органом Пенсійного фонду України. У органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Отже вказані дії ОСОБА_10 призвели до надмірної сплати субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 24603,29 грн. (а.с.14)

За приписами п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 (далі - Порядок).

П. 1 Порядку встановлено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, в тому числі: приховування заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

У разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, відділи (управління) субсидій вживають таких заходів: припиняють надання субсидії і позбавляють права на її призначення на наступний термін; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення в подвійному розмірі надміру виплачених коштів. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються відділом (управлінням) субсидій в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення (п. 2 Порядку).

Позивач неодноразово звертався до відповідача з розпорядженням та листами -вимогою, у якому з урахуванням матеріального стану відповідача його було зобов'язано повернути надміру перераховані кошти у сумі 224603,29 грн за призначеною субсидією (а. с. 15-17).

ОСОБА_4 відмовився повернути кошти, надміру виплачені за субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Таким чином, зважаючи на те, що ОСОБА_4 для отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг свідомо надав недостовірну інформацію про всіх зареєстрованих осіб в будинку, кошти, виплачені йому за субсидією за зазначений період підлягають поверненню, а тому позов доведено і він підлягає задоволенню.

На підставі викладеного відповідно до ст. 19 Конституції України, Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5, керуючись ст. ст. 4, 10, 11, 60, 209, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги УПСЗН Шосткинської міськради до ОСОБА_4 про стягнення суми надмірно виплачених коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь УПСЗН Шосткинської міськради надмірно виплачені кошти субсидії на оплату житлово-комунальних, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива виплаченої за період з 1.02.2015 -31.08.2016р. у сумі 24603,29 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області ОСОБА_11