
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" березня 2018 р. справа № 809/246/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Котик Д.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії, визнання протиправними та скасування припису за № 09-01-825/641-463 від 22.12.2017, постанов за №№ 09-01-338/7, 09-01-338/8 від 11.01.2018,-
ВСТАНОВИВ:
07.02.2018 фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії щодо проведення перевірки та складенні акту перевірки за №09-01-825/641, складанні припису та постанов; визнання протиправними та скасування припису за № 09-01-825/641-463 від 22.12.2017 та постанов про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №№ 09-01-338/7, 09-01-338/8 від 11.01.2018.
12.02.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Заявлені позовні вимоги, мотивовані тим, що відповідач на підставі помилкових висновків про порушення позивачем вимог частини 2 статті 30 Закону України «Про оплату праці», частини 1 статті 53, частини 2 статті 65, статті 108 Кодексу законів про працю України, Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці вніс припис за № 09-01-825/641-463 про усунення недоліків та постановами про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №№ 09-01-338/7, 09-01-338/8 від 11.01.2018 наклав штраф в загальному розмірі 35 723 гривні. Вважає протиправними дії відповідача щодо проведення перевірки, складанні акту перевірки за № 09-01-825/641, припису та постанов; визнання протиправними та скасування припису за № 09-01-825/641-463 від 22.12.2017 та постанов про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №№ 09-01-338/7, 09-01-338/8 від 11.01.2018. Просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, з мотивів викладених у позовній заяві. Просила позов задовольнити повністю.
Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в його задоволенні відмовити на тій підставі, що під час перевірки встановлено, порушення вимог частини 2 статті 30 Закону України «Про оплату праці», частини 1 статті 53, частини 2 статті 65, статті 108 Кодексу законів про працю України, Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці. Вказані порушення слугували підставами для внесення оскаржуваного припису та винесення оскаржуваних постанов.
Відповідач, в судове засідання свого представника не направив.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, допитавши свідків, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Управління Держпраці в Івано-Франківській області, на підставі підпункту 3 пункту 5 Порядку здійснення державного контролю щодо додержання вимог законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №295 від 26.04.2017, наказу Міністерства соціальної політики України за №390 від 02.07.2012, видало наказ «Про проведення інспекційного відвідування фізичної особи-підприємця ОСОБА_2» від 19.12.2017 за №1285-Д (а. с. 72).
Відповідно до вказаного наказу відповідач видав направлення за №04-13/15-10/7502 від 19.12.2017 для проведення інспекційного відвідування позивача, з питань дотримання вимог законодавства про працю (а. с. 73).
В період з 21.12.2017 до 22.12.2017 посадовою особою Управління Держпраці в Івано-Франківській області, на підставі вказаних наказу та направлення, здійснено перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, за наслідками якої складено акт перевірки додержання суб’єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування за №09-01-825/641 (а. с. 15 – 27).
22.12.2017 відповідач, за наслідками виявлених порушень, вніс фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 припис за № 09-01-825/641-463, яким приписано позивачу усунути та дотримуватись вимог частини 2 статті 30 Закону України «Про оплату праці», частини 1 статті 53, частини 2 статті 65, статті108 Кодексу законів про працю України, Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці (а. с. 28).
11.01.2018 начальник Управління Держпраці в Івано-Франківській області ОСОБА_3 за наслідками розгляду справи про накладення штрафу на підставі вказаного акту перевірки, постановою про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №09-01-338/7, за порушення позивачем статті 108 Кодексу законів про працю України, відповідно до абзацу 4 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України, наклав на фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 ОСОБА_4 штраф в розмірі 32 000 гривень (а. с. 31 – 33).
Також, 11.01.2018 начальник Управління Держпраці в Івано-Франківській області ОСОБА_3 за наслідками розгляду справи про накладення штрафу на підставі вказаного акту перевірки, постановою про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №09-01-338/8, за порушення позивачем частини 2 статті 30 Закону України «Про оплату праці», частини 2 статті 65, частини 1 статті 53, відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України, наклав на позивача штраф в розмірі 3 723 гривень (а. с. 34 – 36).
Постановою Кабінету Міністрів України за №96 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі – Положення).
Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (пункт 1 Положення).
Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (пункт 2 Положення).
Відповідно до пункту 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Міністерства соціальної політики України за №390 від 02.07.2012 затверджено Порядок проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів та форму акта перевірки додержання суб’єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Міністерством соціальної політики України видано наказ «Про затвердження форм документів, що складаються при здійсненні заходів державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування інвалідів» за №1338 від 18.08.2017, яким затверджено форму акта інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю.
Наказом Міністерства соціальної політики України за №1917 від 04.12.2017 визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства соціальної політики України від 02 липня 2012 року № 390 «Про затвердження Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів».
Наказ за №1917 від 04.12.2017 набрав чинності з дня його офіційного опублікування в «Офіційному віснику України» за №102 від 29.12.2017.
Таким чином, наказ Міністерства соціальної політики України «Про затвердження форм документів, що складаються при здійсненні заходів державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування інвалідів» за №1338 від 18.08.2017, яким затверджено форму акта інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю, набрав чинності з 29.12.2017.
Як наслідок, на період проведення перевірки з 21 – 22 грудня 2017 року та на момент складення акту перевірки був чинним наказ Міністерства соціальної політики України за №390 від 02.07.2012, яким затверджено форму акта перевірки додержання суб’єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, та який підлягав застосуванню під час проведення перевірки позивача.
За таких обставини, акт перевірки, складений в даних правовідносинах, повинен відповідати формі акта перевірки додержання суб’єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України за №390 від 02.07.2012, що в свою чергу спростовує твердження позивача про невідповідність акту перевірки його формі.
Постановою Кабінету Міністрів України за №295 від 26.04.2017 затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі – Порядок).
Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об’єкт відвідування) (пункт 1).
Державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці: Держпраці та її територіальних органів (пункт 2).
Відповідно до підпункту 3 пункту 5 Порядку інспекційні відвідування проводяться за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-7 цього пункту.
Згідно з пунктом 19 Порядку за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю – припис про їх усунення.
Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та керівником об’єкта відвідування або його уповноваженим представником. Один примірник акта залишається в об’єкта відвідування (пункт 20).
Відповідно до пункту 21 Положення якщо об’єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід’ємною частиною. Зауваження можуть бути подані об’єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів з дати підписання акта. Письмова вмотивована відповідь на зауваження надається інспектором праці не пізніше ніж через три робочих дні з дати їх надходження.
Згідно з пунктом 26 Положення у разі відмови керівника чи уповноваженого представника об’єкта відвідування від підписання або за неможливості особистого вручення акта і припису акт та припис складаються у трьох примірниках.
Два примірники акта і припису не пізніше ніж протягом наступного робочого дня надсилаються об’єкту відвідування рекомендованим листом з описом документів у ньому та з повідомленням про вручення. На примірнику акта та припису, що залишаються в інспектора праці, зазначаються реквізити поштового повідомлення, яке долучається до матеріалів інспекційного відвідування та невиїзного інспектування.
Об’єкт відвідування зобов’язаний повернути інспектору праці підписаний примірник акта та припису не пізніше ніж через три робочих дні з дати його отримання.
У разі ненадходження в установлений строк підписаного примірника акта та припису складається акт про відмову від підпису у двох примірниках, один з яких надсилається об’єкту відвідування рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Кодекс законів про працю України визначає правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці.
Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини (частина 1 статті 1).
Відповідно до статті 4 Кодексу законів про працю України законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги про визнання протиправними та скасування припису за № 09-01-825/641-463 від 22.12.2017 та постанов про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №№ 09-01-338/7, 09-01-338/8 від 11.01.2018, суд встановив, що висновками акта перевірки додержання суб’єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування за №09-01-825/641 встановлено порушення позивачем вимог частини другої статті 30 Закону України «Про оплату праці», а саме: позивачем не забезпечено достовірного обліку виконуваної працівниками роботи; табелі обліку використання робочого часу не ведуться відповідно до вимог Наказу Державного комітету статистики України «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» за №489 від 05.12.2008, не відповідають затвердженій типовій формі первинної облікової документації підприємств та не відображають обов’язкові показники, необхідні для заповнення форм державних статистичних спостережень з праці; за 2017 рік не відображено скільки працівники відпрацювали нічних, святкових та понаднормових годин.
Відповідно до частини 2 статті 30 Закону України «Про оплату праці» роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.
Відповідно до примітки наказу Державного комітету статистики України за №489 від 05.12.2008 типова форма №П-5 «Табель обліку використання робочого часу» носить рекомендаційний характер і складається із мінімальної кількості показників, необхідних для заповнення форм державних статистичних спостережень. При необхідності форма може бути доповнена іншими показниками, необхідними для обліку на підприємстві.
Суд встановив, що позивач на момент проведення перевірки вела табелі обліку робочого часу, з відображенням відомостей про щоденну кількість відпрацьованих працівниками годин. Заробітну плату нараховувала відповідно до табелю за кожен відпрацьований день, формувала розрахункові відомості, здійснювала виплати заробітної плати працівникам відповідно до відомостей на виплату грошей. В 2017 року позивачем підсумовано кількість відпрацьованих годин за попередні місяці 2017 року, відкориговано графік роботи працівників згідно річної норми. Позивач забезпечила ведення підсумованого обліку робочого часу, що здійснено відповідно до наказу «Щодо запровадження режиму підсумованого обліку робочого часу» за №01/12 від 30.12.2016. Режим роботи працівників позивача встановлений з 09:00 до 22:00 годин. При цьому, табель обліку використання робочого часу вівся позивачем відповідно до рекомендацій наказу Державного комітету статистики України за №489 від 05.12.2008.
Таким чином, суд встановив дотримання позивачем, під час її перевірки, вимог частини 2 статті 30 Закону України «Про оплату праці» та наказу Державного комітету статистики України за №489 від 05.12.2008.
Висновками вказаного акта перевірки за №09-01-825/641 встановлено порушення відповідачем вимог частини другої статті 65 Кодексу законів про працю України, а саме: позивачем не ведеться облік надурочних робіт кожного працівника.
Відповідно до статті 65 Кодексу законів про працю України надурочні роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік.
Власник або уповноважений ним орган повинен вести облік надурочних робіт кожного працівника.
Суд встановив, що позивач на момент проведення перевірки, у відповідності до статті 65 Кодексу законів про працю України належним чином забезпечила ведення обліку надурочних робіт кожного працівника, шляхом заповнення табеля обліку робочого часу, з відображенням у ньому кількості відпрацьованих днів та годин по кожному працівнику.
Висновками акта перевірки встановлено порушення відповідачем частини 1 статті 53 Кодексу законів про працю України, а саме: згідно табеля обліку робочого часу за жовтень 2017 року тривалість робочого часу в передсвятковий день 13.10.2017 р. не скорочена на 1 годину.
Згідно з частиною 1 статті 53 Кодексу законів про працю України напередодні святкових і неробочих днів (стаття 73) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у статті 51 цього Кодексу, скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні.
Суд встановив, що працівники позивача працюють в порядку черговості, що виключає можливість скорочувати тривалість роботи на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні.
Також, відповідачем встановлено порушення вимог статті 108 Кодексу законів про працю України, а саме: оплата за роботу в нічний час шеф-кухарю ОСОБА_5, кухарю ОСОБА_6, менеджеру ОСОБА_7, помічникам кухаря ОСОБА_8, ОСОБА_9, мийнику посуду ОСОБА_10 у 2017 році не проводилася у підвищеному розмірі за кожну годину роботи; зокрема, згідно табеля обліку робочого часу за листопад 2017 року, кухар ОСОБА_6 відпрацювала 03, 04, 05, 09, 10, 11, 15, 16, 17, 21, 22, 23, 27, 28, 29 числа по 11 годин, в тому числі в нічний час, режим роботи в неї встановлено в трудовому договорі (графік роботи з 10.00 год. до 23.00 год., обідня перерва з 13:30 год. до 14:00 год., з 17:00 год. до 18:00 год., з 20:30 год. до 21:00 год.), однак оплату за роботу в нічний час у підвищеному розмірі не проведено; аналогічне порушення допущене при нарахуванні заробітної плати іншим працівникам.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_11, на підставі поясненень яких відповідач дійшов висновків про здійснення роботи в нічний час працівниками позивача, суду показали, що працюють з 09 години до 22 години у відповідності до укладених з позивачем додаткових угод.
Також позивачем долучено копії додакових угод до трудових договорів між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю щодо кожного працівника, відповідно до яких встановлено робочий час для працівників з 09 години до 22 години, встановлено сумарний облік робочого часу за рік.
Крім того, висновками акту перевірки встановлено порушення пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №442 від 1992 року, а саме: фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 атестація робочих місць не проводилась.
Відповідно до пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №442 від 1992 року атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п’ять років.
Суд встановив, що 04.01.2018 позивач видала наказ «Про проведення атестації робочих місць кухарів за умовами праці» за №01/01.
Окрім того, суд встановив, що оскаржувані постанови винесені начальником Управління Держпраці в Івано-Франківській області ОСОБА_12, однак, згідно показів свідків ОСОБА_13 та ОСОБА_14, суд встановив, що матеріали перевірки розглядалися іншою особою – заступником начальника ОСОБА_15, відповідно у керівника відповідача не було підстав виносити оскаржувані постанови.
Враховуючи встановлені обставини та аналіз вказаних норм права, суд не встановив в даних правовідносинах порушення позивачем вимог частини 2 статті 30 Закону України «Про оплату праці», частини 1 статті 53, частини 2 статті 65, статті 108 Кодексу законів про працю України, Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Як наслідок, підлягають скасуванню припис за № 09-01-825/641-463 від 22.12.2017 та постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №№ 09-01-338/7, 09-01-338/8 від 11.01.2018, а позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
Щодо частини позовних вимог про визнання протиправними дії щодо проведення перевірки, складанні акту перевірки за № 09-01-825/641, припису та постанов, то такі вимоги задоволенні не підлягають, оскільки охоплені вимогами про визнання протиправними скасування припису за № 09-01-825/641-463 від 22.12.2017 та постанов про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №№ 09-01-338/7, 09-01-338/8 від 11.01.2018.
За таких обставини, суд вважає адміністративний позов обґрунтованим, а позовні вимоги такими, що підлягаю до задоволення частково.
Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 7 048 гривень, згідно платіжного доручення за №718 від 30.01.2018.
У зв’язку з цим, стягненню на користь позивача підлягає частина сплаченого судового збору, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області підлягає стягненню частина сплаченого судового збору в розмірі 5 286 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати припис за № 09-01-825/641-463 від 22.12.2017 Управління Держпраці в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, 67, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39784625) внесеного фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 (вулиця Федьковича, будинок 114 “А”, квартира 39, місто Івано-Франківськ, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області(індекс 76018, вулиця Незалежності, 67, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39784625) за №09-01-338/7 від 11.01.2018 про накладення уповноваженими особами на фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 (вулиця Федьковича, будинок 114 “А”, квартира 39, місто Івано-Франківськ, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) штрафу в розмірі 32 000 (тридцять дві тисячі) гривень.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, 67, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39784625) за №09-01-338/8 від 11.01.2018 про накладення уповноваженими особами на фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 (вулиця Федьковича, будинок 114 “А”, квартира 39, місто Івано-Франківськ, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) штрафу в розмірі 3 723 (три сімсот двадцять три) гривні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (вулиця Федьковича, будинок 114 “А”, квартира 39, місто Івано-Франківськ, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, 67, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39784625) сплачений судовий збір в розмірі 5 286 (п’ять тисяч двісті вісімдесят шість) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.
Рішення складене в повному обсязі 26 лютого 2018 р.