
Справа № 344/16644/17
Провадження № 2-а/344/471/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2018 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Татарінова О.А., розглянувши у спрощеному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ОСОБА_2 комісії МВС в Івано-Франківській області, про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, ОСОБА_2 комісії МВС в Івано-Франківській області, про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії. Мотивував тим, що на даний час він є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в редакції даного закону від 28.12.2007 року. Постановою КМУ від 11.1.2015 року № 988 встановлені посадові оклади поліцейських. Відповідно до ст.ст. 43,63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсія призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку пенсії, позивач звернувся до ОСОБА_2 комісії УМВС в Івано-Франківській області про отримання довідки про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції установленої в постанові КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», де визначено всі види грошового забезпечення поліцейських. ОСОБА_2 комісією позивачу надана довідка, в якій зазначено: оклад за спеціальним званням - 2200грн., посадовий оклад за посадою - 2600грн., надбавка за стаж служби в розмірі 50%, що становить 2400грн., премія - 1,99%. Листом від 11.12.2017 року на звернення позивача про роз’яснення чому зменшено премію та відсутні надбавки, які були нараховані йому при призначенні пенсії, ОСОБА_2 комісія надала відповідь, що надбавки, доплати та премії для проведення перерахунку пенсії враховуються відповідно до постанови КМУ № 988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції. Позивач вважає, що така відповідь є незаконною, оскільки пенсія позивачу призначалась у редакції Закону України № 2262-ХІІ від 28.12.2007 року, де ч. 3 ст. 43 зазначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством та у порядку, встановленому КМУ. Отже при обчисленні пенсії позивача враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби в порядку і розмірах, що визначаються КМУ. Премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, вона носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюдженні на осіб, що працювали на цій посаді в попередні роки. Встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ. Надбавку за особливо важливі завдання позивач отримував під час проходження служби, тому вона має бути врахована йому при перерахунку пенсії, оскільки відповідно до постанови КМУ № 1294, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу – у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Також зазначив, що в Постанові КМУ № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393» графа - надбавка за виконання особливо важливих завдань з довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не включена, у казаній довідці дана графа навіть не зазначена. Крім того постановою КМУ № 988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за оперативно-розшукову діяльність, а виплата її врегульована Постановою КМУ № 1294, тому виплата вказаних надбавок повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач її отримував під час проходження служби. Згідно з постановою КМУ № 1294 також надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надбавку військовослужбовцям підрозділів СБ, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність – в розмірі 50% посадового окладу.
Оскільки навіть без вказаних надбавок та премій, пенсія позивача становила більше ніж він отримував, він звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії. ГУ ПФУ в Івано-Франківській області надіслало відповідь, якою відмовило позивачу у перерахунку та виплаті пенсії у зв’язку з відсутністю в бюджеті коштів. Дана відповідь є незаконною відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, визначеному КМУ у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2001 року № 3-1. Відсутність коштів у бюджеті для перерахунку пенсії не є підставою для її не перерахунку та виплати.
У ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року передбачено, що перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. А тому позивач вважає, що має право на виплату різниці між фактично отриманою та належною до виплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.216 року без обмежень.
На підставі наведеного просив визнати протиправними дії ОСОБА_2 комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо видачі ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 776/108/05/8-17 без надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за службу в спеціальних підрозділах з організованою злочинністю та із зменшенням розміру премії, визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Івано-Франківській області стосовно не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов’язати ОСОБА_2 комісію УМВС України в Івано-Франківській області видати ОСОБА_1 нову довідку про грошове забезпечення, включивши в таку окрім посадового окладу 2600грн., окладу за спеціальним званням 2200грн., надбавки за стаж служби в розмірі 50%, премію в розмірі 96%, надбавки за особливо важливі завдання 50%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавки за службу в спеціальних підрозділах з організованою злочинністю 50%, та скерувати нову довідку про грошове забезпечення до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для проведення перерахунку та виплати фактичної різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Представник відповідача ГУ ФПУ в Івано-Франківській області надіслав відзив на позовну заяву (а.с.21-26) та заперечення на адміністративний позов (а.с.50-55), в яких просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, оскільки відповідно до ч. 2 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії скасовані чи такі що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечуються за рахунок коштів з Державного бюджету України, а згідно Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Коштів на потребу, яку сформовано ПФУ, Міністерство соціальної політики України досі не надало. А тому ГУ ПФУ в Івано-Франківській області позбавлене можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, оскільки на такі виплати не виділено коштів з Державного бюджету України. ГУ не порушено законодавства при призначенні та проведенні перерахунку пенсії позивачу. З 01.01.2017 року максимальний розмір пенсії визначено окремим законом, прийнятим 06.12.2016 року № 1774-VІІІ, відповідно до якого тимчасово по 31.12.2017 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати та надбавок окремим катогоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740грн. Окрім цього позивачем порушено строк звернення до суду так як він просить провести перерахунок та виплатити пенсію починаючи з 01.01.2016 року, що суперечить ч. 2 ст. 122 КАС України.
Представник відповідача ОСОБА_2 комісії МВС в Івано-Франківській області надіслав відзив на позовну заяву (а.с.27-28), в якому позов заперечив, просив в такому відмовити за безпідставністю, оскільки об'єднання позивачем грошового утримання (надбавок міліцейських) з новими видами грошового утримання, надбавками, що визначені для поліцейських є помилковим та необгрунтованим, так як згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» вказано, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам які мають право на пенсію за цим Законом є нижчим, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Позивач ОСОБА_1 надіслав відповідь на відзив ГУ ПФУ в Івано-Франківській області (а.с.38-39), в якому зазначив, що у своєму рішенні Європейський суд з прав людини у справі «Сук проти України» та «Бурдов проти Росії» зазначив, що Державні органи не можуть посилатись на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов’язань. Тому остаточна відмова національних органів у праві заявника на цю доплату за період, що розглядається, є свавільною і такою, що не ґрунтується на законі. Щодо застосування ст. 122 КАС України зазначив, що при розгляді цієї справи слід застосовувати положення спеціальних норм, а саме Закону № 2262Х-ІІ в чинній редакції.
Також позивач ОСОБА_1 надіслав відповідь на відзив ОСОБА_2 комісії МВС в Івано-Франківській області (а.с.41-42), в якому зазначив, що відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08.11.2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату надбавок і дотримано всі вимоги необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Надбавки, зазначені у позовній заяві передбачені постановою КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», чинні та не скасовані, а тому повинні враховуватись при перерахунку пенсії.
Дослідивши повідомлені позивачем обставини, подані відповідачами відзиви та заперечення, відповіді на відзиви надані позивачем, суд прийшов до висновку про можливість ухвалення судового рішення без виклику осіб, які беруть участь у справі, у відповідності до п. 3 ч. 6 ст. 12, ч. 5 ст. 262 КАС України.
Згідно з ч. 4 ст. 229 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Повно і всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, суд прийшов до наступного висновку.
За змістом положень ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Пенсія ОСОБА_1 розрахована виходячи з таких складових: посадовий оклад 900 грн., оклад за військове звання 130 грн., процентна надбавка за вислугу років (40%) 412 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, до якої входить надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%), надбавка за особливо важливі завдання (50%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність(50%), надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50%) премія (96%) 4530,65грн. Основний розмір пенсії визначений виходячи з грошового забезпечення на рівні 80%, та складає 5161,45 грн. (а.с.16,17).
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
29.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії (а.с.8,9).
Листом від 13.12.2017 року ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повідомило ОСОБА_1, що з урахуванням виданої відомством довідки про розмір грошового забезпечення питання щодо проведення йому перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв’язку з набранням чинності Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 буде розглянуто без його особистого звернення і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.14).
04.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області із заявою в якій просив надіслати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку із врахуванням премії – 96%, надбавки за особливо важливі завдання – 50%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність – 50%, надбавки за службу в сеціаьних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю – 50%, надіслати довідку, в якій вказати чи сплачувався ним єдиний податок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та з якої складової грошового забезпечення вони сплачувались, та надіслати довідку за 24 місяці про нараховану одноразову премію, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації за невиконистану відпуску (а.с.10-11).
У відповідь МВС України в Івано-Франкіській області надіслало позивачу лист № Г-222/108/29-2017 від 11.12.2017 року, в якому зазначено, що ОСОБА_2 комісією УМВС України в Івано-Франківській області на виконання вимог п. 3 Порядку № 45 оформлено та подано до ГУ ПФУ у Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення за формою згідно із додатком 2 до Порядку № 45 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Грошове забезпечення для перерахунку пенсії визначено відповідно до норм чинного законодавства, підстави для перегляду відсутні. Також повідомлено, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування нараховувались на всі види грошового забезпечення, крім одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації (а.с.12-13).
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_2 комісією МВС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 6 квітня 2016 року №260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою оперуповноважений в ОВС відділу операт. супроводження ВВБ в Івано-Франківській області СВБ ГУБОЗ МВС України прирівняно до посади старший оперуповноважений апарату ГУНП становить: посадовий оклад - 2600грн., оклад за спеціальним званням - 2200грн., , надбавка за стаж служби в розмірі 50%, що становить 2400грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 390грн., премія - 1,99% (а.с.15).
Так, відповідно до Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 лютого 2017 № 138, посада ОСОБА_1 прирівняна до посади до посади старший оперуповноважений апарату ГУНП.
У відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб»(зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в статті 102 цього Закону, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб», відповідно до якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби,та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (п. 1).
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати: надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення; надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу (п.5 цієї Постанови).
У свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно з п. 1 цієї Постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Оскільки, позивач отримував надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність, надбавку за службу в спеціальних підрозділах з організованою злочинністю, а також премію, вони мають бути враховані йому при перерахунку пенсії.
Суд враховує те, що постанова Кабінету Міністрів України №1294, так само як і постанова Кабінету Міністрів України №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії, не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно з постанови Кабінету Міністрів України №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.
Також суд звертає увагу на те, що п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 встановлено, серед іншого, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд зауважує, що, як і надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, надбавка за службу в спеціальних підрозділах з організованою злочинністю, а також премія постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не передбачена, оскільки цим нормативно-правовим актом премія виключена зі складу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та виплачується за критеріями, визначеними Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ від 6 квітня 2016 року №260.
Тому посилання представника відповідача на визначення у довідці про перерахунок пенсії позивача премії у розмірі 1,99% - у середньому розмірі, що фактично виплачений за грудень 2015 року за відповідною прирівняною посадою у Національній поліції, суд до уваги не приймає, оскільки таким чином можливе визначення розміру лише щомісячної премії, що зазначено у п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
З огляду на викладене, враховуючи те, що постановою Кабінету Міністрів України №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за службу в спеціальних підрозділах з організованою злочинністю та премії, а виплата їх врегульована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294, то виплата вказаних видів грошового забезпечення повинні бути враховані при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував їх під час проходження служби.
Окрім того, форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є додатком до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (Додаток 2), де вказана як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, надбавка за службу в спеціальних підрозділах з організованою злочинністю так і премія, у відсотковому відношенні.
Так, згідно з п.3 цього Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із Додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Однак відповідач використовує форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, (а.с.15), де відсутня надбавка за виконання особливо важливих завдань надбавка за оперативно-розшукову діяльність, надбавка за службу в спеціальних підрозділах з організованою злочинністю та вказано нові назви видів грошового забезпечення.
Суду не доведено правових підстав складення довідки за формою, яка не передбачена спеціальним нормативно-правовим актом Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб».
Одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями.
Отже позивач має право на видачу йому довідки про перерахунок пенсії за формою, встановленою Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, що відповідатиме принципу передбачуваності закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що представник відповідача ОСОБА_2 комісії МВС в Івано-Франківській області не довів правомірності, добросовісності, розсудливості та сумлінності дій при невключенні у довідку про перерахунок пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань надбавку за оперативно-розшукову діяльність, надбавку за службу в спеціальних підрозділах з організованою злочинністю та зменшення у відсотковому відношенні премії, як додаткових видів грошового забезпечення, що враховувались при призначенні пенсії.
За тих же підстав обґрунтованими є вимоги позивача про зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за формою, встановленою Додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01 січня 2016 року.
Згідно з ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Як вказано в п. 1, 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Зміни до статтей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, який набрав чинності 29.12.2015. Таким чином з 29.12.2015 пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 26 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005, та п. 24 рішення «Сук проти України» органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України" (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань. Відсутність в державному бюджеті України коштів на забезпечення виплати пенсії належного розміру не може бути причиною невиконання державою взятих на себе зобов'язань.
Ч. 2 ст.122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчисляється з дня, коли особа, дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Із матеріалів справи вбачається, що предметом оскарження позивача є зокрема бездіяльність ГУ ПФУ в Івано-Франківській області стосовно не перерахунку пенсії, яка викладена у листі управління від 13.12.2017 року.
Таким чином, суд вважає, що про порушення свого права позивач дізнався після прийняття рішення відповідачем, вказаного вище, із адміністративним позовом позивач звернувся до суду 14.12.2017 року, тобто в межах строку для звернення до суду.
Крім того, підстави для перерахунку пенсії у позивача виникли на підставі Закону, а не його заяви, а тому виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що наявні всі правові підстави для задоволення позову.
Згідно ч. 1 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 1 січня 1991 року з наступними змінами, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ОСОБА_2 комісії МВС в Івано-Франківській області, про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо видачі ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 776/108/05/8-17 без надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за службу в спеціальних підрозділах з організованою злочинністю та із зменшенням розміру премії.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати ОСОБА_2 комісію УМВС України в Івано-Франківській області видати ОСОБА_1 нову довідку про грошове забезпечення, включивши в таку окрім посадового окладу 2600грн., окладу за спеціальним званням 2200грн., надбавки за стаж служби в розмірі 50%, премію в розмірі 96%, надбавки за особливо важливі завдання 50%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавки за службу в спеціальних підрозділах з організованою злочинністю 50%, та скерувати нову довідку про грошове забезпечення до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для проведення перерахунку та виплати фактичної різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до Львівського Апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня проголошення.
Суддя Татарінова О.А.