Рішення № 73006625, 28.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
815/238/18
Номер документу
73006625
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/238/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2018 року о 11 год. 26 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,

за участю

від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю

від відповідача: Шандиба І.В. - за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 (ІН НОМЕР_1, місце проживання: 65069, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна 83) про визнання протиправною бездіяльності щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області №2049 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання здійснити одноразовим платежем перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду 17 січня 2018 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати позивачу з 01 січня 2016 року пенсію, виходячи із розміру грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року для посади старший оперуповноважений сектору карного розшуку Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області (на день звільнення зі служби/прирівняного посадою) за військовим (спеціальним) званням майор міліції.

В подальшому позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив визнати протиправною бездіяльність щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області №2049 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання здійснити одноразовим платежем перерахунок пенсії за період з 01 січня 2016 року по дату набрання законної сили рішення суду як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області №2049 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, та просив негайне виконання судового рішення відповідно до п. 1, абз. 2 п. 7 ч. 1 ст. 371 КАС України - виплатити перераховану пенсію, стосовно п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України відносно бездіяльності відповідача щодо розгляду звернення позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 3 283, 05 грн.

Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом.

У позові зазначено, що Закон №900-VIII від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набрав чинності 29 грудня 2015 року, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення встановленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 з першого числа місяця, що іде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 січня 2016 року. Позивач вважає, що заходи на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України не можуть бути скасовані.

Листом від 27 грудня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, в зв'язку з чим позивач вважає зазначену відмову протиправною та такою, що порушила право позивача отримувати пенсійне забезпечення згідно із Законом.

Ухвалою суду від 22 січня 2018 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.

У встановлений судом строк, відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (вхід. №4341/18 від 15.02.2018 року) та належним чином засвідчені копії документів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Відповідно до відзиву на позовну заяву, відповідач позовні вимоги не визнає, посилаючись на те, що, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набула чинності 02 грудня 2015 року, тобто до набрання чинності Законом № 900, не породжує підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу як особі з числа колишніх працівників міліції.

Відповідач зазначив, що у зв'язку з надходженням вичерпної інформації від Міністерства внутрішніх справ України про підстави перерахунку пенсій, враховуючи вимоги пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (надалі - Порядок № 45), Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій і про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії у строки, передбачені Порядком № 45, зазначивши, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій слід забезпечити після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

У своїх запереченнях відповідач посилається на Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 № 3-рп/2012, в якому встановлено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому, рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості. У відзиві зазначено, що листами від 28.03.2017 № 9494/02-23 та від 22.06.2017 № 19922/02-23 Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України як головного розпорядника бюджетних коштів щодо необхідності повідомлення Міністерства фінансів України про виділення додаткових асигнувань для забезпечення перерахунку пенсій. Кошти, необхідні для перерахунку та виплати пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, до цього часу з Державного бюджету України не виділені.

Також, відповідач у відзиві зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_3 стосуються періоду з 01.01.2016 року, що, враховуючи дату звернення до суду, виходить за межі шестимісячного строку звернення до суду, тому на підставі положень статей 122, 12З Кодексу адміністративного судочинства України просив залишити позов без розгляду за період з 01.01.2016 року по 15.07.2017 року. Між тим, під час судового засідання, яке відбувалось 20 березня 2018 року, представник відповідача просив не розглядати це клопотання, оскільки таке право позивача передбачено приписами постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.

Через канцелярію суду 14 березня 2018 року (вх. № 7197/18) від відповідача надійшли додаткові письмові пояснення (а.с 34), згідно з якими повідомлено про прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набирає чинності з 01.03.2018 року, та про те, що перерахунок буде проводитись з 01 січня 2016 року з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому такий перерахунок буде здійснений після отримання від ліквідаційної комісії відповідної довідки.

На відкритому судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити повністю.

Представник відповідача на відкритому судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що відповідачем отримана довідка про розмір грошового забезпечення та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988, постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на підставі якої, на виконання вказівок зразкової справи Верховного Суду від 15.02.2018 року № Пз/9901/8/18 820/6514/17, проведено перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, виходячи із розміру грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського, здійснений розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за період з січня 2016 року по березень 2018 року та доручення з боргом згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року. Також представник відповідача пояснив, що виплата нарахованої доплати вже почнеться з квітня 2018 року.

Представник позивача визнає, що перерахунок відповідачем здійснений, але все рівно, він наполягає на задоволенні своїх позовних вимог, оскільки, на його думку, виконанням відповідачем перерахунку, його право не відновлено, відповідач бездіяв протиправно, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом, тим більш, позивач просить визнати протиправну бездіяльність відповідача щодо виплати всієї суми одним платежем, тому наполягає на розгляді своїх позовних вимог по суті.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представників учасників справи, суд у справі встановив такі факти та обставини.

Наказом ГУМВС України в Одеській області №652 о\с від 30 грудня 2010 року, відповідно до Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено у запас Збройних силах за п.64 «ж» (за власним бажанням) майора міліції ОСОБА_3, старшого оперуповноваженого карного розшуку Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 30 грудня 2010 року (а.с.9).

Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 1503008198 (МВС) від 31.12.2010 року ОСОБА_3 призначено пенсію за вислугою років у розмірі 83 % грошового забезпечення (а.с.10).

ОСОБА_3 отримав довідку Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області №2049 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01 січня 2016 року.

15 грудня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі -ГУПФУ в Одеській області) із заявою про перерахунок пенсії на підставі цієї довідки, в якій просив провести перерахунок пенсії відповідно до положень ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015 року, наказу МВС України від 06.04.2016 року №260 розміри грошового забезпечення за нормами чинними на цей час за прирівняною посадою на день звільнення зі служби (старший оперуповноважений сектору карного розшуку Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області), зокрема: посадовий оклад 2 500 грн.; надбавку за службу в умовах режимних обмежень 375,00 грн. (довідка №2049) (а.с.12).

Однак, листом від 27.12.2017 року за №2345/М-11 ГУПФУ в Одеській області повідомило позивача про те, що на даний час органи Пенсійного фонду України не мають можливості і відповідних повноважень щодо перевірки правильності оформлення та відповідності чинному законодавству вищезазначених довідок, тому порадили позивачу звернутись до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області. Крім того, в листі відповідач повідомив, що на підставі наданого ГУМВС України в Одеській області подання про призначення пенсії та доданої до нього довідки про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.12.2008 року по 30.11.2010 року, пенсія за вислугу років позивачу обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які визначені Законом та в довідці. (а.с.13).

Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду за захистом свого права.

Судом досліджений лист Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 року № 2900/05/22-2018 на адресу Пенсійного фонду України про неможливість проведення перерахунку за раніше виданими довідками та проінформовано, що будуть сформовані нові довідки, з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та скеровані до територіальних органів Пенсійного фонду України (а.с. 40), також судом досліджені попередні листи Міністерства внутрішніх справ України та Пенсійного фонду України з цього питання (а.с.25-26).

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач добровільно на виконання вказівок зразкової справи Верховного Суду від 15.02.2018 року № Пз/9901/8/18 820/6514/17, отримавши нову довідку від ліквідаційної комісії, провив перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, виходячи із розміру грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського, здійснено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за період з січня 2016 року по березень 2018 року та доручення з боргом згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року. Також представник відповідача пояснив, що виплата нарахованої доплати вже почнеться з квітня 2018 року.

Проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи та надані учасниками справи пояснення, суд зробив такі висновки.

Частиною першою статті 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Пунктами 1,2 Порядку зазначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262- XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262- XII або у зв'язку із введенням для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі вищевикладених норм матеріального права, Міністерство внутрішніх справ України листом від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахукну пенсій військовослужбовцям (а.с. 23).

28.03.2017 листом за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (головні управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій. Також у даному листі зазначено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу у бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до міністерства соціальної політики України, та зазначено, що перерахунок та виплата пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 28).

Листом Головного управління від 30.03.2017 року за №4422/03 направлено до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надані списки осіб пенсії яких підлягають перерахунку.

На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області видана довідка №2049 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 пенсії згідно з ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб « України та постановою КМУ України № 988 від 15.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної полції»за нормами чинними на 01.01.2016 року.

Суд встановив, що на час розгляду цієї справи рішення Верховного Суду від 15.02.2018 року № Пз/9901/8/18 820/6514/17 у відповідні зразковій справі набуло законної сили 17 березня 2018 року.

Відповідно до цього рішення, ознаками типових справ є: « 55. 1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»; 2) відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу; 3) предмет спору: бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45».

Проаналізувавши цю справу, суд дійшов висновку, що ця справа має ознаки типової справи.

Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм: « 56. Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі. 57. При застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.

58. Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам».

Перевіряючи чинність довідки № 2049 (а.с. 11) на виконання вказівок, що містяться в рішенні Верховного Суду в зразковій справі, суд дійшов таких висновків.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набула чинності з 01.03.2018 року.

Пунктом 3 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України наказано, перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Також цією постановою Кабінету Міністрів України винесені зміни до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме: «особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».

Матеріалами справи підтверджено, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 28 лютого 2018 року за №2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України, що на виконання ч. 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року та враховуючи вищевикладене, вважає неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розміри грошового забезпечення визначеного, з урахуванням за грудень 2015 року, які були видані раніше. Нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих органами Пенсійного фонду України будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальними званнями, зокрема внутрішньої служби, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року зав №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, оцінюючи вищевикладені письмові докази та аналізуючи вище приведені норми матеріального права, суд дійшов висновку, що довідка № 2049 (а.с.11), яка надана позивачем до суду, на час розгляду справи, є нечинною.

Між тим, матеріалами справи підтверджено, що відповідач добровільно на виконання вказівок зразкової справи Верховного Суду від 15.02.2018 року № Пз/9901/8/18 820/6514/17, отримавши нову довідку від ліквідаційної комісії № 2049%08198, провив перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, виходячи із розміру грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського, здійснив розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за період з січня 2016 року по березень 2018 року та доручення з боргом згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, що визнано представником позивача.

Дослідивши наданий відповідачем перерахунок, суд дійшов висновку, що він здійснений з дотриманням Порядку № 45.

З огляду на вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що з урахуванням того, що перерахунок здійснений відповідачем добровільно на виконання рішення Верховного Суду в зразковій справі, наполягання позивачем на задоволенні цих позовних вимог є безпідставним, а тому, у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання зробити такий перерахунок необхідно відмовити.

Представник позивача наполягав на розгляді своїх позовних по суті, посилаючись на те, що виконання перерахунку після прийняття рішення Верховним Судом у зразковій справі та прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 103 від 21.02.2018 року не відновлює його право повністю, тим більш він просить здійснити перерахунок єдиним разовим платежем, а не розбивати на частини, відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, яке вже було прийнято після звернення позивача до суду з цим позовом.

Тому, судом позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії з 01 січня 2016 року розглянуті, з урахуванням цих обставин.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проаналізувавши приписи постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, суд вважає, що цей нормативно-правовий акт є чітким та передбачуваним.

Відповідно до приписів ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, одними із обов'язкових елементів якого є дотримання норм закону всіма однаково, дотримання прав людини та не допуск дискримінації.

Позивач в позовній заяві, уточненій позовній заяві та своїх поясненнях під час судового засідання не обґрунтував належним чином, в чому полягає правомірність його вимог у виплаті позивачу одразу одним платежем всієї нарахованої суми. Між тим, дотримуючи принципу верховенства права, суд вважає, що здійснення такої оплати позивачу приведе до неоднакового застосування норм закону в аналогічних правовідносинах, неоднакового дотримання прав людини та приведе до дискримінації.

Також суд бере до уваги пояснення представника відповідача, що виплата нарахованої доплати вже почнеться з квітня 2018 року.

Тому, з огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії з 01 січня 2016 року є такими, що не належить задоволенню.

Також, в уточненій позовній заяві позивач просив негайне виконання судового рішення відповідно до п. 1, абз. 2 п. 7 ч. 1 ст. 371 КАС України - виплатити перераховану пенсію, стосовно п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України відносно бездіяльності відповідача щодо розгляду звернення позивача.

З урахуванням того, що позивачу відмовлено по суті заявлених позовних вимог та те, що розглянута справа не відноситься до категорії справи, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України, ця заява позивача не належить задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належить задоволенню в повному обсязі.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено в повному обсязі, керуючись приписами ст. 139 КАС України, судовий збір не повертається позивачу, та за відсутності понесених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з позивача на користь суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 (ІН НОМЕР_1, місце проживання: 65069, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна 83) про визнання протиправною бездіяльності щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області №2049 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання здійснити одноразовим платежем перерахунок пенсії, - відмовити повністю.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено в повному обсязі, керуючись приписами ст. 139 КАС України, судовий збір не повертається позивачу, та за відсутності понесених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з позивача на користь суб'єкта владних повноважень.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано « 28» березня 2018 року.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.