
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/579/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Обрізка І.М., Попка Я.С.,
з участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Перхач С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області на постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 11 грудня 2017 року у справі № 459/3021/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною,-
суддя в 1-й інстанції - Жураковський А.І,
час ухвалення рішення - 11.12.2017 року, 14:43,
місце ухвалення рішення - м. Червоноград,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2017 року позивач звернувся у суд з позовом до відповідача, у якому просить: визнати протиправною бездіяльність останнього щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Законів України від 23.12.2015 № 900-VIII, від 09.04.1992 № 2262-XII; постанов уряду від 11.11.2015 № 988, від 18.11.2015 № 947; довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 01.05.2017 р. № 1771/Л-20/12.03-06 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 р.; зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 р., відповідно до вказаних вище правових актів та довідки, і виплачувати таку пенсію без обмеження будь-якими строками та граничним розміром, з урахуванням вже сплачених коштів. Крім цього, просить допустити постанову до негайного виконання та вирішити питання судових витрат.
Позовні вимоги мотивує тим, що він як колишній працівник міліції має право на перерахунок пенсії на підставі постанови уряду від 11.11.2015 № 988 і ця обставина встановлена рішенням адміністративного суду. Вказав, що у серпні й жовтні 2017 р. подавав відповідачеві пакети необхідних документів для перерахунку пенсії, проте йому у цьому було неодноразово відмовлено із мотивів, що такий перерахунок буде здійснений після виділення додаткових коштів з державного бюджету. Вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії, покликаючись на приписи зазначених вище правових актів, а також практики ЄСПЛ.
Постановою Червоноградського міського суду Львівської області від 11 грудня 2017 року у справі № 459/3021/17 позовні вимоги задоволено частково.
Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області свою апеляційну скаргу мотивує тим, що суд першої інстанції безпідставно задовольнив вимогу позивача в частині визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії, оскільки головним управлінням фонду в області здійснено заходи щодо перерахунку пенсії, що спростовує твердження про бездіяльність, а рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії не приймалось.
Просить скасувати постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 11 грудня 2017 року у справі № 459/3021/17 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, доповнень до апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 30.11.2015 року. Пенсія призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та отримує пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Львівської області.
01.04.2015 року виплата пенсії була припинена на підставі п. 2 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" та ч. 1 ст. 54 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у зв'язку з вступом позивача на державну службу.
З 17.06.2016 року виплата пенсії позивачу була поновлена у зв'язку з тим, що відпали підстави, визначені ч. 1 ст. 54 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Після отримання пенсійної виплати у липні 2016 року виявив, що йому не був проведений перерахунок розміру пенсії з врахуванням розмірів грошового забезпечення працівників Національної поліції відповідно до Закону України ,,Про Національну поліцію" (із змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 ,,Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 01.12.2016 р. у справі № 813/3414/16, що залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.04.2017 р. у справі № 876/508/17, позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання вчинити дії - позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1; зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції "інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1; вирішено питання розподілу судових витрат.
Як видно з постанови про закінчення виконавчого провадження № 54053812 від 28.07.2017 р. та листа МВС від 29.05.2017 р. № 22/6-2396, постанова Львівського окружного адміністративного суду від 01.12.2016 р. у справі № 813/3414/16 виконана у повному обсязі.
Вище вказаним рішенням суду першої інстанції встановлено, що позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Згідно довідки ГУ МВС у Львівській області від 01.05.2017 р. № 91-02269, позивач 29.09.2011 р. звільнений у запас з ОВС з посади начальника відділення кримінальної міліції у справах дітей.
У заяві від 03.08.2017 р. позивач просив відповідача провести йому перерахунок пенсії згідно відповідної довідки МВС. Листом від 04.09.2016 р. відповідач повідомив заявника, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення бюджетних коштів.
У заяві від 25.08.2016 р. позивач черговий раз просив відповідача провести відповідний перерахунок пенсії. До останньої була додана заява встановленої форми.
Листом від 08.09.2016 р. відповідач повідомив заявника про відсутність підстав для перерахунку пенсії.
05.10.2017 р. позивач втретє подав заяву встановленої форми про перерахунок пенсії, на яку листом від 02.11.2017 р. відповідач повідомив про відсутність підстав для її задоволення, покликаючись на відсутність коштів для цього.
Задовольняючи частково позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що фактичні обставини справи та викладені вище норми права переконливо свідчать, що позивач має право на перерахунок та отримання пенсії як колишньому працівнику міліції та пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01.01.2016 р., а відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок цієї пенсії та здійснити її виплату. Оскільки цього зроблено не було, попри неодноразові заяви позивача, то такі обставини свідчать про протиправну бездіяльність відповідача та порушення ним права позивача. Порушене право підлягає захисту судом у спосіб визнання такої бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Поряд з цим, суд першої інстанції погодився з аргументами відповідача у тому, що постанова уряду від 18.11.2015 № 947 стосувалася цивільних осіб (працівників та спеціалістів) і не поширювалася на позивача.
Колегія суддів погоджується з таким висновком та аргументами суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначено Законом України від 09.04.1992pоку № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частини другої статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію"(згідно із Законом України від 23.12.2015 N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-УIIІ статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Судом апеляційної встановлено, що станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України N 988 від 11 листопада 2015 року.
З огляду на вищевикладене, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 01.12.2016 р. у справі № 813/3414/16, що залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.04.2017 р. у справі № 876/508/17, позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання вчинити дії - позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1; зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції "інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1; вирішено питання розподілу судових витрат.
Як видно з постанови про закінчення виконавчого провадження № 54053812 від 28.07.2017 р. та листа МВС від 29.05.2017 р. № 22/6-2396, постанова Львівського окружного адміністративного суду від 01.12.2016 р. у справі № 813/3414/16 виконана у повному обсязі.
Вище вказаним рішенням суду першої інстанції встановлено, що позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Згідно довідки ГУ МВС у Львівській області від 01.05.2017 р. № 91-02269, позивач 29.09.2011 р. звільнений у запас з ОВС з посади начальника відділення кримінальної міліції у справах дітей.
У заяві від 03.08.2017 р. позивач просив відповідача провести йому перерахунок пенсії згідно відповідної довідки МВС. Листом від 04.09.2016 р. відповідач повідомив заявника, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення бюджетних коштів.
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що вказаний порядок здійснення перерахунку пенсії у відповідності до ст. 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року було дотримано, а тому відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу був зобов'язаний здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії, однак цього не зробив, чим допустив бездіяльність.
В силу ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що оскільки зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для перерахунку пенсії набули чинності з 01.01.2016, а отже саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.
Посилання відповідача на відсутність коштів у Державному бюджеті України на проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
А відтак, аргументи апеляційної скарги жодним чином не спростовують обставин встановлених судом, не містять підстав, які свідчили б про неправильне застосування судом першої інстанції матеріального або процесуального права та заперечуються матеріалами справи.
Враховуючи вищенаведене, колегія суду вважає, що даний адміністративний позов є підставним, обґрунтованим і підлягає до частково задоволення.
За таких обставин, суд дійшов обґрунтованого висновку про протиправність вказаного рішення та наявність підстав для його скасування.
На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при вирішенні оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.308, 310, 315, 316, 321, 322, 325,328, 329 КАС України, апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області - залишити без задоволення.
Постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 11 грудня 2017 року у справі № 459/3021/17 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. П. Сеник судді І. М. Обрізко Я. С. Попко Повне судове рішення складено 27.03.2018 року