
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2018 р. Справа№805/140/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Голуб В.А.,
при секретарі – Дідевичі І.О.,
за участю:
представника позивача- Бобова В.О.,
представника відповідача– ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ” до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 23.08.2017 року, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю “ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ” (84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, б.2В) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької Дивізії, будинок 114) про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 23.08.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дійсно мала місце невчасна сплата податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати за листопад 2014 року, грудень 2014 року та січень 2015 року. Проте, податковий борг, що виник в листопаді 2014 року, визнаний безнадійним боргом та на нього не можуть бути застосовані штрафні санкції. Також зазначив, що сплата податку за листопад 2014 року відбувалась у два етапи, а саме 27.03.2015 року та 24.07.2015 року, що є правопорушенням, вчиненим вперше. Відтак відповідачем неправомірно визначені відсотки штрафу за несвоєчасне сплату податку на доходи фізичних осіб. Тому просив суд скасувати повністю податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 23.08.2017 року.
В матеріалах справи наявний відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що податкове повідомлення-рішення є обґрунтованими та винесеними з дотриманням норм чинного законодавства, а тому підстави для його скасування відсутні. Так, представник відповідача зазначає, що в даному випадку мало місце ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податку на доходи фізичних осіб. На цих підставах просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 09 січня 2018 року позовну заяву залишено без руху та надано строк - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду: доказів направлення додатків до позовної заяви відповідачу або надання копій додатків позовної заяви до суду.
На виконання ухвали суду 25.01.2018 року до суду надійшли копії додатків до позовної заяви для відповідача.
Ухвалою суду від 30.01.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ” до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 23.08.2017 року та відкрито провадження по справі № 805/140/18-а. Призначено підготовче засідання по адміністративній справі № 805/140/18-а за правилами загального позовного провадження на 10 годину 00 хвилин 21 лютого 2018 року.
В підготовчому засіданні 21 лютого 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом була оголошена перерва до 05 березня 2018 року на 11:30 для надання сторонами додаткових доказів у справі.
В підготовчому засіданні 05 березня 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом була оголошена перерва до 21 березня 2018 року на 15:00 для надання сторонами додаткових доказів у справі.
Ухвалою суду від 21.03.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов, просив його задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, Товариства з обмеженою відповідальністю “ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ” (далі- ТОВ “ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ”), код ЄДРПОУ 36252790, зареєстрований 07.11.2008 року в якості юридичної особи за адресою: 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, б.2В (а.с.19).
Відповідач, Головне управління ДФС у Донецькій області, є юридичною особою та у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів.
Податковим повідомленням-рішенням від 02.06.2015 року № 0000591703/12019/05-15-17-03 на підставі акту перевірки від 19.05.2015 року № 286/05-15-22-01-36252790 застосовано штрафні санкції за порушення вимог підпунктів 168.1.1, 168.1.2, 168.1.5 пункту 161.1 ст.168 Податкового кодексу України за ненарахування (неотримання) та або несплату, неперерахування податку на доходи фізичних осіб у загальному розмірі 157 338, 54 грн. Як вбачається з доданого до податкового повідомлення-рішення розрахунку, вказана сума штрафної санкції складається з трьох періодів: вересня 2012 року (13.38 грн), жовтня 2012 року (26, 75 грн) та листопада 2014 року (157 298, 41 грн) ( а.с.101-102).
Податок на доходи фізичних осіб за листопад 2014 року у розмірі 233 167,57 грн. та за грудень 2014 року у розмірі 254 425,06 грн. був сплачений позивачем 24.07.2015 року, відповідно до платіжного доручення № 12323 (а.с.160).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16.05.2016 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.06.2016 року, зобов’язано Державну податкову інспекцію у місті Краматорську Головного управління ДФС в Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов’язання штрафних санкцій по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати за листопад 2014 року в сумі 157 298, 41 грн. (а.с.12-18).
Наказом від 05.04.2017 року № 275 перенесено термін проведення планової виїзної документальної перевірки ТОВ “ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ” ( а.с.155-156).
Головним управлінням ДФС у Донецькій області відповідно до направлення на перевірку від 26.06.2017 року № 760 (а.с.159) проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ “ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ” з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2015 року по 31.12.2016 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 року по 31.12.2016 року.
Перевіркою встановлено серед інших порушень також порушення позивачем вимог підпунктів 168.1.1, 168.1.2, 168.1.5 пункту 161.1 ст.168 Податкового кодексу України. Так, підприємством під час виплати оподаткованого доходу несвоєчасно перерахований до бюджету податок на доходи фізичних осіб у загальній сумі 464 159,27 грн., у т. ч. за листопад 2014 року у сумі 209731,21 грн. терміном сплати до 30.12.2014 року, сплачено 27.03.2015 року у сумі 18225,79 грн., 24.07.2015 року у сумі 191505,42 грн.; за грудень 2014 року у сумі 254425,06 грн. терміном сплати до 12.01.2015 року, сплачено 24.07.2015 року; за січень 2015 року у сумі 3,00 грн., терміном сплати до 02.03.2015 року, сплачено 05.03.2015 року. Вказане порушення зафіксоване актом про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ “ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ”від 10.08.2017 року № 441/05-99-13-36252790 (а.с.45-100).
За результатами перевірки Головним управлінням ДФС у Донецькій області винесено податкове повідомлення-рішення від 23.08.2017 року № НОМЕР_1, яким позивачу визначено суму грошового зобов’язання податків і зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, за штрафними санкції в сумі -291 128,00 грн. та пені 39 798,00 грн. Відповідно до розрахунку штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб встановлено порушення правил сплати податку за листопад 2014 року, грудень 2014 року та січень 2015 року. Так, в листопаді 2014 року позивачем сплата відбувалась у два етапи, а саме 27.03.2015 року (87 днів затримки) та 24.07.2015 року (206 днів затримки). Податковим органом застосовані штрафні санкції 25 % та 50 % відповідно. За порушення правил сплати податку за грудень 2014 року застосовано штрафні санкції у розмірі 75 % (а.с.7 зворотний бік).
Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржено позивачем в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України, відповідно до скарги від 29.09.2017 року № 08/377 ( а.с.8-9).
За результатами розгляду прийнято рішення № 29250/6/99-99-11-02-01-15 від 08.12.2017 року, яким скаргу залишено без задоволення (а.с.10-11).
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (на момент виникнення спірних правовідносин) ( далі - Податковий кодекс України).
Відповідно до п. 41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Таким чином, відповідач - є суб’єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Податковим кодексом України.
Так, відповідно до ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Отже, в матеріалах справи наявні всі докази правомірності проведення перевірки податковим органом.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до визначення термінів, наведених у Податковому кодексі України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу (пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Пункт 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України визначає, що платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи (пп. 162.1.1); фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні (пп. 162.1.2); податковий агент (пп. 162.1.3).
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету регламентує ст. 168 Податкового кодексу України, п. 168.1, якої передбачає порядок оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом.
Відповідно до пп. 168.1.1, пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України).
Для цілей цього розділу та п. 54.2 ст. 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом (пп. 168.1.6 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що ТОВ «ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ» не заперечує факту несвоєчасної сплати податку з доходів фізичних осіб (ПДФО), внаслідок тимчасових фінансових труднощів. Однак до початку цієї перевірки товариство самостійно погасило борг.
Відповідно до п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету (п. 54.2 ст. 54 Податкового кодексу України).
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України), тобто у строки, вказані у ст. 168 Податкового кодексу України.
Таким чином, положення Податкового кодексу України чітко визначають момент узгодження грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб та строки перерахування податку до бюджету. У разі несплати сум узгоджених грошових зобов'язань у строки, встановленні податковим законодавством, вони набувають статусу податкового боргу і платник податків несе відповідальність у вигляді штрафу за порушення строків перерахування податку.
Відповідальність платників податків за податкові правопорушення регламентується главою 11 Податкового кодексу України, яка серед іншого, передбачає відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) податків (ст. 126 Податкового кодексу України) та за порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати (ст. 127 Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за правопорушення, передбачене ст. 127 Податкового кодексу України, може наставати у разі, коли платник податків, у тому числі податковий агент, допускає бездіяльність щодо нарахування, утримання та/або сплати (перерахування) податків до або під час виплати доходу на користь іншого платника, тобто взагалі відсутній факт виконання вказаних обов'язків платником податків (податковим агентом). В такому випадку контролюючий орган за результатами перевірки визначає суму грошового зобов'язання платнику податків та застосовує штраф у розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. В тому випадку, коли аналогічні дії, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Судом встановлено, що з розрахунку штрафної санкції відповідно до ст. 127 Податкового кодексу України вбачається, що відповідачем застосовано наступні штрафні санкції: в листопаді 2014 року позивачем сплата відбувалась у два етапи, а саме 27.03.2015 року (87 днів затримки) та 24.07.2015 року (206 днів затримки). Податковим органом застосовані штрафні санкції 25 % та 50 % відповідно. Також виявлено порушення правил сплати податку за грудень 2014 року та застосовано штрафні санкції у розмірі 75 %.
Проте суд дійшов висновку, що у вказаних діях не вбачається повторності, оскільки вказані порушення податкового законодавства були виявлені однією перевіркою, а відповідачем при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень визначено розмір штрафу на підставі ст. 127 Податкового кодексу України, тобто за ненарахування, неутримання та/або несплату податку на доходи фізичних осіб взагалі, нараховано з ознаками повторності та як за такі, що здійснені втретє.
При цьому суд зазначає, що за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб за листопад 2014 року позивач був притягнутий до відповідальності, відповідно до податкового повідомлення-рішення від 02.06.2015 року № 0000591703/12019/05-15-17-03 (а.с.101).
У ст. 61 Конституції України зазначено, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Тому накладення повторно штрафних санкцій за порушення вимог підпунктів 168.1.1, 168.1.2, 168.1.5 пункту 161.1 ст.168 Податкового кодексу України за ненарахування (неотримання) та або несплату, неперерахування податку на доходи фізичних осіб за листопад 2014 року суперечить діючому законодавству України.
Крім того, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2016 року, яка набрала законної сили, зобов’язано Державну податкову інспекцію у м. Краматорську Головного управління ДФС в Донецькій області прийняти рішення щодо списання ТОВ «ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ» безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов’язання штрафних санкцій по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати за листопад 2014 року у сумі 157 298, 41 грн.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ «ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ» підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4963,90 грн.(а.с.3), який має бути стягнутий з Головного управління ДФС у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246,250,295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ТРЕСТ ДОНБАСДОМНАРЕМОНТ” (код ЄДРПОУ 36252790, 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, б.2В) до Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028, 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької Дивізії, будинок 114) про скасування податкового повідомлення- рішення №0015321303 від 23.08.2017 року,- задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення- рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №0015321303 від 23.08.2017 року.
Стягнути з Головного управління ДФС у Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань) суму судового збору у розмірі 4963,90 грн. (чотири тисячі дев’ятсот шістдесят три гривні дев'яносто копійок)
Повний текст рішення складено 26 березня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Голуб В.А.