
Справа № 822/655/18
РІШЕННЯ
іменем України
26 березня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
за участі:секретаря судового засідання Мазій І.В. позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, в якому просить суд зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1, яка фактично проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі Довідки про взяття на облік внутрішнього переміщення особи від 24 листопада 2014 року № НОМЕР_1 та Договору позички житлового приміщення - квартири від 28 квітня 2017 року, субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг з 01 травня 2017 року.
Вимоги позивач обґрунтував тим, що Управлінням соціального захисту населення Хмельницької міської ради було відмовлено у призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг з 01 травня 2017 року, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не надала документи визначені постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року, а саме належним чином оформленого договору найму (оренди) житла, який має подаватися в разі коли особа не зареєстрована у приміщенні обов'язково. Зазначає, що така відмова є незаконною, оскільки наданий нею договір позички житлового приміщення - квартири від 28 квітня 2017 року близький до договору найму, але відмінність між ними полягає у тому, що договір найму є оплатним, а договір позички - безоплатний.
Позивач вважає, що така позиція відповідача суперечить нормам діючого законодавства України та порушує її права, тому звернулась до суду з даним позовом.
У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує на те, що позов не визнає та вважає таким, що не підлягає задоволенню, оскільки для орендарів житлового приміщення (будинку) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається за наявності договору найму (оренди) з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців та до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору найму (оренди). На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням орендаря. Надана суду та управлінню праці та соціального захисту населення як відповідачу копія договору позички житлового приміщення-квартири взагалі не передбачена для надання чинними нормативно-правовими актами для призначення субсидій. З метою збільшення надходжень до міського бюджету та в зв'язку зі збільшенням показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 07.08.2013 року № 369, розглянувши пропозицію виконавчого комітету та керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", підпунктом 170.1.2 пункту 170.1 статті 170 Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.10 №1253 «Про затвердження ОСОБА_2 визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб», Хмельницькою міською радою було прийнято рішення №21 від 25.12.2013 року, яким встановлено мінімальна вартість місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомого майна фізичних осіб складає: І зона розташування об'єкта нерухомого майна - 10,61 грн., II зона розташування об'єкта нерухомого майна - 7,96 грн., III зона розташування об'єкта нерухомого майна - 5,31 грн., іІ аж ніяк 0,00 грн. як зазначено у договорі наданого позивачем суду.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1.
Заслухавши позивача та представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не належать до задоволення з підстав наведених нижче.
Судом встановлено, що позивач та члени її сім'ї є вимушеними переселенцями Луганської області і перебувають на обліку в Управлінні соціального захисту населення Хмельницької міської ради, що підтверджується відповідною довідкою. З 31.07.2014 року по теперішній час вони проживають за договором позички житлового приміщення - квартири від 28 квітня 2017 року АДРЕСА_1, що підтверджується договором позички.
У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Хмельницької міської ради з заявою про призначення субсидії на підставі постанови Кабінету міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» зі змінами і доповненнями.
Комісія з питань надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг розглянула звернення про призначення субсидії ОСОБА_1 та прийшла до висновку щодо відмови у призначені субсидії позивачу, посилаючись на те, що позивачем не надано документи визначені постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року, а саме належним чином оформленого договору найму (оренди) житла, який має подаватися в разі коли особа не зареєстрована у приміщенні обов'язково. Даний факт підтверджується листом управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
17 листопада 2017 року Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради прийнято повідомлення про надання субсидій № 025460 яким повідомлено позивача про не призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг з 01 травня 2017 року.
20 грудня 2017 року відповідач на звернення позивача надав відповідь в якій зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 року призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію. Тобто КМУ чітко визначено, яка підстава для надання в окремих випадках субсидії, а саме договір найму (оренди) житла, який відповідно до ст. 810 Цивільного кодексу України має суттєві відмінності від договору позички і має бути укладеним на певний строк за плату. Окрім того, відповідач зазначив, що трактування позивача постанови КМУ № 848 щодо надання договору оренди за його наявності є хибним, оскільки законодавець зазначаючи цю норму права має на увазі, що договір найму (оренди) надається за наявності оренди (найму), як правового договору. А тому, у зв'язку з ненаданням документів визначених постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року, а саме належним чином оформленого договору найму (оренди) житла, який має подаватися в разі коли особа не зареєстрована у приміщенні обов'язково, ОСОБА_1 відмовлено у призначені субсидії.
Позивач не погодившись із таким рішенням Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернувся до суду з адміністративним позовом.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 року призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Районні, районні у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або утворені ними комісії можуть приймати рішення щодо призначення субсидії у випадках, не передбачених цим Положенням. Фінансування таких субсидій здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.
Для орендарів житлового приміщення (будинку) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається за наявності договору найму (оренди) з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців та до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору найму (оренди). На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.
Відповідно до п. 1 ст. 810 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла передає або зобов'язується передати другій стороні житло для проживання у ньому на певний строк за плату. Розмір плати за користування житлом встановлюється у договорі найму житла.
Проте, позивач в порушення зазначених норм чинного законодавства України для призначення субсидії на підставі постанови Кабінету міністрів України від 21.10.1995 № 848 подала договір позички житлового приміщення від 28 квітня 2017 року, предметом якого є безоплатна передача у користування житлового приміщення - квартири АДРЕСА_2, а не договір найму (оренди) житла.
Відповідно ст.62 Житлового кодексу України до відносин, що випливають з договору найму жилого приміщення, у відповідних випадках застосовуються також правила цивільного законодавства.
Доходи платника податку - фізичної особи від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування) оподатковуються податком на доходи фізичних осіб у порядку, встановленому п. 170.1 ст. 170 Податкового Кодексу.
Відповідно до п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексу, якщо платник податку отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, то такий платник податку зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року у строки, визначені п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу. Разом з тим податковим агентом платника податку - орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об'єктів нерухомості, крім земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю, є орендар (п.п. 170.1.2 п. 170.1 ст. 170 Кодексу).
Судом встановлено, що керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", підпунктом 170.1.2 пункту 170.1 статті 170 Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.10 №1253 «Про затвердження ОСОБА_2 визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб», Хмельницькою міською радою було прийнято рішення №21 від 25.12.2013 року, яким встановлено мінімальна вартість місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомого майна фізичних осіб складає: І зона розташування об'єкта нерухомого майна - 10,61 грн., II зона розташування об'єкта нерухомого майна - 7,96 грн., III зона розташування об'єкта нерухомого майна - 5,31 грн.
Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради не наділено повноваженнями щодо призначення (відмові в призначенні) субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Повноваження відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради №1512 від 25.12.2008 року покладено на комісію з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Аналізуючи зазначене вище, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позову ОСОБА_1 відсутні, оскільки договір позички житлового приміщення - квартири від 28 квітня 2017 року, який подано позивачем до органів Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, яким не передбачено оплата за оренду житла, не може бути підставою для надання позивачу субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (29001, АДРЕСА_3, інд. код НОМЕР_2) до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (29013, м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 32, код 03198563) про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 березня 2018 року
Головуючий суддя ОСОБА_4