
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа: №751/1371/17 Головуючий у 1-й інстанції: Мороз К.В. Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Земляної Г.В.
суддів Лічевецький І.О., Сорочко Є.О.
за участю секретаря Данилюк Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2
на постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 28 серпня 2017 року
у справі №751/1371/17
за позовом ОСОБА_2
до відповідача Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області,
третя особа: Управління Державної служби охорони при УМВС України в Чернігівській області
про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2017 року ОСОБА_2, звернувся до суду з позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області, третя особа: Управління Державної служби охорони при УМВС України в Чернігівській області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив:
- визнати неправомірним відмову пенсійного фонду в визнанні за позивачем права на проведення перерахунку його пенсії, яка полягає у неприйнятті до уваги поданих додаткових документів про грошове забезпечення ОСОБА_2 з а травень 2014 року -квітень 2016 року;
- зобов'язати відповідача провести обчислення пенсії ОСОБА_2 починаючи з 01.05.2016 з урахуванням таких видів його грошового забезпечення які зазначені в додатках до заяви, зокрема доплата за роботу у нічний час, доплата за роботу в понаднормовий час , матеріальну допомогу на оздоровлення, одноразову грошову допомог и при звільненні, всіх видів премій, заохочень, доплати за роботу у святкові дні, індексації, доплати за роботу за суміщенням
- відповідно до п.4 ч.1 ст. 163 КАС України встановити відповідачу строк (після набрання постанови законної сили) для подання до суду першої інстанції звіту про виконання постанови суду.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 було зазначено, що він має право на здійснення перерахунку пенсії згідно наданих документів відповідно до норм ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 28 серпня 2017 року позов ОСОБА_2 задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області розглянути заяву ОСОБА_2 про перерахунок пенсії від 22 серпня 2016 року у відповідності до вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Стягнуто з Державного бюджету на користь ОСОБА_2 судові витрати в сумі 507,49 грн. В задоволені решти вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання пенсійного фонду розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії ОСОБА_2 від 22 серпня 2016 року у відповідності до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та прийняти в цій частині нове рішення, зобов'язати пенсійний фонд провести перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.05.2016 на підставі документів про його грошове забезпечення за травень 2014 року - квітень 2016 року. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що суд першої інстанції при прийнятті рішення про часткове задоволення позовних вимог не забезпечив ефективний спосіб поновлення його прав пенсіонера.
Відзив (заперечення) на апеляційну скаргу відповідачем не надано.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги та доводи апеляційної скарги та просив скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання пенсійного фонду розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії ОСОБА_2 від 22 серпня 2016 року у відповідності до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та прийняти в цій частині нове рішення, зобов'язати пенсійний фонд провести перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.05.2016 на підставі документів про його грошове забезпечення за травень 2014 року - квітень 2016 року,, посилаючись на порушення судом при винесенні рішення норм процесуального та матеріального права.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги та доводи апеляційної скарги заперечував та просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити з огляду на її необґрунтованість та безпідставність, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду слід залишити без змін, з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідачем постанову суду першої інстанції оскаржено не було.
Згідно зі ст. 315, ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 01.05.2016 отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
22 серпня 2016 року позивачем було подано до ГУ ПФУ в Чернігівській області заяву про призначення/перерахунок пенсії в порядку ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (т. 1 а.с.3), надавши копію запиту від 10.08.2016 до Управління поліції охорони, копію відповіді від 16.08.2016 № 3-Б/зі/43/45/01-2016, особовий рахунок за період з 07.11.2015 по 30.04.2016, що є додатком до листа від 16.08.2016, копія відповіді від 16.08.2016 року № 16/1-2-, особовий рахунок за період з 01.05.2014 по 06.11.2015, що є додатком до листа від 16.08.2016 № 16/1-2-.
Листом № 1137/03/Б-12 від 02.09.2016 Головне управління пенсійного фонду України в Чернігівській області відмовило позивачу у задоволенні заяви про перерахунок пенсії та повідомлено про відсутність підстав проводити перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років оскільки відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав з даною позовною заявою.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачу необхідно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 22 серпня 2016 року у відповідності до вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд апеляційної інстанції розглядає зазначену справу відповідно до ст. 308 КАС України в межах поданої апеляційної скарги та враховує ту обставину, що апелянт оскаржує рішення суду першої інстанції тільки в частині задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання пенсійного фонду розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії ОСОБА_2 від 22 серпня 2016 року у відповідності до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом ОСОБА_2 було подано заяву про здійснення перерахунку його пенсії та обґрунтовано подано заяву нормами ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.3).
На заяву позивачу відповідачем було надано обґрунтовану відповідь, що така заява не підлягає задоволенню, оскільки перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію а умови служби). Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці і за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби підряд (перед зверненням за пенсією) чи за 60 календарних місяців служби підряд (протягом всієї служби) відповідно на 24 і 60.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого постановою правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку установленому статтею 63. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Водночас зазначений Порядок №45 передбачає вичерпний перелік документів, що подається для призначення/перерахунку пенсії: грошовий атестат; довідка про розмір грошового забезпечення; довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяці перед звільненням з військової служби.
Проте як вбачається з матеріалів справи, до поданої позивачем заяви про здійснення перерахунку зазначених документів додано не було, а тому такі посилання апелянта є безпідставними та хибними.
Враховуючи викладене колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що відповідачем було в межах закону та у спосіб передбачений законом повідомлено позивачу щодо відсутності підстав для такого перерахунку відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки Кабінетом Міністрів не приймалось рішення про зміну розміру виду грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та позивачем не було надано документів визначених порядком для проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до положень ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Таким чином, в межах поданої апеляційної скарги, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність та обґрунтованість часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_2, оскільки правових підстав для задоволення вимог щодо зобов'язання пенсійний фонд провести перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.05.2016 на підставі документів про його грошове забезпечення за травень 2014 року - квітень 2016 року не має.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на ту обставину, що він має право на обчислення пенсії починаючи з 01.05.2016 року з урахуванням таких видів грошового забезпечення, які зазначені в додатках до заяви про перерахунок пенсії, оскільки в цій частині позовних вимог судом першої інстанції було прийнято рішення про відмову в задоволенні позову та в апеляційному порядку оскаржено не було.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове - без змін.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
На підставі викладеного, керуючись 34, 242, 243, 246, 308, 310, 316, 321,322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 28 серпня 2017 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів із дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду у порядку ст.329-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Г.В. Земляна
Судді: І.О. Лічевецький
Є.О. Сорочко
Повний текст постанови виготовлено 28 березня 2018 року.