
Справа № 310/253/15-ц
6/310/7/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 рокум. Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі судді Полянчука Б.І., при секретарі Панченко Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву керівника Бердянської місцевої прокуратури про виправлення помилки у виконавчому листі по цивільній справі за позовом керівника Бердянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Бердянської міської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним державного акта, повернення земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Бердянської місцевої прокуратури звернувся до суду з заявою про виправлення помилки у виконавчому листі, в якій зазначив, що рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 09.11.2016 задоволено позов Бердянського місцевого прокурора в інтересах держави до Бердянської міської ради, ОСОБА_1, Управління Держземагентства у Бердянському районі Запорізької області та зобов'язано ОСОБА_1 повернути земельну ділянку вартістю 75462,25 грн., площею 0,0755 га, яка знаходиться по вул. Леонтьева,14 в м. Бердянську Запорізької області. Рішення набрало законної сили 23.02.2017 року. На виконання вищезазначеного рішення Бердянським міськрайонним судом видано виконавчий документ №310/253/15-ц від 21.03.2017. Боржником у виконавчому документі зазначено ОСОБА_1В.(71200, Запорізька обл., Чернігівський район, смт. Чернігівка., вул. Леніна,269-а, ІПН НОМЕР_1), а стягувачем Бердянська міжрайонна прокуратура Запорізької області в інтересах держави (вул. Перемоги, 4 м. Бердянськ, Запорізька область, 71100). Строк пред'явлення виконавчого листа до виконання до 24.05.2017 (протягом трьох місяців). Відповідно до ч. 1 ст. 369 ЦПК України (чинної на момент звернення) виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України «Про виконавче провадження». Статтею 15 Закону України «Про виконавче провадження» визначається, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Відповідно до резолютивної частини рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 09.11.2016 у справі №310/253/15-ц земельна ділянка підлягає поверненню територіальній громаді міста Бердянськ, тобто в цій частині рішення суду ухвалено на користь територіальної громади м. Бердянська. Відповідно до статті 13 Конституції України земля, яка знаходиться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Положеннями ч. 1 ст. 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення у межах Конституції і законів України. Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад. Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна. Статтею 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення у межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. При цьому з положень ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що представництво територіальних громади та здійснення від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, покладено на органи місцевого самоврядування, зокрема, міські ради. Статтею 64 Статуту територіальної громади м. Бердянськ встановлено, що міська рада є органом місцевого самоврядування, єдиним органом представницької влади усього населення територіальної громади, а тому Бердянська місцева прокуратура не може представляти інтереси територіальної громади міста Бердянськ, дане представництво згідно з Законом покладено на Бердянську міську раду Запорізької області. Зазначив, що в силу п. 6 ч. 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ч. 1 ст. 14 Закону України «Про виконавче провадження» прокурор є учасником виконавчого провадження при виконанні рішень у справі, в якій прокурором здійснювалося представництво інтересів держави в суді. Статус сторони виконавчого провадження прокурор в силу вказаних Законів не може отримати. При цьому статус стягувача у виконавчому провадженні прокуратура (її органи) може отримати лише у разі постановлення судом рішення на користь неї як юридичної особи (наприклад, при стягнення витрат зі сплати судового збору). Вважав, що у виконавчому листі № 310/253/15-ц від 21.03.2017 допущено помилку в частині визначення належного стягувача. Замість «Бердянська міжрайонна прокуратура Запорізької області» ним в силу вищевказаних норм закону є Бердянська міська рада Запорізької області (пл. Єдності (І Бердянської ради), 2м. Бердянськ, Запорізька область, 71162, код ЄДРПОУ 20525153). Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. У разі задоволення заяви про виправлення помилки у виконавчому документі в частині визначення належного стягувача - Бердянської міської ради є необхідність також у виправленні помилки в ньому в частині визначення строку пред'явлення його до виконання - не до «24.05.2017», а до «24.02.2020»(протягом трьох років). Просив виправити помилки у виконавчому листі №310/253/15-ц виданому
Бердянським міськрайонним судом 21.03.2017, зазначивши стягувачем замість «Бердянська місцева прокуратура і інтересах держави» - «територіальна громада м. Бердянськ в особі Бердянської міської ради Запорізької області (пл. Єдності (І Бердянської ради), 2, м. Бердянськ, Запорізька область, 71162, код ЄДРПОУ 20525153)» та вказати строк пред'явлення виконавчого листа до виконання замість «до 24.05.2017» - «до 24.02.2020».
Прокурор Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області в судовому засіданні заяву про виправлення помилки у виконавчому листі №310/253/15-ц підтримав та просив її задовольнити.
У судовому засіданні представник Бердянської міської ради заперечував проти задоволення заяви.
ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечувала проти задоволення заяви, оскільки державним виконавцем повернуто заявнику виконавчий лист в зв’язку з відсутністю в ньому дати народження ОСОБА_1 За таких обставин заявником не доведено неможливість виконання рішення суду.
З’ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами суд приходить до наступного.
Рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 09.11.2016 року позов керівника Бердянської місцевої прокуратури в інтересах держави, задоволено. Визнано незаконним та скасовано п. 7.7 рішення сімдесят восьмої сесії Бердянської міської ради Запорізької області п’ятого скликання №12 від 28.01.2010 року «Про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянам». Визнано недійсним державний акт на право власності серії ЯК №829175 на земельну ділянку площею 0,0755 га, виданий на ім’я ОСОБА_1 для індивідуального дачного будівництва по вул. Леонтьєва,14 у місті Бердянську. Зобов’язано ОСОБА_1 повернути територіальній громаді м. Бердянська земельну ділянку вартістю 75462,25 грн., площею 0,0755 га., кадастровий номер 2310400000:08:006:0116, яка знаходиться по вул. Леонтьєва,14 у м. Бердянську Запорізької області, межі якої визначені в державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЯК №829175, виданому ОСОБА_1 (а.с. 242-246).
Ухвалою Апеляційного суду Запорізької області від 23.02.2017 року рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 09.11.2016 року залишено без змін (т. 2, а.с. 51-56).
На підставі зазначеного рішення 21.03.2017 року Бердянським міськрайонним судом Запорізької області видано виконавчий лист про зобов’язання ОСОБА_1 повернути територіальній громаді м. Бердянська земельну ділянку вартістю 75462,25 грн., площею 0,0755 га., кадастровий номер 2310400000:08:006:0116, яка знаходиться по вул. Леонтьєва,14 у м. Бердянську Запорізької області, межі якої визначені в державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЯК №829175, виданому ОСОБА_1 (т. 2, а.с. 59, 128).
Відповідно до ч. 1 ст. 432 ЦПК України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі.
Частиною 2 статті 45 ЦПК України (у редакції чинній на момент звернення) встановлено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Згідно ч. 4 ст. 56 ЦПК України (чинній на теперішній час) прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Із матеріалів справи вбачається, що звертаючись з позовом до суду керівник Бердянської місцевої прокуратури не зазначив орган в інтересах якого він звернувся з позовом до суду, тому за ст. 45 ч. 2 ЦПК України (у редакції чинній на момент звернення) та ст. 56 ч. 5 ЦПК України (чинної редакції) керівник Бердянської місцевої прокуратури набув статус позивача по цій справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, що приймаються судами у справах, які розглядаються в порядку цивільного, адміністративного та господарського судочинства, стягувачем виступає державний орган, за позовом якого судом прийнято відповідне рішення.
Рішення по справі прийнято за позовом керівника Бердянської місцевої прокуратури, тому за ч. 3 ст. 15 ЗУ «Про виконавче провадження» він є належним стягувачем по цій справі.
Враховуючи викладене у задоволенні заяви керівника Бердянської місцевої прокуратури про виправлення помилки у виконавчому листі про зобов’язання ОСОБА_1 повернути територіальній громаді м. Бердянська земельну ділянку вартістю 75462,25 грн., площею 0,0755 га., кадастровий номер 2310400000:08:006:0116, яка знаходиться по вул. Леонтьєва,14 у м. Бердянську Запорізької області, межі якої визначені в державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЯК №829175, виданому ОСОБА_1 слід відмовити.
Статтею 12 Закону України «Про виконавче провадження» встановлюються такі строки для пред’явлення виконавчого документу до виконання:
1. Виконавчі документи можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
2. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
3. Виконавчий документ про стягнення періодичних платежів у справах про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров’я, втрати годувальника тощо може бути пред’явлено до виконання протягом усього періоду, на який присуджені платежі.
У зв’язку з тим, що позивачем по справі є керівник Бердянської місцевої прокуратури, яка є державним органом, тому строк пред’явлення виконавчих листів встановлюється протягом трьох місяців з наступного дня після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 09.11.2016 року набрало законної сили 23.02.2017 року, тому строк пред’явлення виконавчих листів до виконання по справі за позовом керівника Бердянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Бердянської міської ради Запорізької області, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним державного акта, повернення земельної ділянки - становить до 24.05.2017 року.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що строк пред’явлення виконавчих листів до виконання зазначено правильно, тому в задоволенні заяви в частині зазначені строку пред’явлення виконавчого листа до виконання до «24.02.2020 року» також слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 56, 259-261, 353-355, 432 ЦПК України, ст. 4, 12, 15 Закону України «Про виконавче провадження», суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви керівника Бердянської місцевої прокуратури про виправлення помилки у виконавчому листі по цивільній справі за позовом керівника Бердянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Бердянської міської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним державного акта, повернення земельної ділянки відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту ухвали.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя