
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.03.2018 Справа №607/3960/18
26 березня 2018 року м.Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
- головуючої судді Черніцької І.М.
- при секретарі судового засідання Бойко І.І.
- з участю представника заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_2, в інтересах якого діє ОСОБА_1, заінтересована особа – Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою, у якій просить встановити факт народження дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, матір’ю якого є ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка України, батьком - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин України.
В обґрунтування заявлених вимог заявник зазначає, що його син ОСОБА_3 народився 20 вересня 2017 року у м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, у Сімферопольському клінічному пологовому будинку №2. Факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України. Заявник не може зареєструвати народження сина у встановленому законодавством України порядку для подальшої реалізації дитиною всіх належних йому прав та свобод громадянина України, оскільки державні органи на території України не визнають документів, виданих органами на території не підконтрольній Україні, отримання свідоцтва про народження дитини в органах РАЦС Міністерства юстиції України є неможливим. Посилаючись на наведене, просить задовольнити заяву.
ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив.
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала та просила задовольнити.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Попередньо подав заяву про розгляд справи без його участі.
Судом встановлено, що 20 вересня 2014 року в м. Сімферополь о 21 год. 40 хв. у ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка не перебуває у зареєстрованому шлюбі, народилася дитина, стать – хлопчик, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження серії 35 №026386, виданого Сімферопольським Клінічним пологовим будинком № 2 від 06.02.2018 року.
Відповідно до свідоцтва про встановлення батьківства серії І-АЯ № 500197, виданого 21 жовтня 2014 року відділом реєстрації народження м. Сімферополь Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, визнаний батьком ОСОБА_5, народженого 20 вересня 2014 року у ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 та присвоєно дитині прізвище «Просандєєв Антон Ігорович».
Згідно свідоцтва про народження серії І-АЯ №502471, виданого відділом реєстрації народження м. Сімферополь Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим від 21.10.2014 року вбачається, що 20 вересня 2014 року народився ОСОБА_3, батьками якого є ОСОБА_2 та ОСОБА_4.
Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, вважає, що дана заява підлягає до задоволення.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно з вимогам п. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.
Відповідно до вимог ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, слід керуватись положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права.
Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення.
Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать…».
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв’язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Відповідно до вимог п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі не можливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 317 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Встановлено, що син заявника народився на тимчасово окупованій території та документи встановленої форми відповідно до чинного законодавства України на ній не видаються. Заявник, не може отримати свідоцтво про народження дитини встановленого законодавством Українки зразка.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд вважає, що заяву слід задовольнити та встановити факт народження ОСОБА_3, 20 вересня 2014 року в м.Сімферополь, Автономної Республіки Крим від батьків – мати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, батько ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України.
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухвалені судом рішення, у справах окремого провадження, судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.259, 265, 268, 272, 273, 293, 294, 315-319, 354 Цивільного процесуального кодексу України, ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 3, 9 Закону України «Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ,суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_2 (вул. Садова, 10, с. Цвіточне, Білогірський район, АР Крим, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), в інтересах якого діє ОСОБА_1 (вул. Протасевича, 4/205, м. Тернопіль, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2), заінтересована особа Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (вул. Майдан Волі, 2 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 41346948) про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_3, 20 вересня 2014 року в м.Сімферополь, Автономної Республіки Крим від батьків – мати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, батько ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України.
Рішення підлягає до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення можу бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Тернопільської області або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 26 березня 2018 року.
Головуючий суддяОСОБА_6