
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" березня 2018 р. справа № 809/319/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії, зобов’язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії, зобов’язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Надвірнянським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, а тому відмова за № 27/Л-15 від 06.02.2018 підлягає до визнання протиправною, а відповідач до зобов’язання провести такий перерахунок.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії. З 01.10.2002 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Відповідно до пункту 2 статті 56 вказаного Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи для чоловіків не менше як 20 років із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку. Однак, відповідачем безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву (23.03.2018), відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що з 01.10.2002 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” при загальному стажі роботи 41 рік 2 місяці 6 днів. Відповідно до п.2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” право на пенсію у повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1,2,3,4 за умови стажу роботи не менш, як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років. Однак пенсія позивачу обчислюється відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком до 01.10.2011 за наявності у чоловіків 25 років, після 01.10.2011 – 35 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш, як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Загальний стаж роботи позивача після перерахунку з 01.12.2017 року становить 42 роки 04 місяці 11 днів. Необхідний стаж для чоловіків - 25 років. Отже, понаднормовий стаж роботи ОСОБА_1 становить 17% за 17 років стажу. Вважає, що відсутні підстави для задоволення позову ОСОБА_2
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.02.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Ухвалу суду про відкриття провадження позивач отримав 03.03.2018, відповідач – 05.03.2018.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 082064 (а.с. 10).
З 01.10.2002 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Позивач 24.01.2018 звернувся із заявою до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про перерахунок пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи за умови стажу роботи не менше 20 років для чоловіків (а.с. 7).
Листом від 06.02.2018 № 27/Л-15 Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомило що виплата пенсії позивачу здійснюється відповідно до норм ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” - згідно чинного законодавства (а.с. 8-9).
Суд розцінює вказаний лист, як відмову у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини 2 статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Вищевказаною нормою Закону надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” або спеціальним Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що і було зроблено позивачем.
Як вже встановлено судом, ОСОБА_1 виплачується пенсія за віком відповідно до вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Суд зазначає, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Вказане свідчить про те, що Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є спеціальним Законом та визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Аналогічна правова позиція викладена в рішеннях Верховного суду від 06.02.2018 в справі за № 560/675/17 та від 14.03.2018 в справі за № 316/1863/16а.
Таким чином, перерахунок пенсії позивача має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Відтак, відмова Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 06.02.2018 за № 27/Л-15 підлягає до визнання протиправною.
Одночасно суд зазначає, що із заявою про обрання умов пенсійного забезпечення згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а також про перерахунок пенсії, позивач звернувся до пенсійного органу 24.01.2018 (а.с. 7).
Відповідно до. 3 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Частиною 4 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Із урахуванням приписів ч.ч. 3 та 4 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.02.2018 року.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії, зобов’язання до вчинення дій підлягає до задоволення.
У відповідності до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи дане положення, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 704,80 грн. сплачених судових витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області за № 27/Л-15 від 06.02.2018.
Зобов'язати Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78405) перерахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Шевченка, 206 б, смт. Битків, Надвірнянський район, Івано-Франківська область 78430) пенсію за віком з 01.02.2018 з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 1 % заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.
Стягнути з Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною 2 статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ ОСОБА_3