
Справа № 405/4558/17
Провадження №2-а/405/185/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2018 року Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючої судді: Іванової Л.А.,
при секретарі: Береді Я.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірнимидій, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, в якому просить визнати незаконними дії ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови провести обрахунок її (позивача) пенсії з урахуванням сум:матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, відображених в довідці ОСОБА_2 об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Кіровоградській області від 27.07.2017 року за вих.№78/05; зобов’язати ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити їй (позивачу) обчислення та виплату пенсії з 01.02.2008 року, виходячи з 83% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за 24 календарні місяці (у т.ч. інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань) та сум індексації, відображених у довідці ОСОБА_2 об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Кіровоградській області від 27.072017 року за вих.№78/05.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначила, що з 12.12.2001 року вона отримує пенсію державного службовця. В липні, 2017 року місцевий осередок всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів Державної податкової служби України Кіровоградської області» повідомив її (позивача), про те, що пенсіонерам, які вийшли на пенсію з органів податкової служби при нарахуванні пенсії не враховано в повній мірі розмір винагороди за вислугу років та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. В свою чергу, вона (позивач) , з метою можливого порушення її прав звернулась до бухгалтерії Кіровоградської ОДПІ головного управління ДФС у Кіровоградській області та отримала довідку за №78/05 від 27.07.2017 року, яку разом із заявою подала до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, яким надано лист за №303/Т-11 від 04.08.2017 року, яким визнано, що при нарахуванні їй пенсії не взято для обрахунку весь розмір надбавки за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії таінші виплати.
З огляду на зазначене, позивач вважає діївідповідача неправомірнимита такими, що порушують її, гарантовані ст.ст.22, 46 та 64 Конституції України, права на соціальний захист, зокрема, відповідно до положень Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», надбавки за вислугу років, премія і матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 зазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Крім того, відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до яких, зокрема, належать: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим самим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структуру заробітної плати.
Також позивач зазначила, що відповідно до ч.1 ст.21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, здійснюють облік коштів накопичувального фонду на накопичувальних пенсійних рахунках.
Відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду, в т.ч., для визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом (ч.2 ст.22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з чого слідує, що відповідач зобов’язаний при визначенні розміру пенсії використовувати систему персоніфікованого обліку, так як персональна облікова карта кожної застрахованої особи містить відомості суми заробітної плати (грошового утримання), з якої сплачено страхові внески (ч.3 ст.21 Закону).
З огляду на зазначене, суми надбавки за вислугу років, премії, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати), на які нараховувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування мають враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця, та повинні враховуватися відповідачем при обрахунку пенсії, що відповідає правовій позиції Верховного Суду України у постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року, від 14.05.2013 року №№ 21-430а11, 21-125а13.
В поданих на адресу суду відповідачем запереченнях на адміністративний позов, зареєстровані в суді 08.11.2017 року за вх.№26711 та в доповненнях до заперечень, зареєстрованих в суді 11.12.2017 року за вх.№30334, відповідач зазначив, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі, вважає їх безпідставними. На обгрунтування заперечень зазначив, позивач 01.08.2017 року звернулася з заявою відповідно до норм Закону України «Про звернення громадян», на що їй була надана відповідь від 04.08.2017 року з повним роз’ясненням та наданням всіх складових заробітної плати, з якої позивачу призначалась та вираховувалась пенсія. Вважає, що позивачем не дотримано Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, зареєстрованого в Мін’юсті України №1566/11846 від 27.12.2005 року із змінами та доповненнями, зокрема, не було подано заяву згідно з Додатком 2 Порядку та відповідним документами, на підставі яких відповідач відповідно до п.4.3 Порядку мав би розглянути подані позивачем документи та винести рішення, а було подано звернення в довільній формі, в якому позивач просила долучити до її пенсійної справи довідку ГУ ДФС Кіровоградської області №78/05 від 27.07.2017 року, розглянути, донарахувати та виплатити донараховані суми пенсії з дати останнього перерахунку, тобто з 01.02.2008 року у розмірі 83% з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років у розмірі 20% та премії у розмірі 150, 63% від посадового окладу. Управління вважає, що вказане звернення (заява в довільній формі) не є тим документом, на підставі якого Управління розглядає питання про призначення пенсії, оскільки орган Пенсійного фонду може прийняти рішення щодо призначення (перерахунку) чи відмови лише після надходження заяви встановленого зразка з усіма необхідними документами. Крім того, вважає, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з зазначеним позовом. Окрім того, зазначив, що пенсійне забезпечення державних службовців регулювалось статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ до 01.06.2015 року. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат, і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України. Відповідно до норм ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Окрім того, управлінням відмовлено у призначення пенсії, так як діють пункт 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, який передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Відповідно до п. 4 Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року (з змінами та доповненнями) для осіб, зазначених в абзаці третьому цього пункту, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років, а також окремих виплат, які не встановлюються згідно з абзацом третім підпункту 1 «в» пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 (268-2006-п) «Про упорядкування структури та умови оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (офіційний вісник України, 2006 року № 10, ст. 632) визначається за вибором особи, що звернулася за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цих періодів на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. При цьому, виплати, одержані до 31 травня 2009 року, включно, включаються до заробітної плати для обчислення пенсії без проведення коригування згідно з пунктом 2 цією постанови. Крім того, Закон України «Про державну службу» №889, який діє з 1 червня 2015 року, - не передбачає жодного перерахунку пенсії.В доповненні до заперечень також зазначено, що позивачем при зверненні до управління не враховано, що надана довідка за №78/05 від 27.07.2017 року видана за формою, яка не є дійсною з 24.03.2017 року, так як Правлінням пенсійного фонду України 17.01.2017 року за №1-3 прийнято постанову «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України №180/30048 від 08.02.2017 року, та даною постановою затверджено форми довідок, які подаються саме при призначенні пенсії, тобто одноразово, на підставі чого позивач використала своє право для надання документів при призначенні пенсії.
Учасники справи: позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області повідомлені належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, подали відповідні клопотання за вх.№2591 від 30 січня 2018 року представник позивач ОСОБА_1 – ОСОБА_4 ( діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 18 серпня 2017 року) та представник відповідача від 22січня 2018 року за вх. №1825 про розгляд справи за їх відсутності, підтримання позивачем позовних вимог, та їх заперечення в повному обсязі відповідачем.
Відповідно до п.10 ч.1 Розділу VII Перехідні положення КАС України ( в редакції Закону України №2147-VIIІ від 03.10.2017 року, який набрав чинності 15.12.2017 року) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, на підставі чого, враховуючи, що провадження у справі відкрито за ухвалою судді від 06.09.2017 року, подальший розгляд даної справи суд здійснює за правилами КАС України в редакції Закону України №2147-VIIІ від 03.10.2017 року.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплата та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч.3 ст.263 КАС України у зазначених справах заявами по суті справи є позов та відзив.
Зваживши доводи, викладені в заявах по суті справи (адміністративному позові), запереченнях на адміністративний позов, дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх часткове задоволення, виходячи з наступного.
Зваживши доводи, викладені в позові на обґрунтування позовних вимог, враховуючи письмові заперечення проти позову, подані представником відповідача, дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх часткове задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 з 12.12.2001 року перебуває на обліку вКропивницькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області, яке є правонаступником УПФ України в м. Кіровограді,та отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії.
За матеріалами пенсійної справи загальний страховий стаж становить – 29 років10 місяців 05 днів, з них 13 років 5 місяців 24 дні, - на посаді державного службовця.
Загальний процент для розрахунку пенсіївід заробітку становить 83 % відсотків.
Судом також встановлено, що 01 серпня 2017 року позивач звернулася з заявою до відповідачапро перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань, надбавки за вислугу років та суми індексації, з виплатою донарахованих сум пенсії.
Листом від 04.08.2017 року за вих.№303/Т-11 відповідач повідомив про відмову позивачу у здійсненні перерахунку призначеного розміру пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років та сум індексації, посилаючись на відсутність законних підстав для проведення такого перерахунку.
Зокрема, в листі зазначено, що 18.03.2008 року позивач звернулася до відповідача з заявою за встановленою формою щодо призначення пенсії, з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 32/05, яка видана Державною податковою інспекцією у м.Кіровограді18.03.2008 року, де заробітна плата по займаній посаді, з якої позивачу призначено пенсію, становить 2839, 13 грн., в тому числі: посадовий оклад – 982, 00 грн.; надбавка за ранг – 90, 00 грн., надбавка за вислугу років (20%) – 214, 40 грн., інші надбавки (надбавка за високі досягнення у праці, премія). Розрахунок пенсії з 01.02.2008 року по сьогоднішній день: загальний процент для розрахунку пенсії від заробітку – 83%. Розрахунок основного розміру пенсії: 2839, 13грн. х 83% = 2 356, 47 грн.
Відповідно до положень Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, інших надбавок. Саме ці складові зарплати враховуються під час обчислення пенсії за вказаним Законом, в той же час врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань сум індексації не передбачено Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом відзначається, що зазначені правовідносини регулюються нормами Конституції України, Законом України «Про державну службу» вiд 16.12.1993 року №3723-XII, Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV.
Зокрема, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, право на одержання пенсії державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу»встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Крім того, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»у разі підвищення розміру заробітку працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітку працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95встановлено, що заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Крім того, ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до яких, зокрема, належать, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Положення ЗаконівУкраїни «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, та за наведенихобставин це ст. 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», при цьому, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позивач має право на включення всіх складових заробітної плати для обчислення пенсії, що є основним при вирішенні даного спору, а не вирішення питання про право позивача на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцем, тобто фактично спір стосується питання виправлення помилок, допущених під час призначення пенсії.
Таким чином, оскільки позивачу призначено пенсію на підставі ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», чинного на час виходу позивача на пенсію, тому до правовідносин щодо призначення пенсії застосовуються положення законодавства, чинного на час набуття права на її призначення, оскільки правовідносини щодо пенсійного забезпечення виникають в момент виникнення права на її призначення.
Як встановлено ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42, ч. 5 ст. 48 цього Закону, проводиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії, - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Зазначена правова позиція зі спірного питання була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, а також в рішеннях Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року та від 28 травня 2013 року.
Крім того, як вбачається з довідки №78/05 від 27.07.2017 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, яка видана ОСОБА_3 об’єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Кіровоградській області, ОСОБА_1 про те, що вона працювала в ДПІ у м.Кіровограді та заробітна плата за посадою державного податкового інспектора, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 лютого 2008 року становить: посадовий оклад – 982, 00 грн., надбавка за ранг – 90, 00 грн., надбавка а вислугу років (20%) – 214, 40 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (41, 43%) – 532, 96 грн., премія (150,63%) – 1019, 77 грн., інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) – 473, 18 грн.
На всі виплати, включені в довідку нараховано страхові внески на загальнообов’язкове пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, становить 3 312, 31 грн. Інші виплати в розмірі 473, 18 грн. з яких: матеріальна допомога на оздоровлення – 236, 59 грн., для вирішення соціально-побутових питань – 236, 59 грн.
В довідці також зазначено, що остання видана на підставі особових рахунків (особових рахунків, платіжних відомостей, інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату).
З огляду на викладене вище та враховуючи зміст вказаних вище норм, суд вважає за необхідне зазначити, що в розрахунок розміру пенсії державного службовця входять суми, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а саме: суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії.
Таким чином, системний аналіз положень вищезазначених законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, зазначені суми беруться у розрахунок пенсії нарахування пенсій державним службовцям.
Підсумовуючи викладене вище, суд вважає, що пенсія позивачу повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в т.ч. з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, набавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, а також премії, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб’єкт владних повноважень, - не надав до суду достатніх та беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його (відповідача) заперечення.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Судом також відзначається, що позивач просить зобов’язати ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити обчислення та виплатити їй (позивачу) пенсію з 01.02.2008 року, виходячи з 83% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток відповідно до довідки Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 27.07.2017 року №78/05, при цьому, позивач звернулася до суду з даним позовом 28.08.2017 року, попередньо до відповідача з заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 01.08.2017року.
Як встановлено ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42, ч. 5 ст. 48 цього Закону, проводиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії, - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, суд вважає, що пенсія позивача підлягає перерахунку, починаючи з дня звернення за відповідним перерахунком, та враховуючи, що позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок вже призначеної пенсії 01.08.2017 року, відповідно, перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 слід проводити з 01.08.2017 року, оскільки підставою для перерахунку пенсії є подання особою заяви та відповідної довідки про складові заробітної плати.
В свою чергу, посилання позивача на ч.2 ст.87 Закону №1788-ХІІ, за якою суми пенсій, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає, або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком, є безпідставним, оскільки зазначене положення Закону, стосується вже призначених, нарахованих пенсій.
З огляду на викладене вище, суд вважає, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 01.08.2017 року згідно даних, зазначених в довідціКіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 27.07.2017 року №78/05, які не увійшли до розміру пенсії при її обчисленні позивачу в березні, 2008 року, з урахуванням виплачених сум.
Таким чином, пенсія позивача підлягає перерахунку, починаючи з дня звернення за відповідним перерахунком, та враховуючи, що позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок вже призначеної пенсії 01.08.2017 року.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 слід проводити з 01.08.2017 року, оскільки підставою для перерахунку пенсії є подання особою заяви та відповідної довідки про складові заробітної плати.
При цьому, відзначається, що посилання представника відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» як на підставу для відмови у перерахунку пенсії, є необгрунтованими, та судом до уваги не приймаються, оскільки, відповідачем застосовуються нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, а зміни, внесені до законодавства, стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Відповідно до ст.ст.132, 139 КАС України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З огляду на зазначене, приймаючи до уваги, що на момент пред’явлення позивачем адміністративного позову до суду 28 серпня 2017 року, і позивач, і відповідач відповідно до п.п. 9, 18 ст.5 Закону України «Про судовий збір» в редакції Закону на час звернення позивачем з позовом до суду, були звільнені від сплати судового збору, судові витрати по справі слід компенсувати за рахунок держави.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 6, 9, 72, 77, 132, 139, 241, 242, 244, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 року, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними та протиправними дій, - задовольнити частково.
Визнати незаконними дії ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які зазначені в довідці №78/05, виданою 27 липня 2017 року ОСОБА_2 об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Кіровоградській області.
Зобов’язати ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області(код ЄДРПОУ 40385148, місцезнаходження м.Кропивницький, вул.Соборна, 4) провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1, (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання зареєстровано за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 «г») з 01 серпня 2017 року, виходячи з 83% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за 24 календарні місяці, у тому числі, інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки №78/05, яка видана 27 липня 2017 року Кіровоградською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Кіровоградській області, з урахуванням здійснених виплат.
Судові витрати по справі компенсувати за рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, кому повне рішення не були вручені в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з підстав, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 295 КАС України.
Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції, яким є Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Ленінський районний суд м.Кіровограда.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда ОСОБА_5