Рішення № 73005502, 27.03.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2018
Номер справи
809/258/18
Номер документу
73005502
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" березня 2018 р. справа № 809/258/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження, за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до Драгомирчанської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Драгомирчанської сільської ради (надалі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 та займає активну громадську позицію в діяльності громади. Як голова громадської організації "Ваш Добробут" позивач разом з іншими мешканцями села здійснює громадський контроль за діяльністю відповідача, надають пропозиції щодо покращення благоустрою села, відстоюють права мешканців. Проте, більшість депутатів Драгомирчанської сільської ради, намагаючись нашкодити територіальній громаді села за активну громадську позицію, від 06.10.2017 навмисне не відвідує сесії сільської ради на розгляд яких виносяться соціально важливі для села питання. Як правило, з 14 осіб депутатського складу Драгомирчанської сільської ради, сесії відвідує не більше п`яти депутатів, що не дозволяє відкрити сесію. В результаті такого саботажу зі сторони депутатів та неможливості провести сесію Драгомирчанської сільської ради протягом більше як чотирьох місяців, не розглянуто питання, які стосуються благоустрою села, ремонту доріг, затвердження тарифів на комунальні послуги, не внесено зміни до бюджету на 2017 рік та не вирішено інші соціально важливі для села питання, не розглянуто заяви громадян, а також не прийнято бюджет на 2018 рік.

Позивач вважає, що такі дії зі сторони депутатів Драгомирчанської сільської ради є незаконними, шкодять інтересам територіальної громади та порушують права мешканців села, в тому числі і позивача, на здійснення місцевого самоврядування, а тому просить суд визнати протиправною бездіяльність Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області, яка більше трьох місяців не збирається та не проводить сесійних засідань.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (а.с.21-22).

Позивачем у зазначений строк недоліки усунуто, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.02.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 26.02.2018, в якому зазначив, що визнає бездіяльність Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області, яка більше чотирьох місяців не збирається та не проводить сесійних засідань, що суперечить Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а тому є протиправною. (а.с. 41).

Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відповідно до 2 зазначеної статті органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

У статті 141 Конституції України вказано, що до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п’ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.

У відповідності до частини 1 статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон).

Відповідно до пунктів 22-23 частини 2 статті 26 цього Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування; затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Згідно пунктів 2, 5 частини 4 статті 42 Закону сільський, селищний, міський голова організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету, а також сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Відповідно до частини 5 статті 46 Закону сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (ч. 10 ст. 46 Закону).

Відповідно до статті 22 регламенту Драгомирчанської сільської ради, затвердженого рішенням I сесії 2-го засідання Драгомирчанської сільської ради VII скликання від 20.11.2015 №08-01/201 (надалі - регламент) чергові сесії скликаються за розпорядженням сільського, селищного, міського голови в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок – не рідше ніж один раз на місяць.

Апарат ради за 10 днів повідомляє депутатів про час скликання і місце проведення та перелік питань, які передбачається внести на розгляд чергової сесії ради.

Ця інформація обов`язково публікується в офіційному друкованому виданні ради, на її офіційному сайті чи оприлюднюється в інших засобах масової інформації.

Згідно частини 12 статті 46 Закону, ст. 12 регламенту сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Судом з матеріалів справи встановлено, що останнє засідання Драгомирчанської сільської ради відбувалося 06.10.2017.

07.11.2017 сільським головою видано розпорядження №57 про скликання чергової сесії сільської ради на 17.11.2017 о 18:00 год. в адміністративному будинку, яке розміщено на офіційному сайті Драгомирчанської сільської ради. До порядку денного було включено цілий ряд соціально-важливих для села питань. Але, 17.11.2017 на сесію прибуло тільки три депутата сільської ради, що свідчить про відсутність підстав для відкриття сесії та її проведення (а.с.27-28).

01.12.2017 сільським головою видано розпорядження №63 про скликання чергової сесії сільської ради на 12.12.2017 о 18:00 год. в адміністративному будинку, яке розміщено на офіційному сайті Драгомирчанської сільської ради. Проте, 12.12.2017 на сесію прибуло тільки чотири депутата сільської ради, що знову не дало можливості для відкриття сесії, її проведення та вирішення соціально-важливих питань (а.с. 29-30).

15.12.2017 сільським головою видано розпорядження №64 про скликання позачергової сесії сільської ради на 21.12.2017 о 17:00 год. в адміністративному будинку, яке розміщено на офіційному сайті Драгомирчанської сільської ради. До порядку денного було включено такі надзвичайно важливі для села питання як внесення змін до бюджету на 2017 та про затвердження бюджету на 2018, про розгляд заяв і листів та інші. Проте, 21.12.2017 на сесію прибуло знову тільки три депутата сільської ради, що не дало можливості для відкриття сесії та її проведення (а.с. 31-32).

Про скликання позачергових сесій сільської ради з метою затвердження програм на 2018 та бюджету на 2018, про розгляд заяв громадян сільським головою виносились розпорядження №67, від 21.12.2017 та №68 від 24.12.2017. Проте, через неявку депутатів сесії так і не вдалося провести (а.с. 33-36).

15.01.2018 сільським головою видано розпорядження №6 про скликання чергової сесії сільської ради на 26.01.2018 о 17:00 год. в адміністративному будинку, яке розміщено на офіційному сайті Драгомирчанської сільської ради. Проте, 26.01.2018 на сесію прибув один депутат сільської ради, що не дало можливості для відкриття сесії та її проведення (а.с. 37-38).

Таким чином, через незаконну бездіяльність Драгомирчанської сільської ради, яка більше чотирьох місяців не збирається та не проводить сесійних засідань мешканці села Драгомирчани залишились без ремонту доріг, без облаштованої території біля адміністративного будинку та автобусної зупинки, без заміни опалення та проведення ремонту приміщень ФАПу, без освітлення спортивного майданчика, без бюджету на 2018 та багатьох інших важливих соціальних питань. Окрім того, залишаються не розглянутими велика кількість звернень громадян.

У відповідності до частини 1 статті 75 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальними громадами. Вони періодично, але не менш як два рази на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед територіальними громадами про свою діяльність.

Згідно з статтею 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до статті 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищезазначене, виходячи із принципу верховенства права, а також фактичне визнанням даного позову представником відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, понесені позивачем судові витрати по оплаті судового збору, що підтверджуються квитанцією №0.0.958687438.1 від 08.02.2018, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача в розмірі 704,80 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 255, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати бездіяльність Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області, яка більше трьох місяців не збирається та не проводить сесійних засідань протиправною.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1, адреса: вулиця Надрічна, будинок 123, село Драгомирчани, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77454, ідентифікаційний номер НОМЕР_1;

відповідач: Драгомирчанська сільська рада, адреса: вулиця Надрічна, 74, село Драгомирчани, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77454, код ЄДРПОУ 20559749.

Суддя Микитюк Р.В.