
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" березня 2018 р. справа № 809/65/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
cудді Скільського І.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Волочій Л.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3,
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області,
про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі – позивач, ОСОБА_3М.) 16.01.2018 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в області), про визнання дій протиправними та зобов’язання провести перерахунок та виплату призначеної пенсії із включенням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія додаткових видів грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення та доплати за службу в нічний час, з врахуванням індексації починаючи з 18.12.2017 без обмеження граничного розміру.
На підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, за наслідками розгляду наданої позивачем заяви про перерахунок пенсії, не проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Відмову відповідача, обґрунтовану відсутністю правових підстав для такого нарахування вважає незаконною так як із усіх видів грошового забезпечення, які ОСОБА_3, отримав за 24 місяці перед звільненням, був сплачений єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 30.01.2018. Зазначив, що вимоги позивача щодо врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, таких видів складової грошового забезпечення, як одноразова матеріальна допомога на оздоровлення та доплата за службу в нічний час, суперечать вимогам статей 43, 63 Закону України ''Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб''. Просив суд в задоволенні позову відмовити (а.с. 26-29).
Позивач, 01.02.2018 через канцелярію суду подав відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в якій зазначив, що доводи відповідача, викладені у відзиві не слідбрати до уваги, так як вони не спростовують наведених у позові обставин та не ґрунтуються на положеннях законодавства, які регулюють спірні правовідносини (а.с. 38-40).
Ухвалою суду від 21.02.2018 судом призначено розгляд справи в судовому засіданні, у зв’язку з відсутністю в суду можливості повного та всебічного розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження без виклику осіб, оскільки відповідачем не підтверджено належними та допустимими доказами обставини, які потребують доказування.
Відповідачем, через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду, 05.03.2018 подано витребувані у нього письмові докази, а саме: належним чином засвідчені копії подання про призначення пенсії №12135 від 18.10.2017, витяг з наказу №421о/с від 29.09.2017 про звільнення ОСОБА_3 зі служби в поліції, грошового атестату щодо позивача, довідки Головного управління поліції в Івано-Франківській області від 18.10.2017 щодо щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб » щодо позивача, протоколу призначення пенсії за пенсійною справою позивача НОМЕР_1 (НПУ) від 24.10.2017, на підставі яких проведено нарахування і призначення пенсії ОСОБА_3 (а.с. 56-60).
Представником позивача в судовому засіданні 20.03.2018, надано довідку Головного управління поліції в Івано-Франківській області від 16.03.2018 № П-223Н/108/05/29-18 видану ОСОБА_3, проте, що за час служби в ГУНП України в Івано-Франківській області з 07.11.2015 по 29.09.2017 (за 24 місяці перед звільненням) згідно записів в особових карточках було нараховано і виплачено доплату за службу в нічний час помісячно: за 2016 - 3900,82 за 2017- 3127,94. На всі виплати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне исоціальне страхування нараховано та сплачено в повному обсязі (а.с.68).
Суд, розглянувши у відповідності до вимогстатті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, встановив таке.
ОСОБА_3, як колишньому працівнику національної поліції, з 30.09.2017 призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за №2262-XII від 09.04.1992, що підтверджується протоколом за пенсійною справою позивача №0913005690 (а.с.60).
За заявою позивача, заступником начальника ГУНП в Івано-Франківській області видано довідку №П-191 від 29.11.2017 про проведені Управлінням із ОСОБА_3 розрахунки одноразових виплат за 2016-2017 роки (а.с. 17).
За змістом даної довідки ОСОБА_3, за час служби в ГУНП України в Івано-Франківській області з 07.11.2015 по 29.09.2017 (за 24 місяці перед звільненням) згідно записів в особових карточках було нараховано і виплачено у 2016 році - матеріальну допомогу у сумі 3125,00 грн., доплату за службу в нічний час - 3900,82 грн., за 2017 рік доплату за службу в нічний час - 3127,94 грн., матеріальну допомогу у сумі 3687,50 грн., одноразову грошову допомогу при звільненні – 121 229, 24 гривень.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням видів грошового забезпечення за період 07.11.2015 по 29.09.2017 (за 24 місяці перед звільненням), долучивши довіку №П-191 від 29.11.2017(а.с.13-14).
Відповідно до листа Головного управлінняПенсійного фонду України в Івано-Франківськійобласті за №1390/П-15 від 22.12.2017, позивачу роз’яснено, що згідно статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №393 від 17.07.1992, немає правових підстав для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено позивачу пенсію, таких видів грошового забезпечення, які зазначені ним в заяві (а.с. 15-16).
Не погодившись із відповіддю, наданою відповідачем, позивач звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.
Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII.
Даний закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 43 цього Закону, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналогічний перелік видів грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії міститься і в Постанові Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» №393 від 17.07.1992 року. Зокрема, відповідно до пункту 7 даної Постанови, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до пункту 6 Постанови №393, пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується таким особам або виплачувалося державним службовцям, працівникам навчальних, медичних закладів, науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п’яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції - на будь-яких посадах на день звільнення із служби, а звільненим із служби до набрання чинності Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - із суми грошового забезпечення, установленого для відповідних категорій військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день набрання чинності таким Законом.
Суд зазначає, що стаття 43 Закону №№ 2262-XII є спеціальною нормою, якою визначено заробіток (грошове забезпечення), який враховується для обчислення розміру пенсії, призначеної згідно цього Закону. Враховуючи приведені норми, для обчислення розміру пенсії за вислугу років особи, яка проходила службу в органах внутрішніх справ, враховується оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримувані особою.
Слід також зазначити, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Зокрема, у рішенні Конституційного Суду України у справі №1-9/2015 від 13 травня 2015 року зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положеннями першого речення частини третьої статті 63 Закону №2262-XII передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв’язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених положень Закону №2262-XII вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 зазначає, що аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону №2262-XII дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону №2262-XII перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.
З аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення не належить до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2018 в справі №/9901/1465/17 286/2987/16-а.
Наказом МВС України від 04.05.2016 № 351, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 травня 2016 р. за № 774/28904, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, та з метою упорядкування роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, звільненим зі служби, та членам їх сімей затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, звільненим зі служби, та членам їх сімей (далі-Інструкція).
Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу 1 наведеної вище Інструкції «Загальні положення» ця Інструкція визначає порядок подання та оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, звільненим зі служби, та членам їх сімей. Робота з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг полягає у такому: оформлення та подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; видача в установленому порядку посвідчень, довідок, листів талонів, які дають право на пільги; підготовка та подання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні органи Пенсійного фонду України) довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з чинним законодавством.
Відповідно до розділу 3 Інструкції, грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення надаються структурними підрозділами фінансового забезпечення протягом 3 робочих днів після звернення осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пункт 2 розділу 3 Інструкції).
Заяви для призначення пенсій подаються до територіальних органів Пенсійного фонду України через уповноважений структурний підрозділ (пункт 3 розділу 3 Інструкції ).
Уповноважений структурний підрозділ повинен: прийняти від особи, якій оформлюється пенсія, заяву про призначення (перерахунок) пенсії та документи згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок); підготувати подання про призначення пенсії згідно з Порядком; у 10-денний строк з дня одержання заяви направити до територіальних органів Пенсійного фонду України за місцем проживання особи, якій оформлюється пенсія, документи, передбачені Порядком; вести облік осіб, яким оформлювалися документи для призначення пенсії (пункт 4 розділу 3 Інструкції).
Уповноважений структурний підрозділ зобов'язаний перевірити правильність оформлення поданих матеріалів для призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів (пункт 5 розділу 3 Інструкції).
При проведенні перерахунку пенсій на запит територіальних органів Пенсійного фонду України уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення (пункт 6 розділу 3 Інструкції).
На виконання вимог Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, звільненим зі служби, та членам їх сімей, додатку 2, відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного Управління Національної поліції України в Івано-Франківській області ОСОБА_3 видано довідку №642 від 18.10.2017 про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.08.2017, яка видана при звільненні для обчислення пенсії, містить наступні щомісячні види забезпечення (надбавки), а саме: «за виконання особливо важливих завдань» (0,00), «за службу в умовах режимних обмежень» (0.00), «за оперативно-розшукову діяльність»(0,00), «премія» (всього 22936,10 грн., для нарахування 1042,55 грн.) (а.с. 59). Дана довідка свідчить про виплати вказаних додаткових видів грошового забезпечення щомісячно (постійно), безперервно впродовж останніх 24 місяці перед звільненням.
Всі зазначені додаткові щомісячні види грошового забезпечення враховані позивачу при призначенні і обчисленні пенсії.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за № 669/28799, відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі-Порядок).
Згідно пункту 1 розділу 4 Порядку, у разі переміщення по службі (переведення, відрядження, переходу), а також звільнення поліцейського зі служби в поліції фінансовий підрозділ зобов’язаний виплатити йому належні види грошового забезпечення, про що зробити відповідні записи в грошовому атестаті за формою, визначеною у додатку 2 до цих Порядку та умов.
Відповідно до приписів пункту 3 розділу 4 Порядку, поліцейським, які звільняються з призначенням пенсії, грошовий атестат на руки не видається, а передається разом з іншими документами до підрозділу відповідного органу поліції, який здійснює підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
У журналі, де реєструються грошові атестати, зазначаються: номер і дата оформлення грошового атестата; прізвище, ім’я та по батькові власника грошового атестата, займана ним посада, спеціальне звання; місце вибуття власника атестата; до якого часу виплачено грошове забезпечення, з якого окладу і які виплачено надбавки. Грошові атестати заповнюються розбірливо і підписуються керівником органу поліції, начальником фінансового підрозділу та скріплюються печаткою.
Види грошового забезпечення вказуються в національній валюті України. Не дозволяється заповнення грошових атестатів олівцем. Грошові атестати без печатки чи підпису, з підчистками або із виправленнями, а також неправильно заповнені вважаються недійсними.
У грошовому атестаті має бути підпис його власника, що підтверджує правильність записів за проведеними розрахунками.
Згідно грошового атестата ОСОБА_3 №641 від 18.10.2017 виданого у відповідності до вимог наведеного вище Порядку (додаток 2,п.1 розділ 4), відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного Управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, визначено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад в сумі 2851,67 до 30.09.2017, 25- підвищення посадового окладу в сумі (гірські) 712,92 грн., до 30.09.2017,оклад за спеціальним званням в сумі 1933,33 грн., до 30.09.2017, 45 – надбавка за стаж служби в сумі 2474,07грн., до 30.09.2017, 27,9% - премія в сумі 2224,18 грн., до 30.09.2017.Усього нараховано в сумі 10196,17 грн., до 30.09.2017. Відраховано податків в сумі 1988,26 грн., до 30.09.2017. Відпустка використана за 2017 рік, матеріальна допомога на оздоровлення при наданні основної відпустки в сумі 3687,50 грн. ОСОБА_3,відомості,подані в атестаті вважав правильними, про що міститься його підпис (а.с.58).
Суд констатує, що ні довідка про додаткові види грошового забезпечення №642, ні грошовий атестат №641, які 18.10.2017 видані Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного Управління Національної поліції України в Івано-Франківській області не містять жодних даних про доплату за службу в нічний час за 2016-2017 роки врахування яких при обчисленні пенсії вимагає позивач від відповідача у даній справі.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на довідку №П-191 ГУНП України в Івано-Франківській області від 29.11.2017 (а.с. 17), та довідка №П-223Н/108/05/29-18 ГУНП України в Івано-Франківській області від 16.03.2018 які, на переконання суду, є відповіддю на запит на отримання публічної інформації, і видана відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». Суд зазначає, що Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, звільненим зі служби, та членам їх сімей, визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення (щомісячні додаткові види грошового забезпечення), відтак, вказані довідки №П-191 та №П-223Н/108/05/29-18 є не належними документами, на підставі яких проводиться перерахунок пенсії чи її перепризначення.
Оскільки, в матеріалах справи відсутні докази, про звернення позивача з відповідними належними документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, а також повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій, приводу для здійснення такого перерахунку (перепризначення) у відповідача не було.
Що стосується тверджень відповідача, якими, в тому числі, обґрунтовується відзив на позовну заяву, в частині порушення позивачем строку на звернення до адміністративного суду, передбаченого частиною другою статті 122 КАС України, та вимоги у перерахунку пенсії починаючи з 11.10.2016, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно з частиною 2 даної статті, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 2 статті 46 Закону №1058-ІV, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Положенням вказаної статті відповідає частина 2 статті 55 Закону №2262-XII, в якій зазначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Вищенаведені норми розрізняють процесуальний строк, визначений статтею 122 КАС України як строк звернення до суду та строк протягом якого право особи порушувалося, визначений статтею 55 Закону №2262-XII, перебіг якого розпочинається з моменту виникнення підстав для отримання нарахованої пенсії і не обмежується часовими рамками, за умови вини суб’єкта владних повноважень. Вказані строки не є тотожними за своєю правовою природою та застосуванням.
Враховуючи, що позивачем дотримано строк звернення до суду, перебіг якого розпочався в грудні 2017 року, з моменту отримання ним письмової відмови в такому перерахунку та виплаті, посилання відповідача на порушення строку звернення до суду є безпідставними та необґрунтованими.
Згідно з частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що такі види грошових виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, доплата за службу в нічний час не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом №2262-XII, оскільки відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту працівників органів внутрішніх справ. З наведеного слідує, що Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відмовляючи у перерахунку (донарахуванні) пенсії діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню в цілому.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущенного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2), вул.Будівельників, 11/15, м.Калуш, Івано-Франківська область, 77300;
Головне управлінняПенсійного фонду України в Івано-Франківськійобласті (код ЄДРПОУ 20551088), вул.СічовихСтрільців, 15. м.Івано-Франківськ, 76018.
Суддя Скільський І.І.
Рішення складене в повному обсязі 26 березня 2018 р.