Рішення № 72977385, 22.03.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
818/152/18
Номер документу
72977385
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2018 р. Справа №818/152/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Дубової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Прокуратури Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_3, звернувся до суду з позовною заявою до Прокуратури Сумської області, яку уточнив та остаточно просив:

- визнати протиправними дії прокуратури Сумської області щодо відмови у наданні довідки ОСОБА_3 для перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 № 763 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 № 505" та до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" за правилами частини 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ за грудень 2015 року, викладену в листі від 18.08.2017 №18-684 вих.17;

- зобов'язати прокуратуру Сумської області видати ОСОБА_3, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 № 763 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 № 505" та до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" - оновлену довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії за вислугу років на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, виходячи з розміру місячного заробітку старшого прокурора відділу прокуратури Сумської області, відповідно до частини 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ станом на 01 січня 2016 року, з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років, виходячи з окладу працюючого старшого прокурора відділу прокуратури Сумської області та відсотку щомісячної премії для працівників органів прокуратури Сумської області за грудень 2015 року із зазначенням: посадовий оклад - 1996,00 грн., доплата за класний чин - 135,00 грн., надбавка за вислугу років - 852,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 2088,38 грн., надбавка за роботи в умовах режимних обмежень - 299,40 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань (1/12) - 447,60 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 447,60 грн., премія у розмірі визначеному наказом прокурора Сумської області за грудень 2015 року у розмірі 168,15 % - 9272,48 грн., всього: 15538,86 грн.

З вказаним позовом 25.10.2017 позивач звернувся до Зарічного районного суду м. Суми, який ухвалою від 26.10.2017 повернув позивачу позовну заяву для подачі до належного суду.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2017, вищевказану ухвалу Зарічного районного суду м. Суми про повернення позовної заяви було скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.

Ухвалою Зарічного районного суду від 29.12.2017 дану справу передано за підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду.

23 січня 2018 року, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було відкрито провадження в даній справі.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що в липні 2017 року він дізнався, що довідка за №76-зп-16 від 22.03.2016 року, яка раніше була видана йому прокуратурою Сумської області не відповідає вимогам законодавства України, оскільки в ній неправильно відображені дані про його заробітну плату станом на 01.12.2015, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, а саме: невірно вказано розмір посадового окладу, вислуга років, щомісячна премія тощо. У зв'язку з даними обставинами, пенсія позивачу, як він зазначає виплачується Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області у меншому розмірі, ніж передбачено законодавством.

Позивач, 01.08.2017 звернувся з письмовою заявою до прокурора Сумської області про видачу йому нової уточненої довідки для перерахунку пенсії відповідно до законодавства.

22.08.2017 позивач отримав відповідь, згідно якої йому було відмовлено у видачі нової уточненої довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, оскільки відсутні підстави для її видачі.

Позивач, у позовні заяві зазначає, що вказана відмова у видачі довідки є протиправною, оскільки обов'язок видати спірну довідку визначений ст.49 КЗпП України, окрім того, у вказаній довідці повинна бути зазначена премія фактично нарахована та виплачена за грудень 2015 року у розмірі 168,15%, оскільки вказаний розмір визначено наказом прокурора Сумської області від 24.12.2015 №1091к, також при визначенні суми премії повинна враховуватись сума матеріальної допомоги, яка зазначається у вказаній довідці, оскільки з вказаних сум сплачуються соціальні внески.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав зазначених у позові та просив позовну заяву задовольнити.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позову, надав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що позивачу 22.03.2016 за № 76-зп-16 надана довідка для перерахунку розміру пенсії, в якій зазначені всі складові заробітної плати станом на 01.12.2015, зокрема, основний оклад - 1996,00 грн., доплата за класний чин - 135,00 грн., вислуга років - 852,40 грн., щомісячна премія - 4726,64 грн., надбавка за роботу в умовах режимних об'єктів - 299,40 грн., надбавка за виконання особливі умови роботи - 2088,38 грн. та матеріальна допомога.

Під час повторного звернення до прокуратури Сумської області 01.08.2017, ОСОБА_3 вже скористався своїм правом на перерахунок пенсії згідно наданої йому довідки. З 2015 по серпень 2017 року, підвищення заробітної плати відповідних категорій працівників не відбулось, а тому і підстав для видачі нової довідки не виникало.

Стосовно достовірності даних, які зазначені у довідці №76-зп-16 від 22.03.2016, відповідач зазначив, що вони відповідають всім складовим заробітної плати.

Щодо розміру премії, відповідач зазначив, що кошторисом прокуратури Сумської області на 2015 рік плановий відсоток премії передбачався з розрахунку 60%, що підтверджується відповідним листом Генеральної прокуратури України № 18-376-71окв-вих-15 від 20.01.2015. Ураховуючи економію фонду заробітної плати, яка виникла за рахунок лікарняних, відсоток премії склав фактично 88%, що і було відображено у довідці про складові заробітної плати для перерахунку пенсії. Розрахунок премії здійснено на підставі п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в середньому розмірі.

Стосовно посилання позивача на ст.49 КЗпП України, відповідач зазначив, що згідно із вказаною статтею власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. У той же час, позивач звернувся до органів прокуратури з приводу отримання уточненої довідки, саме для перерахунку пенсії, форма якої була встановлена нормативними актами, що втратили чинність.

Чинним законодавством не передбачено обов'язку юридичної особи на видачу довідки про заробітну плату особі, яка не перебуває у трудових відносинах та за період, коли такі відносини з роботодавцем відсутні. Трудові правовідносини між прокуратурою Сумської області та ОСОБА_3 припинено з часу його звільнення у 2010 році.

Після припинення трудових відносин, прокуратурою, заробітна плата позивачу не нараховувалася та не перераховувалася.

Враховуючи викладене, 18.08.2017 відповідач, повідомив позивача, що на теперішній час відсутні підстави щодо надання уточненої довідки.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала та додатково зазначила, що в суму премії не може входити матеріальні допомоги, оскільки це є разові виплати.

Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази в їх сукупності, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 24.01.2003 позивачу призначена пенсія за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року.

У довідці № 76-зп-16, виданій ОСОБА_3 від 22.03.2016 прокуратурою Сумської області, зазначено, що позивач працював в прокуратурі Сумської області на посаді старшого прокурора відділу. Заробітна плата з 01.12.2015 складає: основний оклад - 1996 грн., кл.чин - 135,00 грн., вислуга років - 852,40 грн., щомісячна премія на яку нараховується страхові внески - 4726,64 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 2088,38 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 299,40 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 447,60 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 447,60 грн., всього - 10993,02 грн.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 08.06.2016, визнано неправомірними дії, рішення та зобов`язано Сумське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, на підставі довідки прокуратури Сумської області від 22.03.2016 № 76-зп-16 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії.

Додатковою постановою у вказаній справі від 25.11.2016, зобов`язано Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3, згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, на підставі довідки Прокуратури Сумської області від 22.03.2016 року № 76-зп-16 про заробіток для перерахунку пенсії, у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01.04.2016.

Позивач, 01.08.2017 звернувся до прокурора Сумської області із заявою, у якій просив видати нову довідку для перерахунку пенсії з 01.01.2016, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, так як довідка № 76-зп-16 від 22.03.2016 видана без урахування заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах.

Для перерахунку пенсії, відділом фінансування та бухгалтерського обліку прокуратури області, було застосовано методику для перерахунку пенсії, викладену у спільному листі-роз'ясненні № 18-656 від 17.04.2006, який носить лише рекомендаційний та інформативний характер і його не можна вважати нормативно-правовим актом, на підставі якого проводиться перерахунок пенсії.

Листом прокуратури Сумської області № 18-684 вих-17 від 18.08.2017, позивачу роз'яснено, що на даний час не розроблено методики для перерахунку пенсії непрацюючим колишнім працівникам органів прокуратури. При видачі довідки для перерахунку пенсії № 76-зп-16 від 22.03.2016, станом на 01.12.2015 застосовано методику, викладену у спільному листі-роз'ясненні Міністерства праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17.04.2006 за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30. Усі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії складалися на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідних посадах. Також зазначено, що з 01.12.2015 по теперішній час, підвищення заробітної плати, що є підставою для надання нової довідки для перерахунку пенсії, не відбувалося. Тому, згідно чинного законодавства підстав для видачі нової довідки про розмір заробітної плати станом на 01.01.2016, не вбачається.

Суд, частково задовольняючи позовну заяву, свою позицію обґрунтовує наступним.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсії, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовими актами.

Як визначено ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, постановою Зарічного районного суду м.Суми від 08.06.2016 визначено право позивача на перерахунок пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991.

Частиною 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 передбачалось, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно до ч. 18 ст. 50-1 зазначеного Закону, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697 V-ІІ від 14.10.2014, яким визначено умови оплати праці та пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

У оскаржуваній відповіді прокуратури Сумської області № 18-684 вих-17 від 18.08.2017 позивачу роз'яснено, що на даний час не розроблено методики для перерахунку пенсії непрацюючим колишнім працівникам органів прокуратури. При видачі довідки для перерахунку пенсії № 76-зп-16 від 22.03.2016 станом на 01.12.2015 застосовано методику, викладену у спільному листі-роз'ясненні Міністерства праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17.04.2006 за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30. Усі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії складалися на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідних посадах. Також зазначено, що з 01.12.2015 по теперішній час підвищення заробітної плати, що є підставою для надання нової довідки для перерахунку пенсії, не відбувалося. Тому, згідно чинного законодавства підстав для видачі нової довідки про розмір заробітної плати станом на 01.01.2016, не вбачається.

У спільному листі-роз'ясненні Міністерства праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17.04.2006 за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30 щодо перерахунку пенсій, зазначено наступне. Пенсії, призначені в порядку, що існував до 26.07.2001 (до внесення до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»), перераховуються виходячи з місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа її оформила станом на час перерахунку з урахуванням виплат працюючим працівникам, які мають постійний та обов'язковий характер. Пенсії, призначені в порядку, встановленому після 26.07.2001, перераховуються шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. У всіх випадках заробіток для перерахунку пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час перерахунку пенсії. Перерахунок призначених пенсій провадиться з 01.05.2006. Призначення (перерахунок) пенсій провадиться на підставі розрахованої органами прокуратури України довідки про розмір місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.

Наказом № 1091к від 24.12.2015 для працівників органів прокуратури Сумської області встановлено відсоток для обрахування премії за грудень 2015 року, у розмірі 168,15 % від місячної заробітної плати.

Зі змісту довідки № 76-зп-16, яка видана 22.03.2016 прокуратурою Сумської області, станом на 01.12.2015, розмір посадового окладу на займаній ОСОБА_3 посаді (старшого прокурора відділу), складав - 1996,00 грн. Середній процент премії (річний) зазначеної в довідці складав 88% - 4726,64 грн. Фактично, нарахований процент премії працюючим працівникам за грудень 2015 складав - 168,15%.

Разом з тим, положеннями ст. 49 КЗпП України визначено обов'язок власника або уповноваженого ним органу видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. При цьому, вказана норма не містить вказівки щодо поширення її дії лише на діючих працівників відповідного підприємства, установи, організації.

Що стосується твердження відповідача про відсутність підстав для видачі позивачу довідки, оскільки на підставі довідки від 22.03.2016 позивачу здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії, суд не бере їх до уваги, оскільки питання перерахунку пенсії належить до повноважень відповідного органу ПФУ та не є предметом даного судового розгляду.

Відповідачем не зазначено, на підставі якого нормативного акту при видачі позивачу довідки для перерахунку пенсії, ним було застосовано середній процент премії 88%, в той час, як процент премії працюючим працівникам складав 168,15%, виходячи з чого, суд дійшов висновку про необґрунтованість даних, зазначених у виданій позивачу довідці від 22.03.2016, у зв'язку з цим, сума премій повинна складати - 9031,64 грн.

У частині позовних вимог, щодо врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення (1/12) - 447,60 грн. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 447,60 грн., як складову для визначення суми премії, суд зазначає, що вказана вимога не ґрунтується на нормах законодавства, окрім того, вказані матеріальні допомоги є разовими річними виплатами, а тому за своєю суттю на них не може бути нарахована премія, як на інші складові заробітної плати.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_3 до Прокуратури Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії прокуратури Сумської області щодо відмови у наданні довідки ОСОБА_3 для перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 № 505» та до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за правилами частини 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ за грудень 2015 року, викладену в листі від 18.08.2017 №18-684 вих.17.

Зобов'язати Прокуратуру Сумської області (м. Суми, вул. Герасима Кондратьева, 33, код ЄДРПОУ 03527891) видати ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1), у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 № 505» та до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» - оновлену довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії за вислугу років на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, виходячи з розміру місячного заробітку старшого прокурора відділу прокуратури Сумської області, відповідно до частини 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ станом на 01 січня 2016 року, з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років, виходячи з окладу працюючого старшого прокурора відділу прокуратури Сумської області та відсотку щомісячної премії для працівників органів прокуратури Сумської області за грудень 2015 року із зазначенням: посадовий оклад - 1996,00 грн., доплата за класний чин - 135,00 грн., надбавка за вислугу років - 852,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 2088,38 грн., надбавка за роботи в умовах режимних обмежень - 299,40 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань (1/12) - 447,60 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 447,60 грн., премія у розмірі визначеному наказом прокурора Сумської області за грудень 2015 року у розмірі 168,15 % - 9031,64 грн., всього: 14402,82 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 26 березня 2018 року.

Суддя С.М. Глазько