
Справа № 390/302/18
Провадження № 3/390/80/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.03.2018 року Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Терещенко Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянку України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючої провідним фахівцем з режиму секретності Петрівської виправної колонії (№49),
за п.п. 5, 6 ч.1 ст.212-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, перебуваючи на посаді провідного фахівця з режиму секретності Петрівської виправної колонії (№49), має допуск до державної таємниці за формою 2, наданий розпорядженням начальника Управління СБУ в Кіровоградській області від 23.05.2016 № 39дск та доступ до відомостей з відповідним ступенем секретності, допустила порушення законодавства про охорону державної таємниці та покладених на неї обов’язків, затверджених начальником колонії, чим сприяла існуванню недоліків в організації режимно-секретної діяльності в установі.
Так, в ході проведення спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної державною таємницею (акт № 61/ОДТ/д-482/дск від 26.01.2018) в державній установі «Петрівська виправна колонія (№49)» зафіксовано, що така діяльність здійснюється в установі з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме: Закону України «Про державну таємницю» та Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013 № 939.
Доступ до секретних справ, що зберігаються в державній установі «Петрівська виправна колонія (№49)» здійснюється з порушенням встановленого законодавством порядку надання доступу до державної таємниці.
Перевіркою встановлено, що керівник установи - виконуючий обов’язки начальника державної установи «Петрівська виправна колонія (№49)» ОСОБА_2 (призначений наказом «З особового складу» від 05.12.2017 № 106/ОС-17) до даного часу не має допуску до державної таємниці, що створює реальну загрозу витоку секретної інформації, і є підставою, відповідно до вимог п. 15 Порядку, для скасування наявного спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, № КД-2-2016-29 від 06 травня 2016 року (обл. № 61/ОДТ/3240).
Крім того, наказом № 106/ОС-17 від 05.12.2017 залишено право підпису первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів (п. 2 наказу) та надано право розгляду та підпису документів з обмеженим доступом (п. З наказу) першому заступнику начальника установи – заступнику начальнику установи з нагляду і безпеки, охорони та оперативної роботи майору внутрішньої служби ОСОБА_3, у зв’язку з відсутністю допуску до державної таємниці у заступника начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи - начальника відділу соціально-виховної та психологічної роботи установи підполковника внутрішньої служби ОСОБА_2
Також, встановлено, що перший заступник начальника установи з нагляду і безпеки, охорони та оперативної роботи майор внутрішньої служби ОСОБА_3 згідно з наказом виконуючого обов’язки начальника установи ОСОБА_2 № 2/ОС-в-18 від 12.01.2018 «З особового складу - відпустки» в період з 16.01.2018 року по 22.02.2018 року знаходиться у плановій основній черговій відпустці за 2018 рік, тривалістю 38 діб. Цим же наказом № 2/ОС-в-18 від 12.01.2018 виконання обов’язків на час відпустки ОСОБА_3 покладено на начальника оперативного відділу установи підполковника внутрішньої служби ОСОБА_4, але останньому не делегувалися повноваження на право підпису та розгляду документів з обмеженим доступом, чим порушено встановлений законодавством порядок надання доступу до державної таємниці.
Крім того, згідно з п. 7 «Положення про державну установу «Петрівська виправна колонія (№49)», затвердженого наказом Міністерства юстиції України «Про перейменування державної установи «Петрівська виправна колонія управління Державної пенітенціарної служби України в Кіровоградській області (№49)» та затвердження положення про неї у новій редакції» від 15.12.2016 № 3679/32/5 - у разі відсутності начальника виправної колонії його функціональні обов’язки виконує призначений наказом по виправній колонії один із заступників начальника виправної колонії, але ОСОБА_4 не є заступником начальника установи.
В номенклатурі секретних справ у графі № 4 «Прізвища та ініціали посадових осіб, уповноважених надавати доступ до справи» зазначено, що доступ до справ №№ 11т, 12т, 13т, 14т, 15цт, 16цт, 17цт, 18т надає начальник оперативного відділу підполковник внутрішньої служби ОСОБА_4, до справи № 20т — надає доступ до справи старший інспектор групи з мобілізаційної роботи старший лейтенант внутрішньої служби ОСОБА_5, до всіх інших справ, зазначених у номенклатурі секретних справ на 2017 рік, які мають гриф обмеження доступу «Для службового користування» та реквізити нетаємно - доступ надає провідний фахівець з режиму секретності групи режимно-секретної роботи ОСОБА_1. Водночас, повноваження керівника установи щодо надання доступу до секретних справ ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 не делегувалися (порушено вимоги п. 92 Порядку).
Тобто, доступ до справ надається з порушенням встановленого законодавством порядку надання доступу до державної таємниці, що є загрозою до витоку секретної інформації.
Формальне проведення перевірок наявності МНСІ за 2016-2017 р.р. (річних) та щоквартальних перевірок за 2017р.
Крім того, встановлено, що в справі № 2дск, розпочата 30.12.2016, закрита 21.12.2017 (інв. № 235дск), на сторінках 5-7 знаходиться акт перевірки наявності та стану секретних документів та справ, обл. №6 /02дск від 12.01.2017 (річна звірка всіх МНСІ за 2016 рік), який затверджений в.о. начальника установи ОСОБА_3 12.01.2017. У вказаному акті в порушення вимог п. 434 Порядку не зазначений строк проведення перевірки, та в порушення вимог п. 436 Порядку фактично не зазначена наявність секретних документів та інших МНСІ за попередні роки, які знаходяться в установі та зберігаються в ній (накази, закриті провадженням справи та ін.).
В справі № 2 «Документи (плани та акти перевірок, доповідні записки, довідки) питань організації ведення секретного діловодства та здійснення контролю за забезпеченням режиму секретності в роботі з МНСІ», розпочата 29.12.2017 р., знаходиться акт перевірки наявності та стану секретних документів та справ за 2017 рік, обл. № 12/03дск від 09.01.2018, затверджений 1-м заступником начальника установи ОСОБА_3 09.01.2018. У вказаному акті в порушення вимог п. 434 Порядку не зазначений строк проведення перевірки, та в порушення вимог п. 436 Порядку фактично не зазначена наявність секретних документів та інших МНСІ за попередні роки, які знаходяться в установі та зберігаються в ній (накази, закриті провадженням справи та ін.).
Щоквартальні перевірки за 2017 р.: за І-й квартал 2017 року акт перевірки наявності та стану секретних документів та справ № 6/47дск від 07.04.2017, затверджений начальником установи 07.04.2017 р.; за ІІ-й квартал 2017 року акт перевірки наявності та стану секретних документів та справ № 6/69дск від 06.07.2017 р.; за ІІІ-й квартал 2017 року акт перевірки наявності та стану секретних документів та справ № 6/88дск від 05.10.2017, затверджений виконуючим обов’язки начальника установи 05.10.2017, в порушення п. 434 Порядку в актах не зазначені строки проведення перевірки.
Крім того, в журналах обліку вхідних (обл. № 21 дек) та підготовлених документів (обл. № 4дск), в порушення вимог п. 434 Порядку відсутній відбиток штампу або запис про проведені перевірки наявності всіх МНСІ (щоквартальні, річні), який засвідчується підписом членів комісії або голови комісії, проставлено підпис лише працівника РСО і дата, що свідчить про формальний підхід до проведення перевірки наявності МНСІ в установі, чим порушено вимоги п. 436 Порядку та створено передумови до витоку секретної інформації.
Під час проведення перевірки оперативного відділу державної установи «Петрівська виправна колонія (№49)» встановлено, що ведення секретного діловодства здійснюється з порушенням вимог законодавства в сфері охорони державної таємниці.
Так, встановлено, що у робочих справах агентів «Брюс» (інв. № 1018цт від 18.12.2015 р.), має гриф секретності «Цілком таємно», «Бубон» (інв. № 193цт від18.12.2015 р.), має гриф секретності «Цілком таємно», відсутні картки форми 35, відсутні списки осіб, яким надано доступ до справ, не внесені у внутрішній опис та не долучені до справ особові картки агентів «Брюс» № 1004цт від 18.12.2015, має гриф секретності «Цілком таємно» та «Бубон» № 1001цт від 18.12.2015, має гриф секретності «Цілком таємно».
У робочій справі агента «Киборг» (інв. № 780цт від 21.09.2015 р.), відсутня картка форми 35, список осіб, яким надано допуск до справи, не внесено у внутрішній опис та не долучено до справи особову картку агента «Киборг» № 789цт від 21.09.2015р., яка має гриф секретності «Цілком таємно».
Відповідальність за здійснення вказаних вище заходів несе провідний фахівець з режиму секретності державної установи «Петрівська виправна колонія (№49)» ОСОБА_1 (відповідно до вимог ст. 21 Закону, п.п. 35, 41, 42 Порядку та згідно з наказом про призначення на посаду № 69/ос-17 від 08.09.2017), яка не вжила необхідних заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці в даній установі.
Таким чином, ОСОБА_1 працюючина посаді провідного фахівця з режиму секретності Петрівської виправної колонії (№49)», вчинила правопорушення передбачені пунктами 5, 6 частини 1 статті 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з’явилася, в заяві долученій до матеріалів справи, просить розглянути справу без її участі, вину визнала.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених п.5 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як вона порушила встановлений законодавством порядок надання допуску та доступу до державної таємниці та п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як вона вчинила невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/д-731/дск від 28.02.2018 року, актом спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею від 08.02.2018 р. № 61/ОДТ/д-482/дск, іншими матеріалами справи.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь її вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.
Враховуючи обставини правопорушення, особу правопорушника, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється ЗУ «Про судовий збір», сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 212-2, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП, ПОСТАНОВИВ:
Визнати винною ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, у вчиненні правопорушення, передбаченого п.п. 5, 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн. Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: р/р 31116106700194, МФО: 823016, код за ЄДРПОУ: 38036997, код бюджетної класифікації: 21081100, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Кіровоградській області.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір на користь держави в розмірі 352,40 грн., (триста п»ятдесят дві гривні сорок копійок) за наступними реквізитами: стягувач: Державна судова адміністрація України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу - Судовий збір, адміністративне правопорушення (ОСОБА_1Г.), Кіровоградський районний суд Кіровоградської області.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя /підпис/
Згідно з оригіналом:
Суддя Кіровоградського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_6