Рішення № 72999954, 15.03.2018, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
15.03.2018
Номер справи
310/8119/17
Номер документу
72999954
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 310/8119/17

2-а/310/59/18

РІШЕННЯ

Іменем України

15 березня 2018 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді..........ОСОБА_1,

при секретарі…………..ОСОБА_2,

за участю представника позивача – адвоката ОСОБА_3, представників відповідача –ОСОБА_4, ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -

В с т а н о в и в :

ОСОБА_6 звернулася до суду із позовом до Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в Бердянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, з 12.07.2011р. їй була призначена пенсія як державному службовцю в розмірі 87% від суми заробітної плати згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу». Розпорядженням №190007 від 31.01.2017р., доведено до відома, що оклад, з якого розраховано належну їй пенсію визначено відповідачем у сумі 2958,33000грн.(30.06.2011). 05.10.2017р. вона звернулась з вимогою про здійсненні перерахунку пенсії з часу звернення та в подальшому проводити виплату пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, як таких, що враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу». Але за результатами розгляду її звернення листом від 10.10.2017р. відповідачем надано відповідь № 297/Я-4, у якій відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю законних підстав. З таким рішенням вона не згодна, вважає, що воно порушує її права, свободи та інтереси, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони у структуру заробітної плати. Неврахування при обчисленні її пенсії інших виплат, з яких сплачено страхові внески, призвело до неправильного розрахунку і нарахування їй пенсії, а відтак такі дії є протиправними та відповідача необхідно зобов'язати провести відповідний перерахунок та виплату пенсії. Враховуючи те, що при призначенні їй пенсії було невірно обраховано розмір пенсії, а із заявою та довідкою про складові заробітної плати для перерахунку пенсії вона звернулася лише 05.10.2017р., тому пенсія підлягає перерахунку та виплаті з урахуванням інших надбавок (матеріальної допомоги на оздоровлення, сум індексації зарплати) з першого числа місяця, в якому вона звернулася за перерахунком, тобто з 01.10.2017 року. Просила суд визнати дії посадових осіб Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови включення сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішенні соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення заробітну плату для перерахування розміру пенсії, яка призначена їй згідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», протиправними та зобов'язати відповідача здійснити їй з 01.10.2017 року перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю, відповідно до довідок про складові заробітної плати №7180/10/05-035 від 17.06.2015р. та №7181/10/05-035 від 17.06.2015р., виданих Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області, у розмірі 87% сум заробітної плати, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії всіх сум, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування.

Представник позивача – адвокат ОСОБА_3 (ордер серія ЗП № 050866 від 14.02.2018р.) – у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі.

Представники відповідача – ОСОБА_4 (довіреність № 18379/08 від 15.12.2017р.) та ОСОБА_5 (довіреність № 18380/08 від 15.12.2017р.) – у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, крім того, надали письмові заперечення, в яких зазначено, що ОСОБА_6 протоколом № 1218 від 20.07.2011 року їх управлінням призначено пенсію як державному службовцю з 12.07.2011 року. 18.07.2014р. та 17.11.2017р. вона зверталась до них з заявою, якою просила здійснити перерахунок пенсії відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 на підставі довідок про складову заробітної плати від 02.07.2014р. № 9049/10/05-035 та № 9038/10/05-035, також просила здійснити розрахунок з урахуванням заробітної плати, надбавок, премій, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань. Управлінням в задоволенні вказаної заяви було відмовлено відповідно 01.08.2014 року та 10.10.2017 року. Так, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року| №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року. Таким чином, у період, часу, з якого позивач просить здійснити перерахунок пенсії (з 01.10.2017 р.), такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було, відтак у відповідача були відсутні законні підстави для проведення перерахунку на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу». На час звернення позивача до органу пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок, а діюча норма закону не передбачає підстав для перерахунку пенсій державним службовця на підставі підвищення заробітної плати окремих категорій державних службовців. З урахуванням того, що станом на час звернення позивача із заявою про проведення перерахунку пенсії ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» вже діяла в редакції, що не передбачає право на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати відповідних працівників, відсутніми є підстави для застосування норми Закону, яка втратила чинність. Крім того, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а позивачем порушено строк звернення до адміністративного суду, про причини пропуску строку не повідомила, та не ставила питання про його поновлення. Просили відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_6 з 12 липня 2011 року перебуває на обліку в Бердянському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

05 жовтня 2017 року позивачка звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 на підставі довідок про складову заробітної плати від 02.07.2014р. № 9049/10/05-035 та № 9038/10/05-035, також просила здійснити розрахунок з урахуванням заробітної плати, надбавок, премій, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.

10 жовтня 2017 року відповідачем згідно листа № 297/Я-4 відмовлено позивачці у задоволенні вищезазначеної заяви у зв'язку з тим, що здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії немає законних підстав.

Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із частиною другою статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Тобто, виходячи з наведеного, матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Також судом встановлено, що відповідно до даних довідок складові заробітної плати №7180/10/05-035 від 17.06.2015р. та №7181/10/05-035 від 17.06.2015р. позивачці ОСОБА_6 виплачувалася матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, й на вказані виплати були нараховані страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, підсумовуючи наведене, матеріальна допомога на оздоровлення, сума індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховано та сплачено страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_6, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат є протиправною.

Також за приписами частини другої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції до 15 грудня 2017 року, що діяла на час звернення з позовом до суду) встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно зі статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції до 15 грудня 2017 року) адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

ОСОБА_6 звернулася до суду з цим позовом 17 листопада 2017 року, перерахунок пенсії просила здійснити з 01.10.2017 року, тобто в межах шестимісячного строку з часу звернення до суду, тому посилання представників відповідача, що нею було пропущено строк для звернення до суду з адміністративним позовом, суд вважає необґрунтованими.

Отже, відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивачці, тому суд вважає, що її позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 5, 6-10, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_6 з включенням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для перерахування розміру пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Бердянське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Консульська, 23-л, код ЄДРПОУ 37963785) здійснити ОСОБА_6 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 87% заробітної плати з включенням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі довідок про складові заробітної плати №7180/10/05-035 від 17.06.2015р. та №7181/10/05-035 від 17.06.2015р., виданих Бердянською об’єднаною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області, з 01 жовтня 2017 року.

Рішення може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.

Якщо в судовому засідання було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 26 березня 2018 року.

Суддя ОСОБА_1