
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
з питань залишення позовної заяви без розгляду
27 березня 2018 року № 813/537/18
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Сакалоша В.М., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в :
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій містяться вимоги:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки № 91-17577 від 04 травня 2017 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки № 91-17577 від 04 травня 2017 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області, починаючи з 01 січня 2016 року.
Ухвалою судді від 23.02.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
19.03.2018 року від відповідача надійшло клопотання, в якому зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_1 стосуються періоду з 01.01.2016 року, що, враховуючи дату звернення до суду, виходить за межі шестимісячного строку звернення до суду. За таких умов вважає наявними підстави для застосування положень ст.ст.122, 123 Кодексу адміністративного судочинства України щодо залишення позовної заяви без розгляду.
Однак суд не враховує посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним Законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним Законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України №2262-ХІІ).
Згідно з ч.3 ст.51 цього Закону, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.3 ст.123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
У ході розгляду справи суд встановив, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до ст.63 Закону №2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Відтак, право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог ч.3 ст.51 Закону України №2262-ХІІ.
Вказана позиція суду узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, викладеними у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №820/6514/17 (рішення від 15.02.2018 року). Оскільки адміністративна справа ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоотриману різницю відповідає ознакам типової справи, тому суд, з огляду на положення ч.3 ст.291 Кодексу адміністративного судочинства України, враховує правові висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 15.02.2018 року №820/6514/17.
Крім того, суд звертає увагу, що довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії було направлено відповідачу, а позивачеві було повідомлено про відмову в здійсненні перерахунку пенсії листом від 09.01.2018 року №3876/Я-20/12.03-06.
Вказане свідчить про те, що позивачем не пропущено строк звернення до адміністративного суду з цим позовом.
За таких обставин, суд приходить висновку, що клопотання відповідача є необґрунтованим, а підстави для залишення позовної заяви без розгляду - відсутні.
Керуючись ст.ст.122, 123, 243, 248, 250, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у х в а л и в :
у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.М.Сакалош