
№ 274/3698/17
провадження № 2-а/0274/52/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.03.2018 року м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Замега О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними зобов"язання призначити пенсію, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у призначенні йому пільгової пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та зобов"язати відповідача призначити йому пільгову пенсію, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, відповідно до до ч. 1 ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 16.05.2017 року.
Позов мотивує тим, що він є ліквідатором аварії на ЧАЕС 2 категорії. 16.05.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення та виплату йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Листом від 16.08.2017 року відповідач йому відмовив з тих підстав, що відсутня можливість про встановлення населеного пункту, періодів роботи та оплати за роботу в зоні відчудження, так як відсутні первинні документи, які б підтвердили факт участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Зазначає, що подані ним документи: копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році серії НОМЕР_1 (категорія 2), яке перереєстровано серії НОМЕР_2 від 05.03.2008 року; трудова книжка НОМЕР_3; копія паспорта; копія картки платника податків; копія атестату про навчання; довідка про службу в армії; довідки про участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 24.01.1992 року № 52 та від 05.08.1992 року № 294, видані автотранспортним виробничім об"єднанням "Укренергобудтранс "Київське АТП"; довідка про роботу від 27.11.2015 ёроку № 571, видана КП "Трудовий архів" Бердичівської районної ради;
довідка про роботу від 29.09.2015 року № Р/13-с, видана архівним відділом міської ради міської ради; довідка про зарплату від 29.09.2015 року № Р/13-с, видана КП "Трудовий архів" Бердичівської районної ради; довідка за формою № 122 від 24.01.1992 року№ 51, видана автотранспортним виробничім об"єднанням "Укренергобудтранс "Київське АТП".
Оригінал довідки № 39 від 05.10.2015 року, де зазначено його період роботи в зоні відчудження з 27.11.1987 року по 18.03.1989 року в Чорнобильському АТП він надати не може, оскільки підприємство реорганізоване в ПАТ "Вишгороденергобудтранс".
Ухвалою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 21.09.2017 року відкрито скорочене провадження у справі.
12.10.2017 року відповідач надав письмове заперечення проти позову, зазначає, що долучені позивачем до позову довідки № 39 від 05.10.2015 року та № 122 від 05.10.2005 року під час звернення до відділу Пенсійного фонду не надавались.
Відповідно до п. 10 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03.10.2017р., справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У відповідності до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з приписами ч. 1, 2, 4 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Представником позивача ОСОБА_2 подано письмове клопотання про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує.
Представником відповідача Кондратюк Л.П. подано письмове клопотання, згідно якого письмове заперечення від 12.10.2017 року підтримує у повному обсязі.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є ліквідатором аварії на ЧАЕС, 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 16).
16.05.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення та виплату йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 16.08.2017 року Управлінням відмовлено позивачу з тих підстав, що відсутня можливість про встановлення населеного пункту, періодів роботи та оплати за роботу в зоні відчудження, так як відсутні первинні документи, які б підтвердили факт участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.8,9).
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Відповідно до ст. 65 Закону № 796, документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику, б) документи про стаж, в) довідка про заробітну плату особи, г) документи про місце проживання (реєстрації) особи; ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи:
посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Зазначена норма містить вичерпний перелік документів, що додаються особами до заяви про призначення пенсій в порядку статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; і всі вищезазначені документи були додані Позивачем до заяви.
Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
Судом встановлено, що у період з 27.11.1987 року по 18.03.1989 року ОСОБА_1 дійсно працював водієм 3 класу в Чорнобильському АТП. Дане підприємство входило до складу АТВО "Південатоменергобуд" та базувалось в м.Чорнобиль, працівники якого працювали в 30-кілометровій зоні по вахтовому методу. Даний факт підтверджується матеріалами справи.
Також, документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а, де чітко визначено, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом №796-XII, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п. 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Пунктом 4.7. Порядку встановлено право особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Відповідно до вимог статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається із дня звернення за пенсією. З метою захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача щодо призначення пенсії, суд вважає за необхідне зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_4 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дати звернення за пенсією та провести відповідні пенсійні виплати.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є немотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач, фактично без всяких законних підстав, обмежив право ОСОБА_1 на призначення пенсії, оскільки участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується вище зазначеними доказами, що свідчить про протиправність дій відповідача.
Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи те, що сторони звільнені від сплати судових витрат, судові витрати необхідно компенсувати за рахунок держави.
Керуючись статтями ст.ст. 2, 6, 77, 78, 90, 139, 242, 243, 244, 245, 246, 257-263, 371 КАС України, п. 10 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03.10.2017 р., суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ: 37752900, м. Бердичів, вул. Л. Карастоянової, 29) призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пільгову пенсію, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 16.05.2017 року.
Судові витрати компенсувати за рахунок держави.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Замега