Рішення № 72973421, 22.03.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
286/4159/17
Номер документу
72973421
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 року м. Житомир справа № 286/4159/17

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфіменко О.В.,

секретаря судового засідання Коваля О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію, -

встановив:

22.12.2017 позивач звернувся до Овруцького районного суду Житомирської області із позовом до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому він просить:

- визнати дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті щомісячного додаткового збільшення пенсії на 1 процент заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для ОСОБА_1 мінімального трудового стажу для призначення пенсії у повному розмірі відповідно до вимог п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ протиправними;

- зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1, починаючи з 02.01.2016 щомісячну доплату до пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад 20 років, шляхом збільшення пенсії на 1 процент заробітку ОСОБА_1, за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище за 85% заробітку, відповідно до вимог п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що з 02.01.2016 є пенсіонером та відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому призначено пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Позивач також має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи категорія 3, серія Б № 685104 від 26.05.1993.

Вважає, що він має право на нарахування та виплату щомісячного додаткового збільшення пенсії на 1 процент заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для нього мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії у повному розмірі відповідно до вимог п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-12.

Ухвалою судді Овруцького районного суду Житомирської області від 26.12.2017 справа №286/4159/17 передана на розгляд до Житомирського окружного адміністративного суду.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 01.02.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

16.02.2018 до суду надійшов відзив Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на позовну заяву, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 та залишити позовну заяву без розгляду. В обґрунтування заперечень зазначило, що розмір пенсії позивача обчислений та перерахований відповідно до вимог чинного законодавства та відповідно до документів про стаж та заробітну плату, наявних у пенсійній справі. Пенсія позивача встановлена пропорційно наявному трудовому стажу виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. Крім того, пояснило, що відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії постраждалим від аварії на ЧАЕС 3 категорії проводиться відповідно до норм Закону України № 1058-ІV і пенсія за віком ОСОБА_1 розрахована відповідно до статей 27, 28 цього Закону (а.с. 30).

19.02.2018 від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначив, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер, який визначений у п. 2 ст. 56 Закону України. Тобто він визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивачем зазначено, що Законом України № 1058-ІV надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-ІV або спеціальним Законом № 796-ХІІ, та що ним обрано умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом № 796-ХІІ (а.с. 33-34).

27.02.2018 ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом сторін, які беруть участь у справі на 22.03.2018 на 12:00 (а.с. 37).

Позивач у судовому засіданні 22.03.2018 позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання 22.03.2018 не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 38). У відзиві просив справу розглянути за відсутності представника відповідача (а.с. 30).

Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Вислухавши позивача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 02.01.2016 є пенсіонером та відповідно до статті 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон України № 796-ХІІ) йому призначено пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон України № 1058-ІV). Позивач також має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи категорія 3, серія Б № 685104 від 26.05.1993.

17.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок йому пенсії починаючи з 02.01.2016, а саме про нарахування та виплату щомісячної доплати за понаднормативний стаж роботи відповідно до частини 2 статті 56 Закону України № 796-ХІІ з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж роботи згідно з абзацом другим частини 1 статті 28 Закону України № 1058-IV.

24.11.2017 листом № 8025/022 Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області відмовило у задоволенні зазначеної заяви позивача з посиланням на те, що відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії постраждалим від аварії на ЧАЕС 3 категорії проводиться відповідно до норм Закону України № 1058-ІV і дія ч.2.ст. 56 Закону України № 796-ХІІ на призначення та перерахунок пенсії позивачу не поширюється (а.с. 4).

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 № 796-XII.

Відповідно до абзацу першого ч. 2 ст. 27 Закону України № 1058-IV частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України № 1058-IV або спеціальним Законом України № 796-ХІІ.

ОСОБА_1 обрано умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України № 796-XII.

Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України № 796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений у п. 2 ст. 56 Закону України № 796-ХІІ.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абзацу другого ч. 1 ст. 28 Закону України № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена у п. 2 ст. 56 Закону України № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України № 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.06.2008 (справа № 21-1748во07) та 07.07.2015 (справа № 21-727а15).

Тому, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України № 796-ХІІ перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Оскільки позивач має посвідчення громадянина, який є постраждалим від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серія Б № 685104, видане 26.05.1993 та отримує пенсію за віком згідно з ст. 55 Закону України № 1058-ІV, однак обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України № 796-XII, то він має право на пенсійне забезпечення відповідно до вимог п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-ХІІ.

Тому позов ОСОБА_1 про зобов'язання Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити позивачу з 02.01.2016 щомісячну доплату до пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад 20 років, шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку ОСОБА_1, але не вище за 85% заробітку відповідно до вимог п. 2 ст. 56 Закону України № 796-ХІІ підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1280,00 грн. У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 1280,00 грн.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251 КАС України, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (11343, Житомирська область, Лугинський район, с. Радогоща, вул. Бондарівська, 19, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (11100, Житомирська область, м. Овруч, вул. Гетьмана Виговського, 12, код ЄДРПОУ 40380946) про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію - задовольнити.

Визнати дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті щомісячного додаткового збільшення пенсії на 1 процент заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для ОСОБА_1 мінімального трудового стажу для призначення пенсії у повному розмірі відповідно до вимог п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-ХІІ протиправними.

Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1, починаючи з 02.01.2016 щомісячну доплату до пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад 20 років, шляхом збільшення пенсії на 1 процент заробітку ОСОБА_1, за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище за 85% заробітку, відповідно до вимог п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-ХІІ.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1280,00 грн.

Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О.В. Єфіменко

Повне судове рішення складене 27 березня 2018 року