
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 750/7955/17 Суддя (судді) першої інстанції: Литвиненко І.В.
Суддя-доповідач - Мельничук В.П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Лічевецького І.О., Ісаєнко Ю.А.,
при секретарі: Волощук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Міністерства юстиції України на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 01 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Міністерства юстиції України, Державної Пенітенціарної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_3 звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати неправомірними дії Державної пенітенціарної служби України, щодо не підготовки та неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документів для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах;
- зобов'язати Державну пенітенціарну службу України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документи для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії»;
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за вислугою років та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити та виплатити позивачу довічну пенсії за вислугу років на пільгових умовах з наступного дня після звільнення зі служби в Державній Кримінально-виконавчій службі України.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що має достатню кількість календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах, проте відповідачі протиправно не виконують вимоги постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, щодо підготовки та направлення документів.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 01 грудня 2017 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Міністерства юстиції України щодо відмови в підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документів відносно позивача для призначення йому пенсії за вислугою років на пільгових умовах. Зобов'язано Міністерство юстиції України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документи на ОСОБА_3 для призначення йому пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджено постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року за №3-1. В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням Міністерство юстиції України подало апеляційну скаргу. Апеляційна скарга мотивована тим, що під час розгляду даної справи по суті суд першої інстанції дійшов до невідповідних обставинам справи висновків, у зв'язку з чим, на його думку, оскаржуване судове рішення суду першої інстанції є таким, що постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Зокрема, апелянт стверджує, що ним права позивача жодним чином не порушено, більш того, жодних дій або бездіяльності стосовно позивача взагалі не вчинялось, оскільки станом на день винесення оскаржуваного рішення всі документи, які стосуються позивача, його проходження служби та звільнення знаходяться саме у відповідача - Державної Пенітенціарної служби України.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2018 року справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.
У строк, що встановлений судом, позивачем не надано до суду відзиву на апеляційну скаргу.
Судом першої інстанції було встановлено, що ОСОБА_3 проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України з 01.11.1999 року по 30.09.2016 рік.
Наказом Державної Пенітенціарної служби України № 243/ОС-16 від 30.09.2016 року позивача було звільнено зі служби (через скорочення штатів).
Вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні становить 19 років 04 місяці 29 днів, у пільговому обчисленні - 25 роки 00 місяців 18 днів.
21.02.2017 року позивач звернувся до голови комісії з ліквідації Державної Пенітенціарної служби України із заявою, в якій просив вирішити питання про призначення пенсії за вислугу років, просив підготувати необхідні документи.
Листом від 10.04.2017 р. № 5/1-802-Тх/217 Державна Пенітенціарна служба України зазначила, що у позивача календарна вислуга років становить 19 років 04 місяці 29 днів, в той час коли такий вид пенсії призначається за наявності, коли календарна вислуга років становить 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
10 травня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою, про призначення йому пенсію за вислугу років.
Листом від 22.05.2017 року № 737/03/К-12 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зазначило, що призначення і виплати пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України. Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 (надалі за текстом - «Порядок»), встановлено, що заяви про призначення пенсії подаються особами через уповноважені структурні підрозділи відповідних міністерств та служб, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії, документів.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідачів та вважаючи її протиправною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_3, суд першої інстанції виходив з того, що саме органи Пенсійного фонду України приймають рішення щодо призначення певного виду пенсії для відповідної категорії осіб, а так як Міністерство юстиції України відмовило у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документів, тим самим порушило право позивача на призначення йому пенсії за вислугу років.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його необґрунтованим з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із пунктом «а» ч.1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, з аналізу положень якого можна дійти висновку, що пільгова вислуга років враховується саме при призначенні виду пенсії та не ставиться в залежність від наявності виключно календарної вислуги років.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1.
Згідно пункту 1 Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України. Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Відповідно до п. 7 вказаного Порядку, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: - заява про призначення пенсії; - грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; - військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); - документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; - довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; - копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); - довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»; - копія паспорта.
Відповідно до пункту 12 Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Згідно пункту 6 Порядку у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.
Наведене дає підстави для висновку, що прийняття заяви про призначення пенсії та направлення її до органу, що призначає пенсію, є обов'язком. Проте, щодо зобов'язання судом першої інстанції вказані дії вчинити Міністерству юстиції України, колегія суддів зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» № 343 від 18.05.2016 року встановлено: «Ліквідувати Державну пенітенціарну службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробацій».
Відповідно до п. 3 вказаної постанови, утворено комісію з ліквідації Державної пенітенціарної служби та затверджено голову ліквідаційної комісії заступника директора департаменту - начальника управління соціального, трудового та гуманітарного законодавства департаменту публічного права Міністерства юстиції Тюлєнєва Сергія Анатолійовича.
Згідно п. 4 зазначеної постанови, на голову ліквідаційної комісії покладено, зокрема, обов'язок щодо забезпечення здійснення заходів, пов'язаних з ліквідацією Державної пенітенціарної служби, а також з передачею майна, що належить до сфери її управління.
Отже, оскільки Державної Пенітенціарної служби України перебуває в стадії припинення, всі функції щодо підготовки та поданні до органів пенсійного фонду документів, щодо призначення пенсії покладено на комісію з ліквідації Державної пенітенціарної служби України.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Зі змісту ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини в адміністративній справі, судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права, а тому наявні підстави для його скасування.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 317 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалює нове рішення якщо визнає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи.
Розглянувши доводи Міністерства юстиції України, викладені в апеляційній скарзі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Міністерства юстиції України - задовольнити, а постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 01 грудня 2017 року - скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Міністерства юстиції України, Державної Пенітенціарної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: І.О. Лічевецький
Ю.А. Ісаєнко
Повний текст складено 23.03.2018 року.