
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 705/1431/17 Суддя (судді) першої інстанції: А.В. Руденко
Судді Паламар П.Г., Рідзель О.А.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Судді-доповідача - Троян Н.М.,
суддів - Костюк Л.О., Твердохліб В.А.,
за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційні скарги ОСОБА_3 та Міністерства внутрішніх справ України на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Міністерства внутрішніх справ України, про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
У березні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просив:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області щодо перерахунку його пенсії, зобов'язавши Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок його пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей» №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268, починаючи з 01.01.2016, без обмеження граничного розміру;
2) визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справи України щодо не надіслання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, в п?ятиденний строк інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні поліцейських та наявність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016;
3) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Черкаській області щодо відмови у видачі довідки про зміни у грошовому утриманні поліцейських і грошовому забезпеченні посади в структурі Уманського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Черкаській області, яка за своїми кваліфікаційними характеристиками , функціональними обов'язками, організаційним рівнем та іншими критеріями прирівнюється до посади заступника начальника відділу-начальника слідчого відділення Уманського міського відділу УМВС в Черкаській області, для перерахунку пенсії позивача, зобов'язавши Головне управління Національної поліції України в Черкаській області надіслати до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до додатку №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, для перерахунку пенсії позивача.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що згідно наказу начальника УМВС України в Черкаській області від 01.10.2001 №127о/с звільнений з органів внутрішніх справ України з посади заступника начальника - начальника слідчого відділення Уманського МВ УМВС України в Черкаській області у званні майора міліції та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХII йому було призначено пенсію за вислугу років.
09 березня 2017 позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про надання до Пенсійного фонду України інформації (повідомлення) про зміну у грошовому забезпеченні працівників поліції для перерахунку його пенсії, однак відповіді не отримав.
Того ж дня, позивач також звернувся до Головного управління Національної поліції України із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення поліцейського для перерахунку пенсії за формою, зазначеною в додатку 2 Порядку №45, за відповідною посадою, яка за класифікаційними характеристиками, назвою, функціональністю, організаційним рівнем, тощо підрозділу у структурі Головного управління національної поліції прирівнюється до посади, з якої позивач був звільнений, на яку отримав відповідь від 20.03.2017 про неможливість надання такої довідки у зв'язку з відсутністю у штатному розписі посади, з якої був звільнений позивач.
Також, 09.03.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії, однак отримав відповідь від 23.03.2017 за №180/Т-10 про відмову у перерахунку.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не повідомлення до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ України ОСОБА_3 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015, статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у нездійсненні перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ ОСОБА_3 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
В апеляційній скарзі, позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року - в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» - змінити, виклавши четвертий абзац резолютивної частини в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268», починаючи з 01 січня 2016 року». В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року - залишити без змін.
Зокрема, апелянт посилався на те, що суд першої інстанції в описовій частині дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016.
Однак, незважаючи на викладене, в резолютивній частині рішення суд не зазначив, що такий перерахунок та виплата повинні бути здійснені починаючи з 01 січня 2016 року.
Також, Міністерство внутрішніх справ України, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд скасувати рішення в частині задоволення позовних вимог та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в частині задоволення позовних вимог.
Зокрема, апелянт посилався на те, що відповідно до вимог п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» він надіслав (повідомив) Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві і Севастополі довідок для перерахунку пенсій, листом від 03.02.2017 №1461/05/22-2017.
Так, на Міністерство внутрішніх справ України покладений обов'язок інформування безпосередньо Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Тому, суд не може перебирати на себе функції суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій та не може зобов'язувати його приймати рішення (вчиняти дії), які не входять до його компетенції.
Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою судді Київського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2018 року апеляційну скаргу залишено без руху з підстав, передбачених ст. 296 КАС України.
У зв'язку з невиконанням вимог вказаної ухвали, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року повернуто особі, яка її подала.
Відзив на апеляційні скарги сторонами до суду апеляційної інстанції не надано.
Відповідно до частини першої ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Зазначене узгоджується з позицією, викладеною в п.13.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20 травня 2013 року №7, відповідно до якого у разі часткового оскарження судового рішення суд апеляційної інстанції в описовій частині свого рішення повинен зазначити, в якій частині рішення суду першої інстанції не оскаржується, і при цьому не має права робити правові висновки щодо неоскарженої частини судового рішення.
Враховуючи, що постанова суду першої інстанції не оскаржується в частині відмови в задоволенні позовних вимог, тому в цій частині судове рішення не переглядається судом апеляційної інстанції.
Згідно з частиною другою статті 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги ОСОБА_3 та Міністерства внутрішніх справ України підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3 з 01.10.2001 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с. 24 Том I).
Позивач звернувся із заявою від 09.03.2017 про перерахунок його пенсії з вищевказаних підстав до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яке листом від 23.03.2017 №180/т-10 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, оскільки повідомлення про перерахунок пенсії пенсіонерів внутрішніх справ до органів Пенсійного фонду не надходило, тому підстав для здійснення перерахунку пенсії немає (а.с. 21-22 Том I).
Крім того, 09 березня 2017 позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про надання до Пенсійного фонду України інформації (повідомлення) про зміну у грошовому забезпеченні працівників поліції для перерахунку його пенсії, однак відповіді не отримав (а.с. 14-15 Том I).
Листом Міністерства внутрішніх справ України №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 (зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 за №1167/5) повідомлено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві (а.с. 56-57 Том I).
18 травня 2017 року від Управління внутрішніх справ України до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 17.05.2017 №7821, згідно з якою посада заступник начальника відділу-начальник слідчого відділення Уманського МВ УМВС прирівняна до посади заступника начальника відділу поліції і розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2016 року, становить 8045 грн 19 коп., в тому числі: посадовий оклад - 3250 грн, оклад за званням майор міліції - 2000 грн, надбавка за вислугу років - 2100 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487 грн 50 коп., премія 2,65% - 207 грн 69 коп. (а.с. 217 Том I).
Оскільки перерахунок пенсії позивачу не було проведено, вважаючи порушенням своїх прав з боку відповідачів та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, однак, оскільки станом на час розгляду та вирішення даної справи доказів здійснення такого перерахунку пенсійним органом не надано, при цьому судом визнано незаконними і необґрунтованими мотиви відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у проведенні перерахунку пенсії позивача, тому з урахуванням статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», слід задовольнити позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015№988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016.
Колегія суддів не може погодитись в повній мірі з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступні обставини.
Відповідно до частин першої-другої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
При цьому, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015.
За правилами п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 №9493/02-03 щодо необхідності підготовки та подання ліквідаційним комісіям ГУМВС (УМВС) в областях списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаської області підготувало та подало до ліквідаційної комісії УМВС списки для оформлення відповідних довідок про грошове забезпечення (а.с. 56-57 Том I).
Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 23.03.2017 №180/т-10 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, оскільки повідомлення про перерахунок пенсії пенсіонерів внутрішніх справ до органів Пенсійного фонду не надходило, тому підстав для здійснення перерахунку пенсії немає (а.с. 22 Том I).
Зважаючи на викладене, вказане відмова пенсійного фонду є необгрунтованою.
При цьому, враховуючи, що постанова Кабінету Міністрів України №988 прийнята 11.11.2015, а Закон №900-VIII від 23.12.2015 набрав чинності з 01.01.2015, Міністерство внутрішніх справ зобов'язане було направити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Оскільки таке повідомлення було направлене лише 22.03.2017 листом №№4019/02/22-2017, бездіяльність Міністерства внутрішніх справ є протиправною.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не повідомлення до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ України ОСОБА_3 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015, статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що 18 травня 2017 року від Управління внутрішніх справ України до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 17.05.2017 №7821, згідно з якою посада заступник начальника відділу-начальник слідчого відділення Уманського МВ УМВС прирівняна до посади заступника начальника відділу поліції і розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2016 року, становить 8045 грн 19 коп., в тому числі: посадовий оклад - 3250 грн, оклад за званням майор міліції - 2000 грн, надбавка за вислугу років - 2100 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487 грн 50 коп., премія 2,65% - 207 грн 69 коп. (а.с. 217 Том I).
Однак, не зважаючи на викладене, пенсійний фонд перерахунок пенсії позивачу не здійснив.
Отже, враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи доказів здійснення такого перерахунку пенсійним органом не надано, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у нездійсненні перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ ОСОБА_3 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016.
Аналогічний правовий висновок викладено в зразковій справі Верховного Суду від 15.02.2018 (справа №Пз/9901/8/18).
Однак, колегія суддів звертає увагу, що задовольняючи вимоги в цій частині, судом першої інстанції не було визначено конкретної дати в резолютивній частині, з якої необхідно провести такий перерахунок, що свідчить про зміну рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року, доповнивши четвертий абзац резолютивної частини наступного змісту: «починаючи з 01 січня 2016 року».
При цьому, посилання позивача у своїй апеляційній скарзі на необхідність доповнення вказаного абзацу постановою Кабінету Міністрів України №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006» як на підставу перерахунку пенсії позивачу є необґрунтованим, оскільки вказана постанова не регулює питання грошового забезпечення поліцейських.
Згідно з частинами першою-третьою ст. 242 КАС України в редакції Закону №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до частини першої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Оскільки, судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, в зв'язку з цим виникає необхідність у частковому задоволенні апеляційних скарг ОСОБА_3 та Міністерства внутрішніх справ України й відповідно у зміні рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 242, 243, 308, 310, 313, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційні скарги ОСОБА_3 та Міністерства внутрішніх справ України - задовольнити частково.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року - в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» - змінити, доповнивши четвертий абзац резолютивної частини наступного змісту: «починаючи з 01 січня 2016 року».
В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.
Суддя-доповідач: Н.М. Троян
Судді: Л.О. Костюк,
В.А. Твердохліб
Повний текст виготовлено: 27 березня 2018 року.