Рішення № 72982017, 31.01.2018, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
31.01.2018
Номер справи
405/4557/17
Номер документу
72982017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 405/4557/17

Провадження №2-а/405/184/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2018 року Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі:

головуючої судді: Іванової Л.А.,

при секретарі: Береді Я.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними дій, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, в якому просить визнати протиправними дії ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо неврахування при обчисленні їй (позивачу) пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, належної суми премії у розмірі 165, 6% від окладу, яка виплачувалась по відповідній посаді на дату останнього перерахунку пенсії (на 01.02.2008 р.), 1/12 суми премії, яка виплачувалась працівникам до державних свят (професійного свята, ювілейних дат), 40% винагороди за вислугу років, сум індексації заробітної плати; а також зобов’язати відповідача ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити їй (позивачу) обчислення та виплату пенсії з 01.02.2008 року, виходячи з 90% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії у розмірі 165, 6%, 1/12 суми премії, яка виплачувалася працівникам до державних свят (професійного свята, ювілейних дат), надбавки за вислугу років у розмірі 40% згідно з уточнюючою довідкою ГУ ДФС у Кіровоградській області від 07.08.2017 року №77/11-28-05-31.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначила, що з 19 квітня 2000 року вона отримує пенсію державного службовця. В липні, 2017 року місцевий осередок всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів Державної податкової служби України Кіровоградської області» повідомив її (позивача), про те, що пенсіонерам, які вийшли на пенсію з органів податкової служби при нарахуванні пенсії не враховано в повній мірі розмір винагороди за вислугу років та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також зменшено розмір премії, визначений наказом ДПА у Кіровоградській області №12-Ф від 26.02.2008 року в розмірі 165, 6%. В свою чергу, вона (позивач) , з метою можливого порушення її прав звернулась до бухгалтерії Кіровоградської ОДПІ головного управління ДФС у Кіровоградській області та отримала довідку за №77/11-28-05-31 від 07.08.2017 року, яку разом із заявою подала до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, яким (відповідачем) надано лист за №320/І-11 від 04.08.2017 року, додатком до якого є розпорядження про призначення пенсії за №162646 від 14.08.2017 року, та яким було відмовлено у виправленні помилки, допущеної в момент нарахування (перерахунку в 2008 році) пенсії з урахуванням зазначених вище виплат, з яких були отримані страхові внески.

Разом з тим, позивач вважає, що в заяві, яка була подана відповідачу, не ставилося питання про перерахунок пенсії, до якого можуть бути застосовані норми Закону України №213, а ставилося питання про виправлення помилки, допущеної в момент нарахування (перерахунку в 2008 році) пенсії та здійснити розрахунок пенсії з врахуванням виплат, з яких були утримані страхові внески, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за вислугу років на державній службі на момент виходу на пенсію в розмірі 40; посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, не в повному обсязі врахована премія, яка виплачувалася на відповідній посаді на дату перерахунку пенсії.

Більш того, оновлена довідка ГУ ДФС у Кіровоградській області №77/11-28-05-31 від 07.08.2017 року підтверджує, що при проходженні державної служби вона (позивач) отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а відтак зазначені суми повинні включатися в розрахунок заробітної плати при призначенні пенсії та її перерахунку.

Окрім того, відповідач, вийшовши за межі своїх повноважень, для розрахунку пенсії її (позивача) не взяв до уваги встановлений державною податковою адміністрацією в Кіровоградській області розмір винагороди за вислугу років – 40% відсотків, та встановив надбавку в розмірі 25% відсотків та самостійно вирахував суму середньомісячної заробітної плати, посилаючись на ст.33 Закону України «Про державну службу».

З огляду на зазначене, позивач вважає діївідповідача неправомірнимита такими, що порушують її, гарантовані ст.ст.22, 46 та 64 Конституції України, права на соціальний захист, зокрема, відповідно до положень Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», надбавки за вислугу років, премія і матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 зазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до яких, зокрема, належать: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим самим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структуру заробітної плати.

В поданих на адресу суду відповідачем запереченнях на адміністративний позов, зареєстровані в суді 08.11.2017 року за вх.№26708 відповідач зазначив, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі, вважає їх безпідставними. На обгрунтування заперечень відповідач зазначив, що пенсійне забезпечення державних службовців регулювалось статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ до 01.06.2015 року. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат, і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України. Відповідно до норм ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Окрім того, управлінням відмовлено у призначення пенсії, так як діють пункт 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, який передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Відповідно до п. 4 Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року (з змінами та доповненнями) для осіб, зазначених в абзаці третьому цього пункту, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років, а також окремих виплат, які не встановлюються згідно з абзацом третім підпункту 1 «в» пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 (268-2006-п) «Про упорядкування структури та умови оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (офіційний вісник України, 2006 року № 10, ст. 632) визначається за вибором особи, що звернулася за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цих періодів на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. При цьому, виплати, одержані до 31 травня 2009 року, включно, включаються до заробітної плати для обчислення пенсії без проведення коригування згідно з пунктом 2 цією постанови. Крім того, Закон України «Про державну службу» №889, який діє з 1 червня 2015 року, - не передбачає жодного перерахунку пенсії.Також зазначив, що структура заробітної плати державного службовця визначена ст.33 Закону України «Про державну службу», тим самим, законодавець в ч.1 ст.33 зазначеного Закону визначив структуру заробітної плати і саме ці складові в понятті заробітної плати в подальшому використовуються в ст.37-1 Закону України «Про державну службу», а це: оклади, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки. Управління не має законних підстав для перерахунку пенсії за нормами, які не є чинними на момент виникнення певних правовідносин, а стосовно позивача це серпень, 2017 року, саме стосовно перерахунку пенсії. У зв’язку з набуттям чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ втратили чинність, в т.ч. втратили чинність норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тим самим з 01.05.2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року по іншому врегульовані правовідносини, пов’язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Учасники справи (позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області) повідомлені належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, подали відповідні клопотання за вх.№2592 від 30 січня 2018 року (представник позивач ОСОБА_1 – ОСОБА_4 ( діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 18 серпня 2017 року) та від 22 січня 2018 року за вх. №1823 (представник відповідача) про розгляд справи за їх відсутності, також про підтримання позивачем позовних вимог, та їх заперечення в повному обсязі відповідачем.

Відповідно до п.10 ч.1 Розділу VII Перехідні положення КАС України ( в редакції Закону України №2147-VIIІ від 03.10.2017 року, який набрав чинності 15.12.2017 року) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, на підставі чого, враховуючи, що провадження у справі відкрито за ухвалою судді від 06.09.2017 року, подальший розгляд даної справи суд здійснює за правилами КАС України в редакції Закону України №2147-VIIІ від 03.10.2017 року.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплата та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.3 ст.263 КАС України у зазначених справах заявами по суті справи є позов та відзив.

Зваживши доводи, викладені в заявах по суті справи (адміністративному позові), запереченнях на адміністративний позов, дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх часткове задоволення, виходячи з наступного.

Зваживши доводи, викладені в позові на обґрунтування позовних вимог, враховуючи письмові заперечення проти позову, подані представником відповідача, дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх часткове задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1Д.з 19.04.2000 року перебуває на обліку вКропивницькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області, яке є правонаступником УПФ України в м. Кіровограді,та отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії. Загальний стаж (повний ) становить 34 роки 05 місяців 18 днів, з них на державній службі 26 років 02 місяці 10 днів.

Загальний процент для розрахунку пенсії від заробітку становить 90 % відсотків.

Судом також встановлено, що 10 серпня 2017 року позивач звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації, винагороди за вислугу років у розмірі 40% відсотків та премії у розмірі 165, 6% відсотків, з виплатою донарахованих сум пенсії.

Листом від 14.08.2017 року за вих.№320/І-11 відповідач повідомив про відмову позивачу у здійсненні перерахунку призначеного розміру пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років та сум індексації, посилаючись на відсутність законних підстав для проведення такого перерахунку.

Зокрема, в листі зазначено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу».Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тим самим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії, - не перераховуються. Питання пенсійного забезпечення з 01.05.2016 року врегульовано ст.90 Закону України «Про державну службу» №889-19 і норми про перерахунок пенсій в зазначеному Законі відсутні. З 01.05.2016 року норма ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (1993 року) втратила чинність. Статтею 90 Закону України «Про державну службу» (2015 року) передбачені умови призначення пенсії державним службовцям за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом відзначається, що зазначені правовідносини регулюються нормами Конституції України, Законом України «Про державну службу»вiд 16.12.1993 року №3723-XII, Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV.

Зокрема, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, право на одержання пенсії державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу»встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»у разі підвищення розміру заробітку працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітку працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95встановлено, що заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Крім того, ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до яких, зокрема, належать, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Положення ЗаконівУкраїни «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, та за наведенихобставин це ст. 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», при цьому, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що позивач має право на включення всіх складових заробітної плати для обчислення пенсії, що є основним при вирішенні даного спору, а не вирішення питання про право позивача на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцем, тобто фактично спір стосується питання виправлення помилок, допущених під час призначення пенсії.

Таким чином, оскільки позивачу призначено пенсію на підставі ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», чинного на час виходу позивача на пенсію, тому до правовідносин щодо призначення пенсії застосовуються положення законодавства, чинного на час набуття права на її призначення, оскільки правовідносини щодо пенсійного забезпечення виникають в момент виникнення права на її призначення.

Як встановлено ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42, ч. 5 ст. 48 цього Закону, проводиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії, - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Зазначена правова позиція зі спірного питання була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, а також в рішеннях Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року та від 28 травня 2013 року.

Крім того, як вбачається з довідки №77/11-28-05-31 від 07.08.2017 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, яка видана ОСОБА_3 об’єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Кіровоградській області, ОСОБА_1 про те, що вона працювала в ДПА у Кіровоградській області та заробітна плата за посадою головного державного податкового інспектора, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 лютого 2008 року становить: посадовий оклад – 1167, 00 грн., надбавка за ранг – 110, 00 грн., надбавка за вислугу років (40%) – 510, 80 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) – 872, 45 грн., премія (за січень 165, 6%) – 1932, 56 грн., премія (1/12 від середнього розміру цієї премії) – 16,66 грн., інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) – 479, 98 грн.

На всі виплати, включені в довідку нараховано страхові внески на загальнообов’язкове пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Інші виплати: 1/12 матеріальна допомога на оздоровлення – 382, 73 грн., для вирішення соціально-побутових питань – 97, 25 грн.

В довідці також зазначено, що остання видана на підставі особових рахунків (особових рахунків, платіжних відомостей, інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату).

З огляду на викладене вище та враховуючи зміст вказаних вище норм, суд вважає за необхідне зазначити, що в розрахунок розміру пенсії державного службовця входять суми, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а саме: суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії.

Таким чином, системний аналіз положень вищезазначених законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, зазначені суми беруться у розрахунок пенсії нарахування пенсій державним службовцям.

Підсумовуючи викладене вище, суд вважає, що пенсія позивачу повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в т.ч. з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, а також премії, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб’єкт владних повноважень, - не надав до суду достатніх та беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його (відповідача) заперечення.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Судом також відзначається, що позивач просить зобов’язати ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити обчислення та виплатити їй (позивачу) пенсію з 01.02.2008 року, виходячи з 90% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток відповідно до довідки Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 07.08.2017 року №77/11-28-05-31, при цьому, позивач звернулася до суду з даним позовом 28.08.2017 року, разом з тим, до відповідача з заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 10.08.2017 року.

Як встановлено ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42, ч. 5 ст. 48 цього Закону, проводиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії, - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, суд вважає, що пенсія позивача підлягає перерахунку, починаючи з дня звернення за відповідним перерахунком, та враховуючи, що позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок вже призначеної пенсії 10.08.2017 року, відповідно, перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 слід проводити з 01.08.2017 року, оскільки підставою для перерахунку пенсії є подання особою заяви та відповідної довідки про складові заробітної плати.

З огляду на викладене вище, суд вважає, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 01.08.2017 року згідно даних, зазначених в довідціКіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 07.08.2017 року №77/11-28-05-31,які не увійшли до розміру пенсії при її обчисленні позивачу в квітні, 2000 року, з урахуванням виплачених сум.

Таким чином, пенсія позивача підлягає перерахунку, починаючи з дня звернення за відповідним перерахунком, та враховуючи, що позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок вже призначеної пенсії 10.08.2017 року.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу слід проводити з 01.08.2017 року, оскільки підставою для перерахунку пенсії є подання особою заяви та відповідної довідки про складові заробітної плати.

При цьому, відзначається, що посилання представника відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» як на підставу для відмови у перерахунку пенсії, є необгрунтованими, та судом до уваги не приймаються, оскільки, відповідачем застосовуються нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, а зміни, внесені до законодавства, стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Відповідно до ст.ст.132, 139 КАС України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене, з відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської областіслід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень на користь позивача ОСОБА_1 понесені нею та документально підтверджені судові витрати, які складаються з судового збору в розмірі 1 280 грн. 00 коп.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 6, 9, 72, 77, 132, 139, 241, 242, 244, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 року, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними та протиправними дій, - задовольнити частково.

Визнати незаконними дії ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, належної суми премії у розмірі 165, 6% від окладу, яка виплачувалась по відповідній посаді на дату останнього перерахунку пенсії (на 01.02.2008 р.), 1/12 суми премії, яка виплачувалась працівникам до державних свят (професійного свята, ювілейних дат), 40% винагороди за вислугу років, сум індексації заробітної плати.

Зобов’язати ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 40385148, місцезнаходження м.Кропивницький, вул.Соборна, 4) здійснити обчислення та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання зареєстровано за адресою м.Кропивницький, пров.Червоний, 37/4) пенсії з 01 серпня 2017 року, виходячи з 90% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії у розмірі 165, 6%, 1/12 суми премії, яка виплачувалася працівникам до державних свят (професійного свята, ювілейних дат), надбавки за вислугу років у розмірі 40% на підставі довідки ГУ ДФС у Кіровоградській області від 07 серпня 2017 року №77/11-28-05-31.

Присудити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання зареєстровано за адресою м.Кропивницький, пров.Червоний, 37/4) з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень – ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області(код ЄДРПОУ 40385148, місцезнаходження м.Кропивницький, вул.Соборна, 4) понесені судові витрати – судовий збір в розмірі 1 280 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, кому повне рішення не були вручені в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з підстав, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 295 КАС України.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда ОСОБА_5