
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2018 року №366/73/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши в м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області, в якому просить суд:
- визнати дії Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі посвідчення інваліда війни, відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" протиправними;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області видати ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни на підставі наданих документів, відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту".
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на даний час він є інвалідом 2-ї групи, та його захворювання пов'язане з участю в ліквідації Чорнобильської катастрофи, а тому вважає, що повинен мати статус інваліда війни, оскільки приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони тоді Чорнобильського району, Київської області.
Однак, при зверненні до відповідача з вимогою про надання позивач статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області листом від 09.01.2018 №01-3-46 відмовило у видачі вищезазначеного посвідчення, у зв'язку з тим, що у наданих документах не визначено місце та роботу яку виконував інвалід під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та не визначено чіткий механізм видачі довідки.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.02.2018 відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві від 16.03.2018.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 1974 року по 2000 рік працював в колгоспі ім. Комінтерну, що підтверджується трудовою книжкою колгоспника. У 1986 році був залучений до участі у роботах пов'язаних з усуненням наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на що вказує довідка від 31.01.2007 року №2 видана СТОВ "Обрій", а також протокол №13 від 12.10.1992 року.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 та вкладкою до нього позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії НОМЕР_2 від 05.10.2017 року позивачу встановлено другу групу інвалідності, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Також, відповідно до експертного висновку від 13.09.2017 року №5351 експертна комісія дійшла висновку, що захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
В січні 2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області, у якій просив видати посвідчення інваліда війни, однак, листом від 09.01.2018 №01-3-46, відповідач відмовив у видачі такого посвідчення.
Підставами для такої відмови зазначено, що довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності не визначає місце та роботу яку виконував інвалід під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та не визначено чіткий механізм видачі довідки, яка містить інформацію про наказ чи розпорядження про залучення особи до формувань ЦО, займану посаду та документів про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на законодавчому рівні не врегульований. Надані позивачем довідки не містять розпорядчого документа про його залучення до складу формувань цивільної оборони.
Вважаю вказану відмову у видачі посвідчення інваліда війни незаконною та безпідставною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склались між сторонами спору, вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Стаття 4 Закону ветеранами війни визнає осіб, які брали участь у захисті Батьківщини чи бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Пункт 9 статті 7 Закону до інвалідів війни відносить осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно Порядку видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302, "Посвідчення інваліда війни" видається органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Позивач підтверджує своє право на отримання статусу "інвалід війни" додатками до адміністративного позову, а саме: посвідчення серії НОМЕР_1, довідка від 31.01.2007 року №2 видана СТОВ "Обрій", а також протокол №13 від 12.10.1992 року, довідка до акта огляду МСЕК серії НОМЕР_2 від 05.10.2017 року.
Із перелічені копій документів вбачається, що гр. ОСОБА_1 у відповідності до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має відповідний статус і користується пільгами.
Щодо встановлення позивачу статусу інвалід війни особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони суд звертає увагу на наступні норми законодавства.
Листом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 14 серпня 2006 року №04- 9494/281 стало відомо, що у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь три зведені загони Цивільної оборони (далі - ЦО), а саме: Київської. Житомирської та Чернігівської областей, Хімволокно. Також до складу формувань ЦО входив особовий склад штабів ЦО, який направлявся до складу оперативних груп ЦО України (м. Чорнобиль) та ЦО Київської області (м. Іванків). Відповідні документи щодо залучення зазначеної категорії осіб до формувань ЦО зберігаються в архіві Міністерства або архівах обласних державних адміністраціях. У зв'язку з тим. що План Цивільної оборони в період аварії на ЧАЕС не вводився (не було відповідного доручення Уряду СРСР) працівники, які залучалися д їй ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від інших міністерств і відомств і стали інвалідами внаслідок пов'язаних з цим захворювань, не можуть бути віднесені до осіб, що підпадають під дію вимог частини другої пункту 9 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», соціальний захист зазначеної категорії осіб здійснюються на загальних підставах відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом Міністерства праці та соціальної політики України від 08 грудня 2006 року №839/014/91-06 зазначено, що підставою для встановлення статусу інваліда війни ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є довідки, в яких зазначено, що особа приймала участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань ЦО, а саме: Київської, Житомирської або Чернігівської областей, які були сформовані на базі об'єднань Хімволокно. До складу формувань ЦО входив особовий склад штабів ЦО, який направлявся до складу оперативних груп ЦО України (м. Чорнобиль) та ЦО Київської області (м. Іванків).
Тому, для визначення статусу інваліда війни ліквідаторам наслідків аварії па Чорнобильській АЕС слід надати довідку, яка є витягом з розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області про те, що громадянин був залучений до складу зведеного загону ЦО Київської області.
Отже, додані позивачем докази про участь позивача у формуванні цивільної оборони не містять інформації про розпорядчий документ (наказ чи розпорядження) який є витягом з розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області про те, що позивач був залучений до складу зведеного загону ЦО Київської області.
Тобто, відповідно до змісту норм законодавства та поданих документів підстави для встановлення позивачу статусу "інвалід війни" з видачею Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області відповідного посвідчення відсутні.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області надавши позивачу листом від 09.01.2018 №01-3-46 відповідь з дотриманням вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинними нормативно-правовими актами України, а тому підстави для задоволення позовних вимог у суду відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
В задоволенні адміністративного позову, - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.