Рішення № 73016869, 28.03.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
824/272/18-а
Номер документу
73016869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/272/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Дембіцького П.Д.,

суддів: Брезіної Т.М.,

ОСОБА_1

за участю:

секретаря судового засідання: Остафійчук О.В.,

представника позивача: ОСОБА_2

представник відповідача: ОСОБА_3

представників третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: представника Заставнівської РО БПП "Солідарність" ОСОБА_4, представника Заставнівської РО партії “Об’єднання “Самопоміч” ОСОБА_5, представника Заставнівської РО партії "Народний фронт" ОСОБА_6, представників Заставнівської РО "Народний рух України" ОСОБА_7, ОСОБА_8,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Заставнівської районної партійної організації Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” до Заставнівської міської виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Заставнівська РО політичної партії "Об’єднання "Самопоміч"; Заставнівська РО "Народний рух України"; Заставнівська РО БПП "Солідарність"; Заставнівська РО "Громадсько-політичний рух ОСОБА_9" Справедливість"; Заставнівська РО партія "Громадянська позиція"; Заставнівська РО партію "Опозиційний блок"; Заставнівська РО партії "Народний фронт"; Заставнівська РО Радикальна партія "Олега Ляшка "; Заставнівська РО "Аграрна партія України"; Заставнівська РО партія "Зелений тризуб"; Заставнівська РО "Українського об'єднання патріотів Укроп"; Заставнівська РО ГР "Народний контроль"; Заставнівська РО ВО "Свобода", про визнання протиправними дії, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові Заставнівська районна партійна організація Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” (далі - позивач) просить:

- визнати протиправними дії Заставнівської міської виборчої комісії в частині утворення територіальних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів Заставнівської міської ради об’єднаної територіальної громади на місцевих виборах, що відбудуться 29.04.2018 року;

- визнати протиправною та скасувати Постанову Заставнівської міської виборчої комісії №1 від 20.03.2018 року “Про утворення територіальних виборчих округів по виборах депутатів Заставнівської міської ради Заставнівського району Чернівецької області 29.04.2018 року”;

- зобов'язати Заставнівську міську виборчу комісію утворити територіальні виборчі округи для проведення перших виборів депутатів Заставнівської міської ради об’єднаної територіальної громади на місцевих виборах, що відбудуться 29.04.2018 року відповідно до Закону України від 14.07.2015 року № 595-VII “Про місцеві вибори”.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Заставнівська міська виборча комісія (далі - відповідач) в порушення вимог Закону України «Про місцеві вибори» затвердила варіант виборчих округів, у якому мало місце розірвання меж територіальних виборчих округів. В межах утворених відповідачем територіальних виборчих округах м. Заставна кількість виборців розподілена не рівномірно, що створює нерівні можливості для кандидатів у депутати, а також суперечить вимогам законодавства України.

Також вказано, що відповідачем порушено порядок проведення засідання комісії від 20.03.2018 року, оскільки відповідач не дотримався приписів ч. 6 ст. 27 Закону України "Про місцеві вибори".

Вважаючи незаконними дії відповідача в частині утворення територіальних виборчих округів та прийняте за його результатами протиправне рішення, позивач просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 26.03.2018 року відкрито провадження у даній справі та вирішено її розгляд проводити за правилами загального позовного провадження.

Під час підготовчого засідання судом, зокрема, прийнято рішення без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, про залучення до участі у розгляді даної справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Заставнівську РО політичну партію "Об’єднання "Самопоміч"; Заставнівську РО "Народний рух України"; Заставнівську РО БПП "Солідарність"; Заставнівську РО "Громадсько-політичний рух ОСОБА_9" Справедливість"; Заставнівську РО партія "Громадянська позиція"; Заставнівську РО партію "Опозиційний блок";; Заставнівську РО партії "Народний фронт"; Заставнівську РО Радикальна партія "Олега Ляшка"; Заставнівську РО "Аграрна партія України"; Заставнівську РО партія "Зелений тризуб"; Заставнівську РО "Українського об'єднання патріотів Укроп"; Заставнівську РО ГР "Народний контроль"; Заставнівську РО ВО "Свобода".

Ухвалою суду від 27.03.2018 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду на 28.03.2018 рік.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги з підстав, наведених у позові. Крім того, в обґрунтування заявлених вимог посилався на те, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.03.2018 року визнано протиправними дії Заставнівської районної виборчої комісії Заставнівського району Чернівецької області щодо проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу Заставнівської міської виборчої комісії та скасовано рішення Заставнівської районної виборчої комісії Заставнівського району Чернівецької області № 1 від 15 березня 2018 року.

Зобов'язано Заставнівську районну виборчу комісію Заставнівського району Чернівецької області повторно провести жеребкування щодо включення кандидатур до складу Заставнівської міської виборчої комісії та сформувати склад Заставнівської міської виборчої комісії відповідно до ст. 22 Закону України "Про місцеві вибори". Тобто судом визнано незаконним рішення, яким сформовано склад відповідача в цій справі, що свідчить про незаконність оскаржуваної постанови.

З урахуванням зазначених обставин, просив позов задовольнити повністю.

Відповідач до суду відзив на позовну заяву не надав. Однак судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на безпідставність позову.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Заставнівської РО БПП "Солідарність" та Заставнівської РО "Аграрна партія України" підтримали позовні вимоги позивача.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Заставнівської РО "Народний рух України", Заставнівської РО політичної партії "Об’єднання "Самопоміч", Заставнівської РО партії "Народний фронт" щодо задоволення позову заперечували, вказуючи про його безпідставність та необґрунтованість та просили відмовити у його задоволенні. Зокрема підтримали позицію представника Заставнівської РО "Народний рух України", який зазначив, що позивач не є суб’єктом виборчого процесу в розумінні ч. ч. 1-4 ст. 273 КАС України та п. 5 ч. 1 ст. 12 Закон України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 року №595-VIII (далі – Закон №595-VIII), тому позов не може бути задоволений.

Інші треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, свою позицію відносно позову не повідомили, в судове засідання не з’явились, хоча були належним чином повідомленні про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до частини третьої статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Заслухавши пояснення осіб, які прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що Заставнівська районна партійна організація Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” є структурним утворенням політичної партії Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”, що не має статусу юридичної особи.

Постановою Центральної виборчої комісії № 22 від 16.02.2018 року призначено на 29.04.2018 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.

15.03.2018 року постановою № 1 Заставнівської районної виборчої комісії створено та затверджено склад Заставнівської міської виборчої комісії. (а.с. 37-39)

20.03.2018 року відбулося засідання Заставнівської міської виборчої комісії, на якому розглянуто питання щодо утворення територіальних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів Заставнівської міської ради об’єднаної територіальної громади на місцевих виборах, що відбудуться 29.04.2018 року.

20.03.2018 року голова Заставнівської міської партійної організації Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” ОСОБА_10 подала скаргу на рішення Заставнівської міської виборчої комісії “Про утворення територіальних виборчих округів по виборах депутатів Заставнівської міської ради Заставнівського району Чернівецької області 29.04.2018 року”. (а.с. 16-17)

21.03.2018 року відповідач розглянув скаргу голови Заставнівської міської партійної організації Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” ОСОБА_10 Пропозиція скасувати рішення Заставнівської міської виборчої комісії “Про утворення територіальних виборчих округів по виборах депутатів Заставнівської міської ради Заставнівського району Чернівецької області” не набрала необхідної кількості голосів.

Згідно постанови №1 від 20.03.2018 року Заставнівської міської виборчої комісії було вирішено утворити територіальні виборчі округи для проведення виборів депутатів Заставнівської міської ради у кількості 26, зокрема на території м. Заставна 24 територіальні виборчі округи та на території села Вербівці – 2 територіальні виборчі округи. (а.с. 8-10)

21.03.2018 року постановою № 1 Заставнівської міської виборчої комісії внесено зміни у формування складу Заставнівської міської виборчої комісії. (а.с. 31-33)

Вирішуючи спір, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 273 КАС України оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Статтею 12 Закону України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 року №595-VIII (далі – Закон №595-VIII) визначено суб’єктів виборчого процесу.

Так, згідно п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №595-VIII суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах.

Отже, суб’єктом виборчого процесу може бути лише та місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах.

Крім цього, суд звертає увагу на роз’яснення, які містяться у постанові Пленуму ВАС України від 01.11.2013 року «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом». Зокрема, у названій постанові зазначено, що визначаючи спір щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом, за суб'єктним складом (сторонами), суди повинні виходити з того, хто є позивачем у справі (суб'єкт виборчого процесу) та хто є відповідачем у справі, оскільки не кожна особа може бути стороною в такому спорі. Загальне право на подання позову в спорі, пов'язаному з виборчим процесом, належить суб'єктам виборчого процесу, як це передбачено КАС України, з якої випливає, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії).

У частині 1 статті 35 Закону №595-УІІ зазначено, що висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости розпочинається за 34 дні до дня голосування.

Відтак, у даних правовідносинах з 26.03.2018 року починається процедура висунення кандидатів у депутати від відповідних партій.

В ході судового розгляду справи встановлено та підтверджувалось представником позивача в судовому засіданні, що Заставнівська районна партійна організація Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» станом на час розгляду цієї справи не висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що Заставнівська районна партійна організація Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» не є суб'єктами виборчого процесу в розумінні ст. 273 КАС України та п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №595-VIII в межах даних правовідносин як станом на день звернення до суду з цим позовом, так і станом на день розгляду справи.

Зазначене свідчить про відсутність правових підстав для захисту прав Заставнівської районної партійної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» в даних спірних відносинах.

У ході судового розгляду справи позивачем не наведено обґрунтованих доводів про порушення оскаржуваним рішенням прав саме Заставнівської районної партійної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», що виключає можливість для задоволення заявленого позову.

Щодо доводів позивача про порушення відповідачем вимог статті 17 Закону України "Про місцеві вибори", то такі, з огляду на викладене, оцінці не підлягають.

Крім цього, вирішуючи спір судом встановлено, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду скасовано рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20.03.2018 року у справі за адміністративним позовом Заставнівської районної організації політичної партії "Об'єднання "Самопоміч" до Заставнівської районної виборчої комісії Заставнівського району Чернівецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Заставнівська РО "Народний рух України", Заставнівська РО БПП "Солідарність", Заставнівська РО "Громадсько-політичний рух ОСОБА_9" Справедливість", Заставнівська РО ВО "Батьківщина", Заставнівська РО партія "Громадянська позиція", Заставнівська РО партія "Зелений тризуб", Заставнівська РО "Українського об'єднання патріотів Укроп", Заставнівська РО партію "Опозиційний блок", Заставнівська РО ГР "Народний контроль", Заставнівська РО ВО "Свобода", Заставнівська РО партії "Народний фронт", Заставнівська РО Радикальна партія "Олега Ляшка", Заставнівська РО "Аграрна партія України" про визнання протиправними дій.

Визнано протиправними дії Заставнівської районної виборчої комісії Заставнівського району Чернівецької області щодо проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу Заставнівської міської виборчої комісії та скасувано рішення Заставнівської районної виборчої комісії Заставнівського району Чернівецької області № 1 від 15.03.2018 року.

Зобов'язано Заставнівську районну виборчу комісію Заставнівського району Чернівецької області повторно провести жеребкування щодо включення кандидатур до складу Заставнівської міської виборчої комісії та сформувати склад Заставнівської міської виборчої комісії відповідно до ст. 22 Закону України "Про місцеві вибори".

Як зазначено в постанові суду апеляційної інстанції вона набирає законної сили з моменту прийняття і не може бути оскаржена відповідно до ч. 3 ст. 272 КАС України.

Таким чином, судом апеляційної інстанції визнано незаконним формування складу відповідача по даній справі та зобов’язано відповідну виборчу комісію провести повторно жеребкування щодо включення кандидатур до складу Заставнівської міської виборчої комісії та сформувати новий її склад.

Указане свідчить про те, що прийняте відповідачем та оскаржуване позивачем рішення не порушує його прав, так і, фактично, втрачає свою актуальність, оскільки після формування нового складу Заставнівської міської виборчої комісії така зобов’язана буде повторно вчинити дії щодо утворення територіальних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів Заставнівської міської ради об’єднаної територіальної громади на місцевих виборах, що відбудуться 29.04.2018 року.

Таким чином, суд не вбачає правових підстав для задоволення даного позову.

Щодо судових витрат колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини дев'ятої статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно частини першої статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Як вбачається із матеріалів справи, провадження у даній справі було відкрито без сплати позивачем судового збору.

Згідно статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 року становить 1762,00 гривень.

Як вбачається з позовної заяви, зміст та характер заявлених вимог немайновий.

Згідно абзацу 2 частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Оскільки позовна заява містить три вимоги немайнового характеру, то судовий збір сплачується за кожну таку вимогу.

Враховуючи несплату позивачем судового збору при зверненні до суду із цим позовом та прийняття судом рішення за результатом розгляду справи по суті про його безпідставність, колегія суддів вважає за необхідне стягнути з Заставнівської районної партійної організації Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” судовий збір у розмірі 5286,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 2, 9, 73, 74-76, 77, 143, 173, 179, 180, 183, 241, 248, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Стягнути з Заставнівської районної партійної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 5286,00 грн. (п’ять тисяч двісті вісімдесят шість) грн. 00 коп. (отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівцях; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37978173; рахунок отримувача 31219206784002; банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області; код банку отримувача 856135; код класифікації доходів бюджету 22030001; призначення платежу за подання адміністративного позову (із зазначенням позивача, відповідача, предмету спору)).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суду протягом двох днів з дня його проголошення.

Головуючий: П.Д. Дембіцький

Судді: Т.М. Брезіна

ОСОБА_1