Рішення № 73016522, 18.03.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2018
Номер справи
822/179/18
Номер документу
73016522
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/179/18

РІШЕННЯ

іменем України

18 березня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування відмови,зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену в листі від 18.11.2017 № П-28419/0-14654/6-17, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що у відмові, викладеній у листі від 08.11.2017 № П-28419/0-14654/6-17 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відсутнє посилання на підстави, передбачені частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Ухвалою від 18.01.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач у поданому до суду відзиві зазначив, що розглянувши заяву позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, надав відповідь від 08.11.2017 № П-28419/0-14654/6-17, в якій повідомив, що на вказану у графічному матеріалі земельну ділянку Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області надано дозвіл Москалівській сільській раді Ярмолинецького району Хмельницької області на розроблення документації із землеустрою з метою створення громадського пасовища. Вказав, що 19.04.2016 голова Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з метою отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у комунальну власність для створення громадського пасовища орієнтовною площею 100,0 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності не наданих у власність і користування, розташованих на території Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області (кадастровий номер 6825884400:04:030). Розглянувши зазначене клопотання, відповідач прийняв наказ про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою від 08.06.2016 № 22-14452-СГ у тому числі ділянки площею 21,0 га (6825884400:04:030).

У відповіді на відзив позивач зазначив, що поряд із земельною ділянкою, на яку він претендує, перебуває зареєстрована земельна ділянка з кадастровим номером 6825884400:04:030:0401 площею 4,0 га з цільовим призначенням "землі загального користування (землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножаті, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об'єкти загального користування, а також інші землі, якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування. Тому вважає, що відповідач необґрунтовано вказує на те, що сільська рада не реалізувала свого права на отримання земель для громадського пасовища.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв’язку та сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

18.10.2017 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

Листом від 08.11.2017 № П-28419/0-14654/6-17 відповідач повідомив, що на земельну ділянку, яка зазначена позивачем на картографічному матеріалі, наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 08.06.2016 № 22-14452-СГ надано дозвіл Москалівській сільській раді Ярмолинецького району Хмельницької області на виготовлення документації із землеустрою з метою створення громадського пасовища вказавши, що позивач може звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із клопотанням, додавши до нього документи, визначені статтею 118 Земельного кодексу України.

Позивач, вважаючи спірну відмову протиправною, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

За змістом Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом (частина 4 статті 13); право власності на землю гарантується, воно набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина 2 статті 14).

Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства), забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі, якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.

Таким чином, за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення документації землеустрою, відповідач повинен був прийняти одне з таких рішень: про надання дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою, або про відмову у наданні відповідного дозволу із зазначенням причин відмови.

Розглянувши заяву ОСОБА_1, відповідач не прийняв рішення, передбаченого статтею 118 Земельного кодексу.

За змістом статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спосіб, у який Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області розглянуло заяву позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, Земельний кодексом України не передбачений. Тому вимога про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Разом з тим, вимога про визнання протиправним та скасування відмови у формі листа від 08.11.2017 № П-28419/0-14654/6-17 є безпідставною, оскільки зазначений лист за своїм змістом не є відповіддю та не містить інформацію про суть рішення. Тому, скасування листа не відповідає завданням адміністративного судочинства.

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області рішення по суті заяви позивача не прийняло, в зв'язку з чим вимога про визнання протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену в листі від 18.11.2017 № П-28419/0-14654/6-17, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області не підлягає задоволенню.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області розглянути звернення ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області у відповідності до вимог статті 118 Земельного кодексу України.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя ОСОБА_2