Рішення № 73005266, 15.02.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2018
Номер справи
808/2701/17
Номер документу
73005266
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 лютого 2018 року Справа № 808/2701/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стрельнікової Н. В.,

за участю секретаря Горбової І.В.

розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Бердянської об’єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області

до: Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Бердянської об’єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі – відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.06.2017 №46443-13, яким позивачу визначено податкове зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченими фізичними особами які є власниками об’єктів житлової нерухомості у сумі 25768 грн. 92 коп.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем безпідставно визначено позивачу грошове зобов’язання з податку на нерухоме майно. Оскільки, нерухоме майно, яке стало підставою для розрахунку податку, не перебуває у власності позивача, а отже, не є об’єктами оподаткування в розумінні пп.266.2.1 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України. Тому, податкове повідомлення-рішення від 21.06.2017 №46443-13 суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню.

В ході розгляду справи судом було залучено до участі у справі другого відповідача - Головне управління ДФС у Запорізькій області.

Ухвалою суду від 18.01.2018 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 15 лютого 2018 року.

Представником відповідача подано письмове заперечення на адміністративний позов (вх. №33741 від 04.12.2017), яким, посилаючись на бази даних АІС «Податковий блок», яка формується на центральному рівні ДФС України, стверджує, що позивач має у власності житловий будинок розташований за адресою: м.Бердянськ, вул. Набережна, 109Б, загальною площею 558 кв.м., що свою чергу більше ніж передбачено пп. 266.7.1 ст. 266 Податкового кодексу України. У зв’язку з чим відповідачем 21.06.2017 було сформовано податкове повідомлення-рішення №46443-13, яким було визначено суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 25768 грн. 92 коп. З урахуванням вищезазначеного вважає спірне рішення правомірним, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДФС в Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 21 червня 2017 року №46443-13, яким визначено фізичній особі – ОСОБА_1 суму податкового зобов’язання за податковий 2016 рік за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об’єктів нежитлової нерухомості на суму 25 768 грн. 92 коп.

Згідно розрахунку зробленого головним державним ревізором Бердянської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, суму податку розраховано ОСОБА_1 як особі, яка є власником об’єкту житлової нерухомості: житлового будинку за адресою: м.Бердянськ, вул. Набережна, 109Б, загальною площею 558 кв.м.

Не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду із цим позовом.

01 січня 2015 року, набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким шляхом викладення в новій редакції ст. 266 ПК України, було введено новий податок - на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінене від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Базою оподаткування у відповідності до підпункту 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України визначено, що ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

Згідно підпункту 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Пунктом ґ пп. 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України передбачено, що за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а"-"г" цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

У відповідності до вимог підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

За змістом підпункту 266.7.2 пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Разом із тим, пп.266.3.2 п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу України передбачено, що база оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Згідно відомостей Інформаційної довідки №96068821 від 01.09.2017 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта, ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 право власності на об’єкти з реєстру прав власності на нерухоме майно не зареєстровано.

Вказане вище також підтверджується аналогічною довідкою №111007516 від 18.01.2018 отриманою з Державного реєстру прав судом самостійно.

За інформацією наданою Комунальним підприємством з технічної інвентаризації Бердянської міської ради від 15.01.2018 №13, реєстрація права власності на житловий будинок №109Б по вул. Набережна у м.Бердянськ підприємством не проводилась, реєстрація права власності на вказаний будинок відсутня.

За таких обставин відповідачем не доведено того, що протягом 2016 року за ОСОБА_1 було зареєстровано право власності на житловий будинок який знаходиться за адресою: м.Бердянськ, вул. Набережна, буд. 109Б.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Під час розгляду справи судом встановлено, що при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення відповідач діяв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч цим вимогам КАС України відповідачем як суб’єктом владних повноважень не доведено правомірності свого рішення.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 243 - 246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати прийняте Головним управлінням ДФС у Запорізькій області податкове повідомлення-рішення №46443-13 від 21 червня 2017 року, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченими фізичними особами які є власниками об’єктів житлової нерухомості у сумі 25768 грн. 92 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (місцезнаходження: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, ідентифікаційний код 39396146) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 71106, м. Бердянськ, вул. Нагайська, б. 12/18, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 640 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Суддя Н.В. Стрельнікова