
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2018 року справа №243/9157/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Ястребової Л.В, суддів Гайдара А.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 07 грудня 2017 року у справі № 243/9157/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
17 жовтня 2017 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійснені перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01 січня 2016 року та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії з 01 січня 2016 року, та виплачувати її на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» чинного станом на 01 листопада 2008 року, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 9339 від 10 червня 2017 року, про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду оперуповноваженого відділу поліції, зі спеціальним званням капітан поліції, з вислугою від 17 до 19 років (а.с. 2-5).
Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 07 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, перерахунок та виплату різниці пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» чинного станом на 01.11.2008 року, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області №9339 від 10.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року (а.с. 46-48).
Відповідач із такою постановою суду першої інстанції не погодився, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що судом першої інстанції невірно застосовано вимоги ст. 8 Закону № 2262, якою встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, вважаючи, що суд, зобов'язуючи провести перерахунок та виплату пенсії позивачу за постановою № 988 (без виділення відповідного фінансування з Державного бюджету України) фактично втрутився в повноваження відповідача. Апелянт звертає увагу суду апеляційної інстанції, що Державними бюджетами України на 2016-2017 роки не передбачені кошти на перерахунок пенсії військовослужбовцям по новим окладам поліції (за Постановою № 988), виплата означених пенсій проводиться в межах передбачених видатків, вказуючи, при цьому, що вищезазначена Постанова № 988 не забезпечена належним фінансуванням (виділенням коштів у Держбюджеті), тому, не породжує підстав для проведення перерахунку та виплати пенсії особам із числа колишніх працівників міліції. Крім того, апелянт зазначає, що всупереч ст. 99 КАСУ (в редакції чинній на момент звернення позивача з адміністративним позовом), судом першої інстанції задоволено вимоги з 01.01.2016 року, хоча позивач звернувся до суду 17.10.2017 року, а обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання ГУПФУ довідки про розмір грошового забезпечення № 9339 від 10.06.2017 року, тому, на думку апелянта, підстави для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відсутні (а.с. 50-51).
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
На підставі ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній доказами в межах та доводів апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.
Позивач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що не заперечується відповідачем у справі та не є спірним.
10 червня 2017 року Головним управлінням ВМС України в Донецькій області видано довідку № 9339 на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначено, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою оперуповноважений становить: посадовий оклад - 2400 грн, оклад за військовим (спеціальним званням) капітан міліції - 1800,00 грн, надбавка за стаж служби (35%) - 1470 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) -360,00 грн, премія (1,28%), усього - 6107,18 грн (а.с.8).
29 вересня 2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки, наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Додатково позивач просив надати йому копію довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС в Донецькій області (а.с. 10).
Зазначена заява прийнята відповідачем того ж дня, 29.09.2017 року та зареєстрована за № 2315/03-1, що підтверджується розпискою-повідомленням про отримання відповідних документів (а.с. 6 звр).
Відповідач, листом № 11468/03-1від 04 жовтня 2017 року повідомив позивача, серед іншого, пунктами 2 та 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 передбачено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств (в даному випадку ліквідаційними комісіями ГУМВС). Відповідач також зазначив, що оформлення довідок про грошове забезпечення та проведення перерахунку пенсій на їх підставі, не потребує особистого звернення особи та повідомив, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційними комісіями ГУМВС після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 7).
Вважаючи таку бездіяльність неправомірною, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, а тому, задовольнив позов.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Спірним питанням у даній справі є правомірність дій ГУПФУ в Донецькій області щодо відмови позивачеві в перерахунку пенсії за вислугою років на підставі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з необхідністю виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Наведені положення законодавства набрали законної сили з 1 січня 2016 року.
Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988 (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За приписами абз.2 п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (стаття 102 Закону №580).
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишньому працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Відповідно до п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
За приписами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Матеріали справи свідчать, що Головним управлінням МВС України в Донецькій області направлено на адресу відповідача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, тобто, ГУ МВС України в Донецькій області дотримано порядок здійснення перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.
Слід зазначити, що згідно ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Таким чином, суд апеляційної інстанції зазначає, що обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що вимоги позивача є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Посилання апелянта на те, що Державними бюджетами України на 2016-2017 роки не передбачені кошти на перерахунок пенсії військовослужбовцям по новим окладам поліції за Постановою № 988, оскільки зазначена постанова не забезпечена належним фінансуванням (виділенням коштів у Держбюджеті) судом апеляційної інстанції до уваги не приймається, оскільки вказана обставина не впливає на наявність права у позивача на перерахунок пенсії та на обов'язок відповідача провести такий перерахунок.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Так, згідно рішень ЄСПЛ "Сук проти України", "Кечко проти України" та Бурдов проти Росії" державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.
Щодо посилання апелянта, що всупереч ст. 99 КАСУ (в редакції чинній на момент звернення позивача з адміністративним позовом), судом першої інстанції задоволено вимоги з 01.01.2016 року, хоча позивач звернувся до суду 17.10.2017 року, а обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання ГУПФУ довідки про розмір грошового забезпечення № 9339 від 10.06.2017 року, а тому підстави для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року - відсутні, колегія суддів зазначає наступне.
Так, частинами першою та другою статті 99 КАС України (в редакції, чинній на момент подання адміністративного позову та його розгляду судом першої інстанції) встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Аналогічна норма закріплена частинами першою та другою статті 122 КАС України (в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року).
В той же час, згідно частини третьої статті 51 Закону №2262, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що перерахунок пенсії позивачу необхідно провести відповідно до частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з дати виникнення права на перерахунок, тобто з дня з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу, а саме, з 01 січня 2016 року.
Вищезазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у рішенні від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи №Пз9901/8/18, правові висновки якої, відповідно до ч.4 ст.291 КАС України, мають враховуватись судом.
Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини 3 статті 51 Закону № 2262.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень процесуального права при вирішенні питання не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Згідно ч. 1 ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Повний текст постанови складений 27 березня 2018 року.
Керуючись ст. 283, 311, 315, 316, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 07 грудня 2017 року у справі № 243/9157/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Л.В. Ястребова
Судді:. А.В. Гайдар
І.Д. Компанієць