
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/565/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черняхович І.Е.,
секретар судового засідання Кривенко Л.М.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із позовом, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.12.2017 перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_3 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданих документів - довідок командира військової частини А 2076 вих. №753 від 20.11.2017 з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених ОСОБА_3 за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 01.12.2017 пенсії та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з вказаних додаткових видів грошового забезпечення сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому ці виплати мають бути включені для обчислення пенсії.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
19.02.2018 за .№2341/08 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов. В обґрунтування заперечень останній зазначив, що згідно з ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації та інші одноразові види грошового забезпечення. Відповідач також вказує, що строк проведення перерахунку раніше призначеної пенсії військовослужбовцям відповідно до ч.2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а тому перерахунок варто проводити з 01.01.2018. У прохальній частині відзиву на адміністративний позов відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 призначено адміністративну справу до розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом сторін. Судове засідання призначено на 21 березня 2018 року о 11:30.
В судове засідання, призначене на 21.03.2018 о 10:00 прибули представник позивача та представника відповідача.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
11 грудня 2017 року позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою, в якій просив прийняти додаткові документи, якими підтверджується проведення виплат за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, винагороди за участь в АТО та премій, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та направити її разом з необхідними документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку призначеної пенсії.
11 грудня 2017 року позивачу направлена відповідь №7522 у якій зазначено, що Житомирським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України документи для призначення пенсії направлено в Пенсійний Фонд України.
11.12.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії з включенням суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідок командира військової частини А 2076 вих. №753 від 20.11.2017.
Листом від 09.01.2018 №3871 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вказаних довідок з тих підстав, що додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, одноразові премії та винагороди за участь в АТО не зазначені у ст.43 та ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та не входять до грошового забезпечення.
Не погодившись з вказаною відмовою та вважаючи її протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 20 грудня 1991 року №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" №158 від 04.06.2014, зі змінами внесеними відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" №24 від 31.01.2015, встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі за текстом - винагорода за участь в АТО).
Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року. Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/ операціях і заходах.
Тобто, названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, приймаючих участь в АТО постійно з часу її запровадження і має щомісячний характер.
В запереченнях представника відповідача стверджує що Рішенням Конституційного суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 визначено, що до додаткових видів грошового забезпечення належать лише надбавки, доплати, підвищення, а тому вимоги позивача щодо включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної додаткової грошової винагороди за участь в АТО суперечить чинному законодавству.
Так, Конституційним судом України у Рішенні від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої статті 63 Закону, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Суд зазначає, що при звернення до відповідача позивач не ставить питання про перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а просив здійснити перерахунок пенсії та проводити виплати йому пенсії з урахуванням сум, які він отримував при проходженні служби, однак вони не були взяті відповідачем до уваги.
Отже, є помилковим посилання відповідача на Рішення КСУ від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015
Відповідно до довідки командира військової частини А2076 №753 від 20.11.2017 в період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року ОСОБА_3 нараховано щомісячну додаткову грошову винагороду, матеріальну допомогу (для вирішення соціально-побутових питань), грошову допомогу на оздоровлення, одноразову премію, винагороду за АТО.
Зміст вказаної довідки, свідчить, що у період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року з щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, одноразової премії, винагороди за АТО було утримано страхові внески на загальнообов’язкове державне страхування, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням виплачених за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року з вищевказаних грошових забезпечень, оскільки з даних видів грошового забезпечення сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Суд відмічає, що довідка №753 від 20.11.2017 підтверджує право позивача на врахування при розрахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення та премії, які позивач отримував при проходженні служби.
ОСОБА_3 11.12.2017 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про проведення перерахунку пенсії
Враховуючи те, що право на підвищення пенсії позивач мав, а не набув у зв’язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а обставини, які тягнуть за собою зміну розмірів пенсії настали саме 11.12.2017, суд вважає, що позивач набув право на перерахунок пенсії, із врахуванням показників довідки за вих.№753 від 20.11.2017, саме з 01.12.2017.
З урахуванням вимог статті 63 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, щомісячної додаткової грошової винагороди та винагороди за АТО з 01.12.2017.
Що стосується позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача виплачувати ОСОБА_3 пенсію в новому розмірі без обмеження кінцевої дати виплат, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАСУ, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень порушені її права або законні інтереси. Суд приходить до висновку, що права позивача в цій частині відповідачем не порушено, а тому звернення за їх захистом до суду є передчасним. Відтак, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача виплачувати ОСОБА_3 пенсію в новому розмірі без обмеження кінцевої дати виплат не підлягає задоволенню.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України (вул. Ольжича 7, м. Житомир, 10003. Код ЄДРПОУ 13559341) провести ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 11700. Ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01 грудня 2017 року перерахунок призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документу - довідки командира військової частини А 2076 від 20.11.2017 № 753 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується премія, виплачених за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових премій та винагороди за безпосередню участь в АТО, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також виплатити різницю в недоотриманій з 01.12.2017 пенсії.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.Е.Черняхович
Повне судове рішення складене 26 березня 2018 року