Рішення № 72991244, 27.02.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
761/40646/17
Номер документу
72991244
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/40646/17

Провадження № 2/761/1371/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2018 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:

головуючого судді: Савицького О.А.,

при секретарі: Ющенко Я.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації (виконавчого органу Київської міської ради) про зобов'язання надати житло,

в с т а н о в и в:

В листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м.Києва з позовом до Київської міської державної адміністрації (виконавчого органу Київської міської ради) про зобов'язання надати житло.

Вказаний позов позивач просив задовольнити з підстав, передбачених ст.15 ЦПК України, п.10 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чоронобильської катастрофи», ч.3 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Ухвалою від 13.11.2017 року відкрито провадження у цивільній справі за вказаним позовом.

12.02.2018 року позивачем через канцелярію суду було подано доповнення до позовної заяви.

15.02.2018 року на адресу суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, згідно змісту якого останній просить відмовити у задоволенні позову, оскільки позивач не перебуває на квартирному обліку в Солом'янскій районній в місті Києві державній адміністрації, що, в свою чергу, є обов'язковою умовою для включення позивача до загальноміського Реєстру осіб, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітей інвалідів, які потребують особливого догляду, сімей, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії І, які потребують поліпшення житлових умов.

19.02.2018 року позивачем було подано до суду відповідь на відзив відповідача, згідно якої позивач вказує, що вищенаведена позиція відповідача щодо заявлених позовних вимог не відповідає положенням ст.46 Конституції України.

Позивач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Разом з тим, позивач у своєму позові просив розгляд справи проводити за його відсутністю.

Представник відповідача Фізер Д.В. у судовому засіданні щодо позову заперечував з підстав, викладених у відзиві.

Вислухавши представника відповідача, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Так, положеннями п.20 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чоронобильської катастрофи» обов'язкове (протягом року після подання заяви) відведення місцевими радами земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва для тих, хто потребує поліпшення житлових умов та перебуває на квартирному обліку, а також відведення земельних ділянок для ведення особистого підсобного господарства, садівництва і городництва, будівництва індивідуальних гаражів і дач.

Як передбачено ч.3 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особам, звільненим з військової служби і визнаним інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби, або захворювання, одержаного під час проходження військової служби, жилі приміщення в населених пунктах, обраних ними для проживання з урахуванням встановленого порядку, надаються позачергово за рахунок військових формувань або органів виконавчої влади, в яких вони перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. У позачерговому порядку в разі потреби поліпшення житлових умов надаються жилі приміщення сім'ям військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, за місцем їх перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Забезпечення жилими приміщеннями в разі потреби поліпшення житлових умов сімей військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення та загинули (померли) або пропали безвісти, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, порядок надання житлових приміщень регулюється Житловим кодексом Української РСР, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року №470, постановою виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів і президії Київської міської ради профспілок від 15.07.1985 року №582 «Про порядок застосування в місті Києві Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР» та іншими нормативно-правовими актами.

У відповідності до Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, ведення квартирного обліку належить районним в місті Києві державним адміністраціям.

Розпорядженням виконавчого органу КМР (КМДА) від 18.03.2010 року №151 «Про утворення міської комісії з питань розподілу жилої площі, що надається громадянам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1, особам, які самостійно переселилися з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС» утворено міську комісію з питань розподілу жилої площі, що надається громадянам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1, особам, які самостійно переселилися з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та затверджено Положення про міську комісію з питань розподілу жилої площі, що надається громадянам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1, та особам, які самостійно переселилися з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

В свою чергу, розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 11.07.2017 року №823 «Про питання діяльності міської комісії по розподілу жилої площі, що надається громадянам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1, особам, які самостійно переселилися з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС» внесено зміни до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 18 березня 2010 року N 151 та до Положення про міську комісію з питань розподілу жилої площі, що надається громадянам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1, та особам, які самостійно переселилися з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з п.1 Положення про міську комісію з питань розподілу жилої площі, що надається громадянам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1, та особам, які самостійно переселилися з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, міська комісія з питань розподілу жилої площі, що надається громадянам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1, та особам, які самостійно переселилися з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія), є постійно діючим дорадчим органом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), утвореним з метою розгляду питань щодо розподілу жилої площі, що надається громадянам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1, та особам, які самостійно переселилися з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

За приписами п.3 Положення про комісію, комісія відповідно до покладених на неї завдань виконує наступні функції: розгляд питань щодо розподілу жилої площі, що надається громадянам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1, та особам, які самостійно переселилися з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС; забезпечення взаємодії структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з районними в місті Києві державними адміністраціями, громадськими об'єднаннями громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; виконання інших завдань, передбачених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Водночас, згідно зі ст.ст. 42, 43 Житлового Кодексу Української РСР житлові приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, в порядку черговості.

Як встановлено в п.п. 2, 5 постанови виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів і Президії Київської міської професійних спілок від 30.04.1991 року №234, потребуючими поліпшення житлових визнаються громадяни, які мають житлову площу до 7,5 кв.м.включно на кожного члена сім'ї.

Постановою виконавчого комітету Київської міської Ради народних депутатів та президії Київської міської ради профспілок від 30.03.1991 року №234 «Про внесення змін та доповнень до постанови виконкому Міськради та президії міськради профспілок» від 15.07.1985 року №582 «Про порядок застосування в м.Києві «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилим приміщень в Українській РСР» визначено рівень середньої забезпеченості громадян в місті Києві жилою площею 9,0 кв.м. на одну особу.

При цьому, п.13 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень», затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР та Української республіканської ради професіональних спілок від 11.12.1984 року за №470, передбачено, що хворим на тяжкі форми захворювання, при визначенні потреби у поліпшенні житлових умов виділяється кімната з найменшою площею.

Так, звертаючись з даним позовом до суду, позивач, як на підставу задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача надати житло, посилається на положення п.10 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чоронобильської катастрофи», ч.3 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Разом з тим, судом встановлено, що розпорядженням Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації від 09.02.2017 року за №98 позивачу було відмовлено в зарахуванні на квартирний облік.

При цьому, як вбачається, підставою для відмови слугувало те, ОСОБА_1 та члени його родини забезпечені житловою площею по місту Києву, а саме: за інформацією Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_1 складом сім'ї з чотирьох осіб зареєстровані в трикімнатній квартирі АДРЕСА_1 (кімнати житловою площею 12,8 кв.м., 15,1 кв.м. та 18,5 кв.м.).

Тобто, з урахуванням вищенаведених положень законодавства, ОСОБА_1 та члени його родини житловою площею по місту Києву забезпечені.

Крім того, як вбачається з листа Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 20.09.2017 року за №056/98-Н-596/2, позивач перебуває на квартирному обліку Міністерства внутрішніх справ України з 18.03.2008 року та внесений до списків позачерговиків за категорією «Потерпілі в зв'язку з аварією на ЧАЕС 1 категорії» з 12.06.2014 року.

Вказана категорія осіб забезпечується житловою площею у позачерговому порядку, відповідно до вимог п.10 статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що, як встановлено в судовому засідані, позивач не перебуває на квартирному обліку в Солом'янскій районній в місті Києві державній адміністрації, що, в свою чергу, є обов'язковою умовою для включення позивача до загальноміського Реєстру осіб, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітей інвалідів, які потребують особливого догляду, сімей, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії І, які потребують поліпшення житлових умов, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації (виконавчого органу Київської міської ради) про зобов'язання надати житло, слід відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 95, 141, 229, 258, 259, 263-266, 268, 273, 352, 354, п.п. 15.5 п.15 Розділу ХІІІ Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову до Київської міської державної адміністрації (виконавчого органу Київської міської ради) про зобов'язання надати житло.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м.Києва шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення складено 03.03.2018 року.

Суддя: