
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
28 березня 2018 р. № 814/570/18 Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, Миколаїв, 54034 до Державної установи "Урядовий контактний центр", вул. Еспланадна, 8/10, Київ 1,01001 провизнання протиправною дію, зобов'язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Державної установи «Урядовий контактний центр» з вимогами визнати протиправними дії відповідача щодо направлення його звернення від 14.11.17 зареєстрованого за номером ІЛ-7514482 для розгляду до Миколаївської державної адміністрації; зобов’язати відповідача надіслати його звернення від 14.11.17 зареєстрованого за номером ІЛ-7514482 до органу, який встановлює тарифну плату на водопостачання та водовідведення.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що звернувся до відповідача зі зверненням щодо зниження тарифів на воду. Зазначене звернення відповідач відправив до Миколаївської обласної державної адміністрації. Але, питання встановлення та зниження тарифів не входить до компетенції Миколаївської ОДА, а тому такі дії відповідача суперечать вимогам ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян».
Відповідач позов не визнав, проти його задоволення заперечив. Надіслав відзив, в якому виклав свою позицію. Реєстрація звернень, направлення їх за компетенцією до органів виконавчої влади, обмін документами з бази даних, між визначеним Положенням колом суб’єктів, контроль за дотриманням строків розгляду звернень, зворотний зв'язок та захист інформації здійснюється ПТК автоматично, всі реєстраційні та обмінні дії щодо звернення провадяться виключно у електронному порядку. Питання, викладені у зверненні ОСОБА_1 стосувалися проблем житлового-комунального господарства, що відповідно до ст.20 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» відноситься до їх повноважень. Враховуючи це відповідач вважає, що він правомірно надіслав зазначене звернення Миколаївської ОДА.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без виклику сторін, відповідно до вимог ст.263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
14.11.17 ОСОБА_1 за допомогою веб-сайту http://ukc.gov.ua подав звернення наступного змісту: «Я інвалід 2 групи, пенсіонер. Мешкаю у квартирі міської ради, бо не зміг її приватизувати. У квартирі великі втрати води, більше 1000м3 щомісяця. І так вже більше семи років. Я не маю змогу й не можу зробити необхідний ремонт. Вартість втраченої води за рік значно перевищує необхідні кошти для ремонту. Я звертався до міської ради, до облдержадміністрації, до КМУ з проханням допомогти мені виконати необхідний ремонт, та щоразу міський голова повідомляє мені, що ніякої допомоги не буде. І це за умови, що будинку 48 років і вже давно мав бути капітальний ремонт. Втрати води перекриваються підвищенням тарифної плати. Сусід звертався теж до міського голови, … і аж до Президента України з проханням припинити витік води, та даремно. Прошу забезпечити зниження тарифної плати за воду для міста Миколаєва. Треба припиняти втрати, а не збільшувати плату».
Зазначене звернення було зареєстровано у автоматизованої систему «Урядової гарячої лінії» за номером ІЛ-7514482 та передано для розгляду по суті до Миколаївської обласної державної адміністрації.
22.11.17 ОСОБА_1 надано відповідь на його звернення, яке надійшло 14.11.17 до Урядової гарячої лінії, за підписом директора департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради. У відповіді повідомлено, що відповідно до ст.177 Житлового кодексу Української РСР та Правил користування приміщенням житлових будинків і гуртожитків, які затверджені постановою КМУ №572 від 08.10.92 наймачі жилих приміщень, повинні провадити за свій рахунок поточний ремонт жилих приміщень, заміну сантехнічний приладів та обладнань, які перебувають у відособленому їх користуванні. Але, за дорученням Миколаївської обласної державної адміністрації ЖКП ММР «Південь та МКП «Миколаївводоканал» намагались зв’язатися з позивачем щодо вирішення питання ремонту його сантехнічних приладів та встановлення водоміру, але за поданої заявою від 27.01.16 він відмовився від виконання зазначених робіт.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Стаття 3 Закону, розрізняє звернення громадян на пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
За своїм змістом звернення ОСОБА_1 є заявою (клопотанням), оскільки він просить компетентний державний орган вчинити дії – внести зміни до розмирів тарифів на воду.
Питання розгляду заяв (клопотань) врегульовано ст.15 Закону, відповідно до якої, органи державної влади, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послу» тарифи на комунальні послуги формуються суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках відповідно до порядків (методик), встановлених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до цього Закону.
Тарифи на комунальні послуги суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих планованих витрат на їх виробництво з урахуванням планованого прибутку.
Відповідно до п.1.6 Процедури встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, яка затверджена постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №364 від 24.03.16 рішення щодо встановлення тарифів приймаються НКРЕКП на засіданнях у формі відкритих слухань шляхом всебічного та повного з’ясування позицій усіх учасників засідань, які проводяться після розгляду наданих заявником документів, аналізу результатів фінансово-господарської діяльності заявника відповідними підрозділами НКРЕКП та підготовки їх пропозицій, і оформлюються постановами НКРЕКП.
Відповідно до п.4.1 Процедури зміна тарифів може бути ініційована ліцензіатом шляхом надання до НКРЕКП відповідної заяви щодо встановлення тарифів та доданих до неї документів, зазначених у пункті 2.2 розділу ІІ цієї Процедури, або НКРЕКП без надання ліцензіатом зазначеної заяви.
Відповідно до п.1 Процедури заявник - ліцензіат, який звертається до НКРЕКП із заявою про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.
У цьому випадку ліцензіатом є Міське комунальне підприємство «Миколаївводоканал», саме зазначений суб’єкт господарювання є тією особою, яка формує економічно обґрунтований тариф на водовідведення, а НКРЕКП його затверджує.
Питання зміни тарифу також відбувається за ініціативи ліцензіата, тобто МКП «Миколаївводоканал» у цьому випадку.
Оскільки ліцензіат МКП «Миколаївводоканал» є комунальним підприємством, відповідач правомірно надіслав звернення ОСОБА_1 до Миколаївської обласної державної адміністрації, для подальшого вирішення питання зміни тарифу на водовідведення.
У цьому випадку, суд не вбачає в діях Державної установи «Урядовий контактний центр» порушень вимог ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян».
В задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Судові витрати відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Миколаїв,54034 ) до Державної установи "Урядовий контактний центр" (вул. Еспланадна, 8/10,Київ 1,01001 36521731) відмовити.
2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко